اجتماعیبین المللسیاسیفرهنگیگزارشگفتگو

دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران از نگاه کارشناس و تحلیلگر سیاسی و بین الملل

به گزارش همسو نیوز،رامین مجنون پیله رود کارشناس ارشد علوم سیاسی در امور بین الملل در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار همسو نیوز،در خصوص دستاورد های چهل ساله انقلاب اسلامی  گفت:فرا رسیدن دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ، فرصت خوبی برای مرور انقلاب اسلامی و دستاورد های آن در حوزه‌ های مختلف می ‌باشد. هر چه از پیروزی انقلاب اسلامی فاصله میگیریم ، اهمیت بررسی موضوع دستاورد های انقلاب اسلامی و اهمیت بیان دستاورد ها و پیشرفت ‌ها در حوزه علم و فن آوری بیشتر می ‌شود. اینک در چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و شکوفایی آن مقایسه ایران قبل و بعد از انقلاب ، می‌ تواند واقعیت ‌های مهمی را برای نسل‌ های پس از انقلاب آشکار کند.

وی گفت:دستاوردهای چهل ساله انقلای اسلامی ایران را می توان در حوزه های مختلف به آن اشاره کرد:

1- دستاورد های سیاست داخلی انقلاب اسلامی

الف – سرنگونی رژیم های ۲۵۰۰ ساله سلطنتی – از افتخارات و مبالات انقلاب اسلامی ایران ، سرنگونی رژیم شاهنشاهی محمد رضا پهلوی بود که پس از ۲۵۰۰ سال استبداد پادشاهان ایرانی در عرصه های مختلف که با ظلم و ستم و خیانت به ولی نعمتان اصلی خود – مردم – بر آنها حکومت کرده بودند و پایه های سلطنت خود را بر اساس استبداد و خفقان در برهه های مختلف توانسته بودند ادامه دهند و نسل به نسل حکومت ها را میراث فرزندان خود قرار داده بودند.

 

ب – ایجاد حکومت بر اساس اسلام و ولایت فقیه – هدف اصلی و اساسی ادیان آسمانی ، رشد و تکامل بشر بر مبنای توحید ، از طریق دعوت به مبارزه با کفر و شرک و الحاد بوده است. قدرت های استکباری جهان برای چپاول دسترنج توده های محروم ، با توطئه های گوناگون توانستند بر جنبه های فکری ، فرهنگی ، دینی و ملی جوامع اسلامی استیلا یافته ، منابع مادی و ذخایر زیر زمینی آنها را به غارت ببرند و عجز و یاس را بر جوامع اسلامی حاکم گردانند. پیروزی انقلاب اسلامی در این عرصه توانست بر این اندیشه و عمکرد آنان غلبه کرده و با ایجاد نهضت مردمی اسلام ، بر آنان فائق آید.

 

ج – بدست آوردن استقلال سیاسی و آزادی – استقلال سیاسی و آزادی در ایران از جمله اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی بود که با غلبه بر وابستگی های پیشینیان خود به کشور های غربی – عامل اصلی بدبختی و عقب ماندگی مردم این دیار – بدست آمد.

 

د – افزایش آگاهی های مردم و مشارکت سیاسی آنان – در هیچکدام از انقلاب های  معاصر سابقه نداشته است که در همان سال های اولیه انقلاب مردم بتوانند با مشارکت همگانی و انتخابات آزاد در جهت تشکیل حکومت دموکراسی و آن هم از نوع اسلامی گام بر دارند. یکی از ویژگی های برجسته این انقلاب همین شاخصه اسلامی بودن و تلفیقی از دموکراتیک آن که برخاسته از نظام جمهوری اسلامی است ، می باشد.

 

2 – سیاست خارجی :

 

الف – اصل نه شرقی ، نه غربی – از اصول مسلم و خدشه نا پذیر حاکم بر سیاست خارجی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی به آن تصریح شده ، اصل «نه شرقی نه غربی» است. بر اساس این اصل که قبل از آن جهان به دو بلوک شرق و غرب تقسیم شده بود و شاه نیز به عنوان یکی از مهره های اصلی آمریکا در خاورمیانه ، سیاست های تجاوز گرانه غرب و به خصوص آمریکا را پیاده می کرد ، بقیه کشور های مسلمان و جهان سوم که تحت سیطره یکی از دو قطب حاکم زمان بودند و چاره ای جز این نداشتند ؛ انقلاب با برقراری شعار نه شرقی نه غربی کاخ های آمال استعمار گران را در هم کوبید و استقلال خود را حفظ کرد.

 

ب – مبارزه با استکبار – یکی از اصول عمده سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در طول مبارزات ملت قهرمان ایران ، مبارزه با استکبار و شکستن هیمنه ابر قدرت ها و در راس آن آمریکا بود که در جریان انقلاب اسلامی با رشادت ملت شهید پرور این خاک و بوم به تحقق پیوست.

 

 

3 – دستاورد های فرهنگی انقلاب اسلامی

 

الف – مقابله با تهاجم فرهنگی و نفی سلطه پذیری آن بر ابعاد مختلف فرهنگ اسلامی :

پس از انقلاب اسلامی ، احیای فرهنگ اسلامی و ارزش های آن مورد توجه قرار گرفت و علاوه بر مراکز آموزشی کشور ، رسانه های گروهی اعم از صدا و سیما ، روزنامه ها ، مجلات و حتی سینما ، تئاتر و سایر وسایل هنری و فرهنگی در جهت رشد فرهنگی جامعه اسلامی به کار گرفته شدند.

تحقق عدالت اجتماعی و گسترش آن در سطح جامعه ، یکی از آثار مبارزه با تهاجم دشمنان اسلامی از نوع فرهنگی است. انقلاب اسلامی با ایجاد فرصت های برابر برای طبقات مختلف اجتماعی ،  زمینه های استفاده همه اقشار جامعه را ممکن ساخت.

شناخت جایگاه واقعی زنان در جوامع اسلامی و حضور فعال آنان در عرصه های مختلف سیاسی ، اجتماعی – یکی دیگر از مظاهر تاثیر فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

 

ب – ارتقاء سطح علمی جامعه : پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رغم هیاهوی زیادی که در تبلیغ رشد فرهنگی کشور و مبارزه با بیسوادی می شد ، در صد بسیار زیادی از مردم ایران ، حتی در شهر ها از سواد کافی برخوردار نبودند. در نظام جمهوری اسلامی به خصوص پس از پایان جنگ نهضت مدرسه سازی و افزودن فضای آموزشی به وسیله دولت رشد شتابنده ای به خود داد. تشکیل نهضت سواد آموزی در ۷ دی ماه ۱۳۵۸ به فرمان امام خمینی (ره) – بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران – یکی از مظاهر ارتقاء سطح علمی در جامعه است که در همان سال های اولیه پیروزی انقلاب اسلامی با موفقیت های فروانی قرین بود.

در سایه همین رشد و ارتقاء معلومات و سواد مردم بود که شاهد رشد و بالندگی و خلاقیت اقشار مختلف جامعه بودیم.

 

4 – دستاورد های اقتصادی انقلاب اسلامی

 

الف – شکوفایی اقتصادی و خود کفایی صنعتی : بعد از انقلاب اسلامی جوانان غیور کشور با اقتباس از ایمان و از نفس جوامع اسلامی با رشادت و پایداری های لازم و مقاومت در برابر سلطه اقتصادی و صنعتی کشور های غربی و رسیدن به خود کفایی در زمینه های علمی ، کشاورزی و صنعتی شاهد پیشرفت های زیادی بودند.

 

ب – باز سازی اقتصاد تک محصولی : اقتصاد ایران در رژیم پهلوی ، نمونه کامل اضمحلال اقتصاد ملی کشور های جهان سوم در نظام سرمایه داری بین الملل بود. کشوری که در اواخر عمر رژیم پهلوی با فروش بی دریغ نفت ، تلاش داشت به معیار های رشد و توسعه غربی دست یابد ، بعد از انقلاب اسلامی توانست با ایجاد زیر ساخت های عمومی جامعه در بخش های مختلف جامعه و از جمله کشاورزی صنعتی و رسیدن به نقطه مطلوب در جهان به خود کفایی رسید و اقتصاد کشور را تا حدودی از چنگ اقتصاد تک محصولی نفت نجات دهد.

 

5 – دستاورد های نظامی انقلاب اسلامی

 

الف – پایداری در هشت سال دفاع مقدس : پس از پیروزی انقلاب اسلامی استکبار جهانی و ایادی داخلی آن ، برای از پای در آوردن نظام نو پای جمهوری اسلامی توطئه های فراوانی را به اجرا در آوردند که همه این توطئه ها به شکست انجامید. از جمله این توطئه ها میتوان از هجوم گسترده نظامی رژیم «بعث عراق» نام برد که با دفاع قهرمانانه نیرو های مسلح و مردم ، نقش بر آب شد و متجاوزان با خفت و خواری بیرون رانده شدند. به رغم برتری فوق العاده نیرو های مسلح ما اعم از ارتش ، سپاه و بسیج از لحاظ فرماندهی ، معنویت و روحیه  نسبت به دشمن متجاوز ، ما توانستیم تا حدودی به اهداف خود دست یابیم. این در حالی بود که جنگ عراق علیه ایران ، اولین جنگ تحمیلی بود که از طرف قدرت های جهانی پس از پیروزی یک انقلاب نو پا بر آنان تحمیل شد و با رشادت های نیرو های مسلح و بسیج مردمی بر دشمنان متجاوز فائق آیند.

 

ب – تشکیل سپاه و بسیج و خود کفایی نظامی : یکی از افتخارات انقلاب اسلامی تشکیل سپاه و بسیج به فرمان امام خمینی (ره) بود. این دو نهاد مقدس از بدو تشکیل ، در گیر جنگ های نا خواسته و تحمیلی از سوی ابر قدرت ها و مزدوران داخلی آنها در مناطق مختلف کشور ، از جمله کردستان ، خوزستان ، سیستان و بلوچستان و مازندران و در نهایت متجاوزان رژیم بعث عراق بودند و توانستند با اهدای خون پاکشان درخت انقلاب را آبیاری کنند وآن را از گزند ضد انقلاب محفوظ بدارند.

در حال حاضر بیشتر جنگ افزار هایی که در ارتش و سپاه به کار گرفته می شود ، ساخت کارخانجات داخل است. پیشرفت های قابل ملاحظه ای که در تولید انواع موشک ها ، توپ ها ، خمپاره انداز ها ، تهیه قطعات یدکی بالگرد ها و هواپیما ها و سیستم های کنترل راداری توسط ارتش ، سپاه و وزارت دفاع صورت گرفته ، نمونه های روشنی از خود کفایی نظامی است.

انتهای پیام/

حسین رشیدی

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا