فرهنگی

سفرنامه چهارمحال و بختیاریِ تبیان‌الملک تبریزی منتشر شدبه گزارش خبرگزاری کتاب «سفر به چهار محال و بختیاری» تبیان الملک با تصحیح شهناز بیگی بروجنی توسط انتشارات آبتین نگار در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

تبیان الملک از له سیاحان و ‌نویسان اواخر عهد قاجار است که گویا متعلق به مرام شیخیه بوده و سفرنامه‌های خوزستان و بختیاری وی حاوی اعات دقیق جغرافیایی، تاریخی و جامعه شناختی است.

انتشارات آبتین نگار آیین از این کتاب را نیز روز چهارشنبه، سوم آذر، در دفتر مرکزی خو در شهرستان بروجن، با حضور جمعی از اهل قلم این شهرستان برگزار کرد.

در این نشست شهناز بیگی بروجنی، تاریخ نگار، مترجم و مصحح معاصر، در معرفی سومین اثر تصحیح انتقادی خویش، پس از جغرافیای ولایت ، جغرافیای گفت: این کتاب شرح سفر علیرضا تبیان الملک تبریزی در سال ۱۳۳۰ هجری قمری به استان چهارمحال و بختیاری است که همراه عباسعلی بروجنی از لردگان و اردل و کیار گذشته و ت او در کاروانسرای میرزا عبدالکریم اورجنی در اصفهان پایان می‌یابد.

وی ابراز امیدواری کرد تا پایان سال جاری، تصحیح چهار کتاب ارزشمند دوره قاجاریه، یعنی سفرنامه اصفهان، سفرنامه اصفهان به مشهد، سفرنامه دوراند به چهارمحال و املاک بختیاری نیز روانه بازار نشر شود.

شهناز بیگی بروجنی، سرت مجموعه تصحیح سفرنامه‌های خطی فارسی است. از این مجموعه پیشتر ۶ سفرنامه ارزشمند: سیاحت نامه مراکش، نوشته پیر لوتی، سفرنامه ویتنام، نوشته ژان کلود آلبر موریس، سفرنامه ، نوشته ام تی شوتسه، سفرنامه قطب شمال، نوشته جورج اموری تایسن، سفرنامه کرواسی، نوشته شارل ایریارت و سفرنامه اروپا، نوشته لایق علی عمادالسلطنه، که توسط حسن جلالی عزیزیان و به شیوه ابتکاری انتشار سه متن تصحیح انتقادی، نسخه خطی و اصل کتاب به زبان فرانسوی یا انگلیسی در کنار هم تحقق یافته، توسط این انتشارات در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.منبع:مهر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 4 =

نوشته های مشابه

اسنپ
آموزشگاه رسانه
دامین ارزان قیمت
دکمه بازگشت به بالا