خبر ویژهگفتگو

شهردار تهران: ۷۰ درصد اقدامات موثر در شهر توسط کارگران صورت می گیرد


به گزارش همسو نیوز به نقل از شهر، پیروز حناچی، شهردار تهران در مراسم روز کارگر که امروز  (شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰) برگزار شد، با گرامیداشت روز جهانی کارگر، گفت: در روایت ها از پیامبر اکرم (ص) و حضرت علی (ع) و بزرگان ما به فضیلت کار و تلاش اشاره شده و روایتی از پیامبر داریم که بر پرداخت حقوق کارگران قبل از خشک شدن عرق آنها تاکید می کند و در شهرداری نیز تلاش می کنیم این نگاه جریان داشته باشد.

او پس از اشاره به کرامت دست های پینه بسته از نظر پیامبر، به تشریح چگونگی نامگذاری روز کارگر پرداخت و افزود: در اول ماه می ۱۸۸۶ در شیکاگو کارگران معترض تجمع می کنند و خواستار کاهش ساعت کار از ۱۴ به ۸ ساعت می شوند و این مساله منجر به درگیری پلیس و کارگر می شود و دستگیری تعداد زیادی از کارگران می شود که طی آن پنج نفر از کارگران محکوم به اعدام می شوند و یک نفر قبل از اعدام خود کشی می کند.

حناچی ادامه داد: این روند و اعتراض سالها بعد نیز در کشورهای مختلف ادامه پیدا می کند و در کشور ما نیز در سال ۱۳۲۵ در کرمانشاه در اعتراض کارگران ۱۴ کشته و ۱۲۰ زخمی ثبت شد و این روز به عنوان نماد احقاق حقوق کارگران ثبت شد.

شهردار تهران با بیان اینکه خانواده شهرداری تهران با موضوع کارگر عمدتا از طرف پیمانکاران مرتبط است، عنوان کرد: ۷۰ درصد اقدامات موثری که در شهر انجام می شود به خدمات کارگران در شهر بستگی دارد مانند خدمات آنها در فضای سبز، میادین و آرامستان ها و باید تلاش کنیم که در این شرایط سخت این امر را صرفا به پیمانکاران نسپاریم.

او با اشاره به فرمان حضرت علی ( ع) به مالک اشتر مبنی بر تلاش برای ثروتمند شدن مردم یادآور شد: این مساله منوط به فضای سرمایه گذاری و فضای رونق اقتصادی است که امیدواریم در کشور حادث شود. در حوزه مربوط به کارگران در شهرداری، بخشی از تلاش برای سختی کار برای آتش نشانان در دولت تصویب و ابلاغ شد و در حال پیگیری بقیه موارد درباره کارگران هستیم. همچنین رسمی شدن کارکنانی که سالهاست در شهرداری کار می کنند در دست پیگیری است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا