ایران وب سازان
ارومیه

دستگیری دیپلمات ایرانی در آلمان خلاف قوانین بین المللی است/ دستگاه دیپلماسی به‌صورت آشکار پیگیر موضوع باشد

به گزارش همسو نیوز،نادر قاضی پور درخصوص دستگیری عضو سفارت ایران در وین در جریان حضور در آلمان، گفت: دستگیری این دیپلمات ایرانی در آلمان به مسائل نادرست و بدون صحت پایه بوده است و می توان آن را توطئه ای علیه ایران خواند.

وی، با بیان اینکه رئیس جمهور ایران و وزیر امور خارجه از دلگرمی خاصی به کشور های اروپایی دارند، ادامه داد: کشور های اروپایی همیشه در پی عملی ساختن نقشه های شوم علیه ملت ایران بوده و درصدد براندازی جمهوری اسلامی هستند باید در مقابل اقدامات ناپسند انان ایستادگی کرد.

* سکوت وزارت خارجه نشان از دلگرمی آنان به کشورهای اروپایی است

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت امور خارجه باید با عملکرد جدی و محکمی در مقابل این مسئله داشته باشد، افزود: کشور های اروپایی حتی در سرمایه گذاری های خود نیز به وظیفه های مربوطه عمل نکرده اند سکوت و نظاره گر بودن وزارت خارجه ایران بی معنی است.

* به صورت آشکار و جدی پیگیر آزادی دیپلمات باشید

وی، عنوان کرد: بیان این مطلب که به صورت مخفیانه درگیر حل دستگیری دیپلمات ایرانی در آلمان هستیم نادرست است باید به صورت آشکارا و به جد پیگیر بود.

قاضی پور، تاکید کرد: دستگیری این دیپلمات در کشور های اروپایی با توجه به اینکه دیپلمات ها مصونیت قانونی دارند خلاف قوانین بین المللی بوده و باید پس از تایید جرم به ایران فرستاده می شد دستگیری دیپلمات ایرانی با اتهامات واهی اشتباه غیر قابل بخشش است.

بیش از ۳ ماه از بازداشت غیرقانونی اسدالله اسدی دیپلمات کشورمان در اروپا می گذرد؛ آنچه در عمل از وزارت خارجه برای پیگیری آزادی این دیپلمات ایرانی مشاهده شده صرفا مبتنی بر انفعال بوده است؛ عملکرد دستگاه سیاسیت خارجی صرفا در تذکر و احضار خلاصه شده و عملا هیچ اقدام متقابلی در این زمینه انجام نشده است.

این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرده که آقای اسدی از مصونیت کامل دیپلماتیک برخوردار است واین یعنی اقدام اروپا دربازداشست وی کاملا بر خلاف حقوق دیپلماتیک بوده است.

 به اعتقاد ناظران سیاسی، انفعال دیپلماتیک در قبال اروپا باعث شده تا رفتار اروپایی ها علیه ایران تهاجمی تر شود. نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقد هستند که دولت باید به صورت فعال در این زمینه ورود کند. امکان طرح سوال از وزیر امور خارجه در صورت تداوم وضع موجود نیز از گزینه های محتمل است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا