ایران وب سازان
ارومیه

رها سازی آب به دریاچه ارومیه از آذرماه آغاز می شود

به گزارش همسو نیوز،فرهاد سرخوش با بیان اینکه میزان رهاسازی آب به سمت دریاچه پس از تعیین مصارف کشاورزی و شرب مشخص می شود افزود: پس از سپری شدن فصل کشاورزی و پس از کسر درصد آب شرب مصرفی در استان رها سازی ها از آذرماه آغاز و سردهنه های رودخانه های حوضه آبریز مسدود و تا اردبیشهت سال آینده رها سازی به سمت دریاچه ارومیه ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به وضعیت فعلی دریاچه ارومیه تصریح کرد: بدلیل آغاز نشدن فصل بارشها و جاری نشدن روان آب ها و همچنین عدم اتمام پروژههای آب رسانی به دریاچه ، وضعیت فعلی دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه تغییرات چندانی نکرده و به الطبع با هدایت آب به سمت دریاچه شاهد افزایش تراز آن خواهیم بود.

سرخوش تصریح کرد: سال گذشته درحدود 280 میلیون مترمکعب آب از پشت سدها به دریاچه ارومیه رها سازی شده بود که میزان رهاسازی از پشت سدها به میزان ذخایر حجم آب سدها بستگی داشته و هرساله متفاوت است، امسال هنوز میزان رهاسازی مشخص نشده است.

مدیردفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به اینکه میزان اعتبارات ستاد احیا در 8 مهر 97، 500 میلیارد تومان توسط هیات دولت مصوب و به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده است افزود: متاسفانه هنوز هیچ تخصیصی از سوی سازمان برنامه و بودجه به ستاد احیا انجام نشده که پیگیر موضوع برای دریافت اعتبارات سال جاری هستیم.

وی با بیان اینکه تراز فعلی دریاچه ارومیه 1270.23 متر است افزود: تراز دریاچه در سال گذشته 1270.24 متر بوده که نشان از کاهش یک سانتی متری تراز نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

سرخوش با بیان اینکه وسعت دریاچه امروز 1 آبان سالجاری 1664.03 کیلومتر مربع است؛ حجم فعلی آب دریاچه ارومیه را 980 میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: حجم آب دریاچه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 20 میلیون مترمکعب کاهش داشته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا