اجتماعیاخبار سربازی و نظام وظیفهاخبار ویژهسیاسی

دلایل لغو قانون خرید خدمت سربازی ایثارگران اعلام شد

همسو نیوز :جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا درخصوص عدم اجرای قانون خرید خدمت سربازی فرزندان ایثارگران گفت: قانون فوق اصلا به نفع فرزندان ایثارگران نبود.

به گزارش فارس، سوژه فارس من «عدم اجرای خرید خدمت سربازی فرزندان ایثارگران است» که گفته شده در سال ۹۶ قانونی تصویب شد و طی آن فرزندان ایثارگران می توانستند خدمت سربازی را بدون غیبت خریداری کنند ولی چند ماه بعد این قانون بدون یک روز اجرا لغو شد.

سردار ابراهیم کریمی جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا در خصوص مطلب فوق اظهار داشت: قانونی که در سال ۹۶ به آن پرداختند اصلا به نفع فرزندان ایثارگران نبود؛ این قانون اشکالاتی داشت از جمله اینکه قانون در مورد جریمه مشمولان غایب بود ولی در این ماده به نوعی فروش سربازی مطرح می شد که در مورد فروش، قبلا نظر نیروهای مسلح اعلام شده بود ؛ بنابراین قابل اجرا نبود.

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا تصریح کرد: در آن قانون همچنین آمده بود که مشمولان ایثارگر غیرغایب با پرداخت ۵ میلیون تومان معاف می شوند.

وی ادامه داد: درمورد این قانون یک بحث دیگر نیز وجود داشت مبنی بر اینکه ایثارگران دارای ۳۰ ماه ایثارگری نیز باید ۵ میلیون تومان می دادند تا فرزندنشان معاف شود در حالی که از گذشته تاکنون ایثارگران دارای سابقه ۳۰ ماه ایثارگری، بدون پرداخت هزینه، فرزندنشان معاف می شد.

سردار کریمی تصریح کرد: با توجه به برداشت های این چنینی و ظرفیت هایی که مشخص نبود که قابل اجرا باشد یا نه؛ این قانون منتفی شد.

وی اعلام کرد: طبق قانون ایثارگری که هم اکنون اجرا می شود افرادی که دارای ۲۸ ماه به بالا سابقه جبهه هستند یک فرزندشان از خدمت معاف می شود؛ این مساله به افرادی که دارای ۲۵ درصد جانبازی یا ۲۴ ماه اسارت هستند نیز تعلق می گیرد؛ یعنی یک فرزندشان از انجام خدمت سربازی معاف می شود.

این مقام ارشد نظام وظیفه در خصوص بقیه دارندگان سابقه ایثارگری اعلام کرد: کسانی که سابقه ایثارگری شان به حد نصاب فوق نرسیده است فرزندانشان به ازای هر ماه ایثارگری یا هر درصد جانبازی ۱۲ روز کسر خدمت می گیرند.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا