ایران وب سازان
اقتصادی

در آستانه تنظیم بازار میوه پایان سال؛ توزیع محموله‌های پرتقال در سراسر کشور با نرخ مصوب آغاز شد

به گزارش خبر گزاری همسو نیوز به نقل از سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، حسین شیرزاد با تأکید بر تأمین کامل میزان ۳۰ هزار تن پرتقال تامسون مصوب کمیته راهبردی اظهار داشت: با توجه به اعلام نیاز استانها این مقدار پرتقال تأمین شده حدود ۲۰درصد بیشتر از سرجمع تقاضای مناطق مختلف کشور به میزان ۲۶۷۵۰ تن بوده است که حمل آنها طبق برنامه‌ریزی دقیق انجام شده از روز ۲۷ دیماه به مقصد ۲۲ استان کشور آغاز خواهد شد.

معاون وزیر جهاد کشاروزی، درباره چگونگی ساماندهی ناوگان حمل و نقل محموله‌های پرتقال طرح تنظیم بازار از مبدأ استان مازندران تصریح کرد: از طریق اخذ استعلام بها و تعیین تعرفه حمل و نقل جاده ای و پس از برگزاری مناقصه عمومی ، انجمن صنفی کامیونداران استان مازندران به عنوان پیمانکار اصلی جهت حمل محموله‌های پرتقال شمال انتخاب شده ، در عین حال مذاکرات لازم با شرکت جهاد نصر و تعدادی از شرکتهای معتبر حمل و نقل به عمل آمده تا در ایام پرترافیک و زمان پیک حمل و نقل، از ناوگان تحت پوشش آنها نیز بمنظور تأمین کامیونهای مورد نیاز با همان تعرفه مصوب استفاده بهینه به عمل آید.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران افزود: حمل محموله پرتقال بطور کامل با کامیونهای یخچالدار صورت گرفته و روزانه حدود ۵۰ الی۷۰ دستگاه کامیون ، هر یک با میانگین ظرفیت ۲۰ تن، کار انتقال حدود ۳۰ هزار تن پرتقال تامسون را بمدت حدود یک ماه برعهده خواهند داشت. مسئول اجرای طرح تنظیم بازار میوه ۹۸-۹۷ کشور در خصوص پراکنش توزیع و ذخیره‌سازی پرتقال در استانهای مختلف گفت : استانهایی نظیر تهران ، اصفهان ، آذربایجان‌های غربی و شرقی ، البرز و خراسان رضوی بترتیب از ۴۵۰۰ تا ۱۵۰۰ تن حائز رتبه‌های اول تا ششم در این زمینه هستند.

رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در ارتباط با فرآیند تأمین و آماده سازی پرتقالهای طرح تنظیم بازار تصریح کرد: اتحادیه شرکت‌های تعاونی باغداران ایران با همکاری اتحادیه باغداران مرکبات استان مازندران و اتحادیه سراسری تعاون روستایی وکشاورزی ایران وظیفه اصلی تأمین و توزیع پرتقالها را برعهده داشته که پس از مراحل اولیه خرید ، در ۱۳ شهرستان استان مازاندران و در ۱۳۴ مرکز سورتینگ ، اقدام به ذخیره‌سازی جهت حمل به نقاط متعدد کشور کردند.

شیرزاد خاطرنشان کرد: این پرتقالها پس از درجه‌بندی (سورت) ، واکس و بسته‌بندی از محل سورتینگ ها با نظارت سازمان مرکزی تعاون روستایی و شرکت بازرسی IGI و در حضور نماینده اتحادیه تعاونی روستایی استان‌های مقصد بارگیری و حمل خواهند شد.

وی در زمینه کیفیت و اندازه پرتقالهای تامسون اعلام داشت: براساس مصوبه کمیته ملی راهبردی تنظیم بازار میوه ، سایز پرتقالهای تامسون از ۱۹۰ الی ۳۰۰ گرم با ۱۰ گرم تلرانس تعیین گردیده که بحول و قوه الهی و با توجه به شرایط اقلیمی مناسب سال جاری در استان مازندران از کیفیت مطلوبی برخوردار خواهند بود. شیرزاد همچنین در ارتباط با تأمین پرتقال والنسیای جنوب نیز عنوان کرد: انشاءا.. طی هفته آینده ضمن برگزاری جلسه ویژه کمیته ملی راهبردی و اتخاذ تصمیم در خصوص جزئیات نحوه تأمین حدود ۱۰ هزار تن پرتقال جنوب ، عملیات اجرایی آن نیز آغاز خواهد شد.

بر اساس ابلاغیه وزیر جهادکشاورزی و مطابق تصمیمات کمیته ملی راهبردی طرح تنظیم بازار میوه مقرر است میزان ۳۰ هزار تن پرتقال تامسون شمال و ۱۰ هزار تن والنسیای جنوب با ۲۰ درصد ذخیره احتیاطی توسط شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی کشور و با مدیریت اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ، تأمین و در روزهای پایانی سال با نظارت کمیته‌های راهبردی استانی توزیع شوند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا