اقتصادی

راهی جز اداره دولت به شکل هوشمند وجود نداردایسنا/مرکزی رییس سازمان اداری استخدامی کشور گفت: راهی جز اداره دولت به شکل هوشمند وجود ندارد.

دکتر میثم لطیفی ۳۰ خردادماه در نشست مشترک شورای اداری و راهبری توسعه مدیریت استان مرکزی با اشاره به اینکه یک سال از حضور دولت سیزدهم می‌گذرد، عنوان کرد: در این یک سال امید مردم که به دلیل برخی کم کاری ها در سال‌های گذشته به ناامیدی تبدیل شده بود، بارقه‌های جدیدی به خود می‌بیند و اگر قدردان این اعتماد مردم باشیم برای آخرت خود توشه ذخیره می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه اگر قیام برای خداوند باشد، برکت را شاهد خواهیم بود، به سالروز شهادت دکتر چمران اشاره کرد و گفت: با بررسی زندگی این شهید، شاهدیم که از همان ابتدا درک دردمندی و حق طلبی را دنبال کرده است و منشاء تحولات جدی در لبنان شد، ما مدیون این شهید هستیم و امید است اخلاص این شهید را در وجود خود داشته باشیم.

لطیفی بیان کرد: دولت‌سازی یک امر بسیار پیچیده است، همه ارکان دولت باید جهاد اداری را رقم بزنند، یکی از مختصات جهاد، تلاش همراه با مشقت در مقابله با تنبلی‌ها، زنجیر شدن‌ها و پشت میزنشینی است.

وی تصریح کرد: اگر ساده زیست و جهادی باشیم و ملاحظات ملی بر ملاحظات شخصی غلبه کند قطعا اتفاق مثبت رقم می‌خورد، در غیر این صورت این وضعیت که درخور جامعه اسلامی نیست ادامه می‌یابد. در حوزه فرهنگ، اقتصاد، سیاست و … با آنچه شهدا از ما خواسته‌اند، فاصله داریم.

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه حکمرانی ایرانی اسلامی باید ترسیم شود و از تجربیات موفق استفاده شود، افزود: این حکمرانی دارای سه پایه عدالت محوری، بهره‌وری و رضایتمندی مردم است، عدالت باید توسط مردم اقامه شود و ما مسئولان باید زمینه آن را فراهم کنیم. اگر عدالت حاکم شود قطعا رشد فردی، اجتماعی، اعتقادی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی رقم می‌خورد و در این حکمرانی اولویت با مردم است.

لطیفی با تاکید بر اینکه در این دوره از دولت و فعالیت سازمان اداری و استخدامی، هوشمندسازی دولت مدنظر است، افزود: راهی جز اداره دولت به شکل هوشمند وجود ندارد، اما امروز دولت به شکل شهودی اداره می‌شود.

وی بیان کرد: هنوز اطلاعات نرم کارکنان دولت و نیروی انسانی از جمله میزان انگیزه کارمندان، وضع فرهنگ سازمانی و … را در اختیار نداریم و باید به سمت کسب این اطلاعات حرکت کرد.

لطیفی راهکار تهیه و تدوین این اطلاعات را حرکت به سمت سامانه‌های جدید به صورت مجتمع برشمرد و گفت: ورود اطلاعات از شهرستان‌ها به استان آغاز می‌شود و اگر دقت اطلاعات بالا رود، قطعا اثربخشی و توزیع بودجه‌ها دقیق‌تر انجام می‌شود و برآورد دقیق‌تری از وضعیت اداره کشور در اختیار خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه دولت برای مردم باید به اندازه یک آیکون در گوشی تلفن همراه باشد و هر گونه خدمات را بتوانند از این طریق دریافت کنند، گفت: در حال حاضر ۶ هزار و ۳۰۰ خدمت توسط دولت ارائه می‌شود، دریافت بخشی از خدمات باید به شکل حضوری باشد، اما ضرورتی ندارد برای برخی خدمات حتما در محل ادارات حاضر شد. برخی از بانک‌ها در رویکردهای جدید بانکداری و در مسیر ارائه خدمات غیرحضوری، تعداد شعب خود در استان‌ها و شهرستان‌ها را کاهش داده‌اند.

رییس سازمان اداری استخدامی کشور تصریح کرد: سازمان باید براساس سند برنامه‌ریزی نیروی انسانی مجوزها در دستگاه اجرایی را ساماندهی کند، اگر در دستگاهی امروز با کمبود یا افزایش نیرو روبرو هستیم به این دلیل است که نگاه مبتنی بر آمایش سرزمین و آمایش خدمت وجود نداشته و تلاش می‌کنیم که براساس این آمایش رفتار کنیم و باید مراقب تبعات تصمیمات باشیم.

وی گفت: دستگاه‌های اجرایی مکلفند که تا پایان خردادماه فهرست خدمات پرکاربرد خود را اعلام کنند تا بازنگری لازم صورت گیرد و پس از آن وارد فضای هوشمندسازی شد و در این راستا، سازمان متعهد شده است که با همکاری وزارت ارتباطات، در مسیر سند تحول دولت مردمی حرکت کند و ظرف سه سال خدمات قابل ارائه در فضای مجازی در قالب پنجره واحد در اختیار مردم قرار گیرد.

معاون رییس جمهوری بیان کرد: کمیته‌های بهره وری در دستگاه‌های اجرایی مکلفند که برش استانی بهره‌وری خود را اعلام کنند. ۳.۵ درصد رشد از محل بهره‌وری پیش‌بینی شده است. متاسفانه میانگین بهره‌وری در ۱۰ سال گذشته منفی یک برآورد شده است و کاری که ۳۰ سال قبل یک نفر انجام می‌داد، امروز در ادارات توسط دو نفر انجام می‌شود، این شاخص‌ها خطرناک است و باید اصلاح شود.

وی در خصوص مجوزهای استخدامی اظهار کرد: مطابق سند باید حرکت کرد، البته گاهی براساس نیاز دستگاه‌ها مجوز داده می‌شود، اما در مرکز این مجوز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در قالب یک الگو در صدد هستیم که این مجوزها حتما در استان‌ها استفاده شوند و در استان‌ها نیز حتما در صورت نیاز مجوز در اختیار شهرستان‌ها قرار گیرد.

لطیفی افزود: در موضوع استخدام ایثارگران، سال گذشته تبدیل وضعیت بیش از ۸۰ هزار ایثارگر در دولت انجام گرفت در حالی که کل جذب سال گذشته در دولت کمتر از ۶۰ هزار نفر بوده است، البته برخی از دستگاه‌ها محدودیت بودجه‌ای و یا پست دارند و در تلاش هستیم که در مسیر استخدام از بعد کارشناسی دستگاه‌ها کاسته نشود چرا که بهره‌وری امر بسیار مهمی است.

وی با بیان اینکه الگوی حکمرانی محلی فعلا مبهم است، افزود: آیا ضرورت دارد که مابه ازای هر دستگاه در مرکز، حتما در استان‌ها و شهرستان‌ها یک اداره کل باشد؟ این مسئله حتما باید بررسی و اصلاح شود و در واقع این سفرها به منظور اصلاح در ساختار ادارات است.

رییس سازمان اداری استخدامی کشور خواستار توجه به ارتباط با دانشگاه و شرکت‌های دانش بنیان شد و گفت: جوانان انقلابی و خلاق در کشور وجود دارند که در شرکت‌های دانش بنیان اقدامات ارزشمندی را انجام می‌دهند. باید جوانگرایی در مدیریت حتما مدنظر قرار گیرد و باید به جوانان میدان داد. جوانان انقلابی، متعهد و متخصص بسیاری در کشور وجود دارند که باید از این ظرفیت بهره‌مند شد و در واقع امیدآفرینی در میان جوانان به معنی میدان دادن به آنهاست، همچنین حضور در بین خانواده شهدا باید در قالب یک برنامه هفتگی انجام شود و قطعا این امر تنظیم رفتار شخصی و اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × پنج =