ایران وب سازان
اخبار ویژهسیاسیگزارشمنتخب سردبیر

سازمان ملل و چالش صلح سازی

همسو نیوز؛ مذاکرات صلح یمن درحالی در سوئد آغاز شد که مذاکرات صلح سپتامبر ۲۰۱۸ با شکست روبرو شده بود. در حالی که انتظار زیادی از پیشرفت مذاکرات میان دو گروه مخالف در یمن یعنی شبه‌نظامیان حوثی و نیروهای مسلح وفادار به دولت هادی برای برقراری آتش بس نبود در نهایت این توافق در سوئد زیر نظر نمایندگان سازمان ملل و دبیرکل سازمان آقای آنتونی گوترش بر سر بندر الحدیده که اصلی ترین شریان برای دریافت کمک‌های غذایی و بشردوستانه است به انجام رسید.

این توافق که برای نخستین بار تحت نظر فشارهای بین المللی به انجام رسیده است، در نهایت کمتر از یک روز با شکست مواجه شده است. هرچند به گفته نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن این درگیری ها برای مدت کوتاهی از سر گرفته شده و خیلی سریع وضعیت به حالت عادی برگشت و امنیت کافی برای ارسال کمک‌های غذایی انسانی از بندر الحدیده به صنعا به وجود آمده اما آنچه که از ابتدا مشخص است هرچند این آتش‌بس از سوی یک نهاد بین المللی پیشنهاد شده و زیر نظر این نهاد است و دو گروه درگیر در این کشور از این آتش‌بس استقبال کردند؛

اما با توجه به اینکه درگیری، هرچند در سطح کوچک رخ می‌دهد یک آتش‌بس سست و شکننده است که هر لحظه امکان نقض آن از سوی هر دو گروه در سطح بالا وجود دارد.این اولین بار نیست که سازمان ملل در نقش یک میانجی برای کاهش تنش ها و برقراری صلح میان طرف‌های درگیر یک جنگ داخلی نقش ایفا می کند که به جز چند مورد نادر همگی آنها با شکست مواجه شده است. در این مورد عمل با توجه به اینکه قطعامه ۲۴۵1در شورای امنیت تصویب شده و هیئت نظارت نیز به استان ها اعزام شده انتظار می­رفت که دست کم هر دو طرف برای مدتی به آ­بس پایبند باشند و درگیری را دوباره آغاز نکنند اما از همان ابتدا و کمتر از ۴۸ ساعت از اعلام آتش بس شاهد نقض گسترده آن از طرف ائتلاف سعودی و نیروهای دولتی هستیم.

هرچند این حملات در مناطقی همچون حیس، الدریهمی و تحیتا که در محدوده آتش ­بس نیستند صورت گرفته است. اما این موضوع نشان­دهنده عدم حسن نیت طرفین نسبت به پیمان آتش بسی است که توسط سازمان ملل ایجاد شده است.  شاید نقض این آتش‌بس در کمترین زمان را باید ناشی از حذف بند مجازات عاملان جنایت در یمن که با پافشاری آمریکا صورت گرفت، دانست.  نکته حائز اهمیت در این آتش بس جلوگیری از ورود کشتی­های سازمان ملل توسط نیروهای ائتلافی است این کشتی­ها دارای مجوز برای ارسال کمک­های انسانی و بشر دوستانه به بندر الحدیده هستند.

این موضوع باعث نقض قطعنامه 2451 می­شود که نشان دهنده بی­اعتنایی نیروهای ائتلافی نسبت به پیمان­های بین­المللی و میانجی­گری سازمان ملل  است. به طوری که نماینده ویژه سازمان ملل آقای مارتین گریفیث برای گفتگو با نیروهای متخاصم عازم یمن شده است. چرا که به اعتقاد وی مفاد پیمان صلح اجرا نشده است. با توجه به شکست متعدد سازمان ملل برای ایجاد صلح  و حفظ صلح در کشورهایی که درگیر جنگ‌های داخلی هستند، این سازمان باید ساز و کاری جدید و خارج از فشار کشورهای قدرتمند، ارائه دهد. چرا که‌ وضعیت زندگی در یمن و نیروهای انقلابی که مدت زیادی در محاصره هستند بسیار تاسف بار است و نقض فاحش حقوق بشر است.

سکوت مجامع بین ­المللی در چند سال اخیر نیز نشان از ضعف و عدم تاثیر تصمیمات این نهادهای بین­ المللی که کارویژه آن­ها صلح و امنیت است را نشان می­هد.این جنگ که از سال ۲۰۱۵ و با مداخله ائتلاف نظامی به رهبری عربستان آغاز شده و تاکنون بیش از ده هزار کشته برجای گذاشته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا