ایران وب سازان
اقتصادی

سد قشلاق سنندج سرریز شد

ایسنا/کردستان معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کردستان از سرریز سد قشلاق سنندج به دنبال بارندگی های بهاره اخیر خبر داد.

 عرفان مومن پور در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه بارش‌های اخیر سبب افزایش حجم آب ورودی به سد قشلاق سنندج شد، اظهار داشت: سد شلاق با حجم کامل 215 میلیون متر مکعبی بر اثر ورودی های مناسب سرریز کرده است.

وی عنوان کرد: با توجه به مدیریت بحران سیل و پر شدن 100 در صدی حجم سد قشلاق، در صورت بالا رفتن حجم مخزن سد و افزایش دبی سرریز در روزهای آتی، دریچه های این سد برای کاهش حجم آب سد و جلوگیری از سرریز باز خواهند شد.

مومن پور ادامه داد: هم اکنون حجم ذخیره آب مخازن سدهای استان با 80 درصد پر شدگی به 2095 میلیون متر رسیده است و این میزان رقم امیدوار کننده ای است.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی می‌شود میزان حجم ورودی آب سد قشلاق طی روزهای آینده افزایش یابد که این امر منجر به بالا رفتن حجم آب سرریز نیز خواهد شد، تاکید کرد: این مهم مستلزم مدیریت صحیح و همراهی کشاورزان پایین دست در کنترل آسیب های احتمالی در اثر افزایش حجم آب رودخانه پایین دست است و با توجه به برنامه ریزی های انجام گرفته در مدیریت منابع ورودی به مخازن سدها خصوصا سد قشلاق، در صورت لزوم نسبت به بازگشایی دریچه های سرریز اقدام خواهد شد لذا لازم است کشاورزان محترم و ذینفعان پایین دست سد قشلاق از هرگونه فعالیت در جوار بستر رودخانه پایین دست خودداری نمایند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کردستان در پایان از مردم شریف استان، بهره برداران و باغداران پایاب سد درخواست کرد: با توجه به افزایش میزان خروجی در روزهای آتی و سرریز آب از سد قشلاق، همچنان گذشته اکیدا از تردد و توقف در مسیر رودخانه قشلاق جدا خودداری نمایند.

گفتنی است: سد قشلاق در 12 کیلومتری شمال شهر سنندج، مرکز استان کردستان قرار گرفته است. کار ساخت این سد در سالهای 1353 – 1358 هجری شمسی بطول انجامید. این سد در منطقه ای با نام ساتیله و تیرگران و بر مسیر رودخانه پرآب و بلند قشلاق احداث گردیده و از نوع سد های سنگریزه ای با هسته رسی است که برای تامین آب مورد نیاز زمین ها و باغات کشاورزی اطراف شهر سنندج و آب آشامیدنی مردم این شهر احداث شده است.

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری:ایسنا

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا