ایران وب سازان
اجتماعیاخبار ویژهشهریگزارش

دومین همایش تهران هوشمند برگزار شد

مراسم با پخش سرود ملی کشورمان و تلاوت آیاتی ازکلام الله مجید آغازشد .درابتدای مراسم دکتر محمدفرجود رییس سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران به ایراد سخن پرداخت .

 

بعد ازآن محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهربه سخنرانی پرداخت و بیان کرد:موضوع همایش استفاده بهینه از فناوری اطلاعات است .بهترین روش شفافیت انتشار اطلاعات است, لیست امید شعار خود را شفافیت و آگاهی از نحوه اداره شهر اعلام کرده بود که با حمایت بی سابقه مردم رو به رو شد و لازم است این حمایت تداوم داشته باشد و ما نیز به آن شعارها پایبند باشیم.دردوره نخستین شهردار منتخب شورای پنجم اولین گام تحقق شفافیت با راه اندازی سامانه شفافیت برداشته شده و امیدواریم اقای حناچی گام های تکمیلی این مسیر را طی کند یکی از راه حل های مبارزه بافساد هوشمندسازی است و امیدوارم شهر هوشمند بتواند توسعه اقتصادی شهررابا رونق درخدمات و کسب وکارفراهم کند .هم اکنون 170 سامانه برای مدیریت شهردرشهرداری ایجادشده است.امروزه اتحادیه های کشوری کسب و کارهای مجازی تشکیل شده است و امیداست علاوه برحکمروایی هوشمند, اقتصاد هوشمند وزندگی هوشمند بتواند باکمک بخش خصوصی و کارآفرینان این کسب و کارها شکل گیرد.دربحث حمل و نقل و ترافیک و جابجایی هوشمند حرف هایی زده شده ولی آن گونه که نباید نتوانستیم عمل کنیم.درزمینه هوشمندسازی بحث همراه کردن مردم خیلی مهم است ,باید مسائل راطوری تعریف کنیم که مردم درجریان فعالیت ها قرارگیرند

درادامه آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به سخنرانی پرداخت و با ابراز خوشحالی از حضور در این همایش بیان کرد:ازشهردارمحترم تهران که که این همایش رابرگزارکردند تشکرمیکنم .خوشبختانه پارامترهایی ازهوشمندسازی تهران را می توان کم کم مشاهده کرد.شهرداری دراین مسیر حرکت خوبی داشته است,اما درکنارآن باید ببینیم درچه جایگاهی هستیم و الان کجا هستیم ؟شهرداری تهران در حال حاضر در جمع‌آوری و پردازش داده‌های شهری، هوشمند عمل می‌کند. با شکل‌گیری شهر هوشمند، اقتصاد هوشمند نیز شکل می گیرد اما در حوزه تصمیماتمان هنوز به اندازه کافی هوشمند نیستیم. درست است که داریم به سمت مدیریت هوشمند شهری حرکت می کنیم، اما هنوز خیلی راه داریم و بسیاری از پارامترهای دیگر هست که می توانیم اطلاعاتشان را به صورت هوشمند دریافت و پردازش کنیم و برمبنای آن ها تصمیمات هوشمند نیز بگیریم. در حوزه محیط زیست می‌توانیم به صورت لحظه‌ای میزان پوشش فضای سبز را محاسبه کنیم. بعضی اوقات در حوزه مدیریت فضای سبز یک درخت تبدیل به جنجال رسانه ای می شود درحالی‌که هکتارها درخت نابود می شوند و کسی توجه نمی‌کند. اگر مدیریت هوشمند در محیط زیست شهری نباشد نمی‌توانیم از شش‌های شهرمان حفاظت کنیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود:اقتصاد هوشمند نباید رانتی رشد کند ,باید فضای رقابتی برای همه به وجود آید. آذری جهرمی اظهارداشت:در توسعه شهر هوشمندسه ضلع مهم وجوددارد که یکی از اضلاع مهم آن زیرساخت‌های شهر هوشمند است که وزارتخانه با شهرداری تفاهم‌نامه هایی در این زمینه دارند تا از منابعشان برای توسعه زیرساخت‌ها بیشتر استفاده کنیم، ضلع دیگر نیز سامانه های هوشمند است. امسال اتصال شهرداری تهران به دولت الکترونیک می تواند تحول ایجاد کند. آزادسازی داده و مقررات گذاری می تواند یک نشاط فوق‌العاده ایجاد کند. امروز دولت الکترونیک دیگر یک شعار یا یک شوی ساده نیست. امسال می توانیم بگوییم مصادیق واقعی در اجرای دولت الکترونیک داریم. اما مهم ترین ضلع شهروند هوشمند است. از تمام این خدمات درنهایت شهروند استفاده می کند. باید برای ارتقای سطح کاربری شهروندان و آشنایی با حقوق آن ها شرایط و امکاناتی را فراهم و اجرا کنیم.
آذری جهرمی تصریح کرد:سخنرانی که از روسیه صحبت کردند در صحبتشان گفتند سیستم شفافیتی در شهرداری مسکو درست کردند که هر روبل که از شهروند می گیرند مشخص است کجا خرج می‌شود. امروز این سیستم را در شهرداری تهران داریم اما چه تعداد از شهروندانمان از این موضوع خبر دارند؟ شهروند تهرانی چگونه باید یک خلاف را پیگیری کند؟ بسیاری از شهروندان کیوسک خدمات شهری را نمی‌شناسند.

بعد از وزیر ارتباطات پیروز حناچی شهردارتهران نیز عنوان کرد:بسیاری ازمشکلات ما چاره ای ندارد جز اینکه تمام ساکنین شهرهمکاری کنند .پایداری ,کاهش ترافیک,کاهش آلاینده های آب و هوا ,ایجاد عدالت دربرخورداری ازخدمات ,ازاهداف اصلی برنامه های شورای شهراست.لازمه این کارمدیریت خردمندانه ,شفاف,هوشمند و مشارکت پذیر و تجلی آن درقالب برنامه منسجم به نام تهران هوشمند درحال پیگیری است.چهارچوب کلی این برنامه برمبنای شهرخلاق پایه گذاری شده ,شهرخلاق تحول هوشمندانه وخلاقی را درشهرتهران دنبال می کند.برای اینکه تهران شهرخلاقی شودلازم است که درسه حوزه فرهنگ,ساختار,وزیرساخت های وی درپایان با اشاره به این که زلزله در کمین شهر تهران است، اضافه کرد: در مناطق جنوبی شهر در عمق بیش از 10 متر آجر پیدا می‌شود و این نشان دهنده این است که این شهر را قبلا زلزله دگرگون کرده است. قطعا حرکت به سمت شهر هوشمند انتخاب نیست و یک الزام است. باید بین شهر الکترونیک و شهر هوشمند نیز تفاو ت قائل شویم. جایی که نیاز است باید هوشمندانه تصمیم بگیریم.

درپایان مراسم نیز پیروز حناچی شهردار تهران با محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات تفاهم‌نامه تهران هوشمند را امضا کردند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا