اخبار سربازی و نظام وظیفه

ضوابط بخشش اضافه خدمت سنواتی سربازان اعلام شد


به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ اداره سرمایه انسانی سرباز معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، ضوابط بخشش اضافه خدمت سنواتی کارکنان وظیفه را در نیروهای مسلح اعلام کرد.

به موجب تبصره یک ماده 58 قانون خدمت وظیفه عمومی، مشمولان غائبی که به خدمت سربازی اعزام می‌شوند، در صورتیکه حین خدمت، حُسن اخلاق، رفتار و جدیت در انجام وظیفه از خود نشان دهند یا در مناطق جنگی، امنیتی و عملیاتی و … ابراز شجاعت و فداکاری کنند به طوریکه مراتب مورد گواهی فرماندهان و مسئولان جایگاه‌های سرتیپی و بالاتر باشد، تمام یا بخشی از مدت اضافه خدمت سنواتی آنها مورد بخشش قرار می‌گیرد.

بر اساس این ضوابط، مصادیق اخلاق، رفتار، حُسن انجام وظیفه و شرایط خاص، در دستورالعملی به تمام سازمانهای نیروهای مسلح ابلاغ شده و کارکنان وظیفه دارای غیبت سنواتی سه یا 6 ماه می‌توانند با مراجعه به نیروی انسانی یگانها از نحوه برخورداری از مقررات بخشش آگاه شوند.

برخی از مصادیقی که موجب استفاده از بخشش حین خدمت می‌شود، به شرح ذیل است:

1. خدمت کارکنان وظیفه چه بومی یا غیربومی در منطقه امنیتی درگیر با حداقل 6 ماه خدمت به صورت پیوسته یا هشت ماه به طور متناوب و کارکنان وظیفه غیربومی در منطقه امنیتی غیردرگیر و عملیاتی با حداقل 10 ماه خدمت و کارکنان وظیفه غیربومی در منطقه محروم و بد و آب و هوا با حداقل 12 ماه خدمت در منطقه.

2. خدمت در مشاغل سخت و زیان‌آور مانند امور حفاظت فیزیکی، دژبانی، رانندگی در مناطق کم‌برخوردار و … .

3. کارکنان وظیفه شاغل در مناطق عادی که حداقل یک سال در یگان پاسداری خدمت کرده باشند.

4. کارکنان وظیفه‌ای که به واسطه شغل عموماً در معرض شرایط جوی سرما و گرما یا به اصطلاح در محیط خارج از ساختمانها خدمت کرده باشند.

5. افرادی که دارای شرایط خاص هستند (مانند کارکنان وظیفه یتیم، فرزند ایثارگران، کارکنان وظیفه متأهل، پدر در حبس مشروط به محکومیت امنیتی نباشد، فوت اعضای درجه یک خانواده در طول خدمت، کارکنان وظیفه تحت پوشش کمیته امداد یا سازمان بهزیستی و …)

6. حسن نگهداری اموال در اختیار کارکنان وظیفه مانند رانندگان و … .

7. کارکنان وظیفه که در عین رعایت نظم و انضباط، در قبل و حین خدمت، موفق به ثبت ابتکار منجر به تولید محصول، مقاله علمی مهم و معتبر و … شده باشند.

8. کارکنان وظیفه حافظ حداقل یک جزء قرآن، حافظ حداقل یک پنجم نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و اصول کافی.

9. سرباز نمونه در جشنواره‌های سازمانی و نیروی مانند جشنواره حضرت علی اکبر (ع)، گرامیداشت روز سرباز، برتر دوره‌های آموزش (رزم مقدماتی، تخصصی، مهارت‌آموزی و…)

10. نفرات اول تا دهم مسابقات فرهنگی، ورزشی، علوم قرآنی، علمی و … که در سطح سازمانهای نیروهای مسلح برگزار می‌شود و نفرات اول تا سوم مسابقات فرهنگی، ورزشی، علوم قرآنی و علمی و … در سطح یگانی، استانی و نیرویی شده باشند.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

هم اکنون شما نیز می توانید اخبار ادارات، شرکت خود را با نام خود در همسونیوز منتشر نمایید.

ورود به سامانه ارسال اخبار

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا