دیگر رسانه ها

سلحشوری زنان جنگ را نیز روایت کنیم – ارتباط فرهنگی

سلحشوری زنان جنگ را نیز روایت کنیم – ارتباط فرهنگی

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «من سارا نیستم » شامل روایت زندگی همسر شهید سامانلو نوشته سمیه عالمی، در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی واقع در سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهان رونمایی شد.

عالمی در این مراسم گفت: این کتاب پنج سال پیش نوشته شده و امروز رونمایی می‌ شود. سارا رباط ‌ جزی، راوی کتاب در هشت‌ سالگی پدرش شهید می‌ شود و به همین دلیل تصمیم می‌ گیرد با کسی ازدواج نکند که روزی شهید می شود.

وی افزود: شهید سعید سامانلو نه نظامی بود و نه از اقشاری که احتمال ش ها دت داشته باشد ؛ اما سرنوشت اینطور رقم خورده بود. در این مسیر سارا نیز به مانند همسر شهید خود به بوته امتحان می‌ رود.

به گفته این نویسنده لازم است در کنار سلحشوری مردان، سلحشوری زنانه نیز روایت شود؛ اینکه چطور در خانه و در زمین و زمان با خود می‌ جنگد تا همسر خود را به مرز بفرستد. امروز که در صلح به سر می‌ بریم ، باید این سلحشوری ‌ ‌ها روایت شود.

عالمی با بیان اینکه مدتی از نوشتن این داستان خودداری می‌ کردم و نمی‌ توانستم داستان شهید را بنویسم، گفت: اتفاقی برای من افتاد و شهید سامانلو را در خواب دیدم که می‌ پرسید چرا داستان من را نمی‌ نویسی. بعد از این اتفاق تصمیم گرفتم آن را بنویسم .

این نویسنده افزود: شهید سامانلو توجه و وابستگی زیادی به خانواده داشت و این نگاه و اهداف متعالی و شجاعت بی‌نظیر است که شهید را به سمت شهادت و همسر شهید را به پذیرش آن وا می‌ دارد.

وی همچنین به کتاب خود در باره زنان سوریه اشاره کرد و گفت: در مطالعات و مراجعات به شهر ‌ها ی مختلف من به مناسبت زن و سرزمین متمرکز شدم. زنان سوریه برای حفظ سرزمین شان خانه ‌ ‌ها ی خود را ترک ن کرده و در محاصره می‌ مانند. قدرت حفظ سرزمین توسط زنان باید بیشتر معرفی شود.

همچنین همسر شهید سامانلو در این آیین افزود: ما خانواده شهدا وقتی آثاری در خصوص شهدایمان می‌ بینیم ، قدردان هستیم.

سارا رباط ‌ جزی افزود: هر مجموعه ‌ای در زمینه شهدا قدم بر می‌ دارد، به واقع انتخاب ‌ شده از سوی شهدا هستند.

وی در خصوص این کتاب ادامه داد: تمام کتاب را به دلیل اینکه بخش هایی از زندگی ام است، دوست دارم؛ اما به دلیل اینکه در هشت‌ سالگی پدرم را از دست دادم ، شروع کتاب را که مربوط به پدرم است ، بیش از سایر قسمت ‌ ‌ها دوست دارم.

راوی «من سارا نیستم» گفت: روایت شهادت پدرم و همسرم هر دو سخت ‌ ترین قسمت ‌ ‌ها ی کتاب بود. با وجود اینکه نمی‌ خواستم همسرم نیز به مانند پدرم شهید شود، فرزندان من نیز مانند خودم ش ها دت پدر را تجربه کردند.

وی عشق به خدا را رمز موفقیت شهدا توصیف کرد و افزود: شهدا لحظه به لحظه سنجشی از اعمال خود دارند که خدا راضی هست یا نه و بر همین اساس می‌ توانم بگویم شهدا جذب خدا شدند.

این همسر شهید با بیان اینکه انتقال خبر شهادت همسرم به فرزندانم بسیار سخت و تلخ بود گفت: اما به خاطر لطفی که حضرت زینب به ما همسران شهدا دارد، توانستم با صبوری با این موضوع کنار بیایم و این صبر هدایت خداوند بود.

وی اضافه کرد: شاید بعد جسمی شهید در کنار خانواده ‌ اش نباشد، اما بعد روحی و معنوی و کمکهای شهید پایدار است و اینکه گفته می‌ شود شهدا نمی‌ میرند، به ‌ واقع درست و بجاست. هرکسی که به شهید متوسل می‌ شود، برکات و کمک های بسیار دریافت می‌ کند.

لینک خبر

دیگر رسانه های کشور:

باشگاه خبرنگاران همسونیوز| آموزشگاه رسانه |ارتباط اقتصادی| ارتباط فردا|ارتباط فرهنگی|ارتباط ورزشی|تهران اقتصادی |تهران ورزشی|مرجع وب و فناوری|پایگاه خبری شباب |همسونیوز

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا