تصویر بنر
اخبار ویژهسیاسی

طرف‌های مذاکرات دست از زیاده‌خواهی بردارند تا برجام احیا شودایسنا/اصفهان استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل اصفهان، گفت: زیاده‌خواهی‌های آمریکا در مذاکرات گذشته سبب شد که وضعیت پیچیده شود. آغاز مذاکرات مجدد به حسن نیت طرف‌های مقابل بستگی دارد که از زیاده‌خواهی‌های خود دست بردارند و نقطه نظرات ایران را هم پذیرا باشند تا امیدوار باشیم که دوباره برجام احیا شود.

محمدعلی بصری در گفت‌وگو با ایسنا درباره رافائل گروسی- مدیرکل به ایران، اظهار کرد: بر اساس مصوبه مجلس، دوربین‌های مستقر در مراکز همچنان باید در اختیار آژانس بین‌المللی قرار گیرد، اما بر اساس پیمان برجام مقرر شد فعلاً دوربین‌ها بسته شود و در اختیار آژانس قرار نگیرد. سپس مقرر شد که اگر تحریم‌ها کاهش پیدا نکند دوربین‌ها برچیده شود که این موضع ایران را آژانس هسته‌ای تهدید تلقی کرد.

وی افزود: رافائل گروسی به ایران آمد و اعلام کرد که اگر شما نوار دوربین‌ها را در اختیار آژانس قرار نمی‌دهید حداقل آن‌ها را متوقف نکنید. فعلاً ایران پذیرفته که دوربین‌ها در مراکز هسته‌ای مستقر باشند و نوارهای آن را در اختیار آژانس قرار دهد که به نوعی چراغ سبز به مذاکرات است.

این کارشناس روابط بین‌الملل، گفت: ایران هم‌چنین پذیرفت که زمان بازرسی‌ها نامحدود باشد، در حالی که قبلاً قرار بود که بازرسی‌ها سه‌ماهه باشد و دوربین‌ها در این بازه زمانی فعال باشند. بنابراین در دولت سیزدهم این اراده وجود دارد که مذاکرات برجام به بن‌بست نرسد و این معاهده احیا شود. اگر ایران نرمش نشان نمی‌داد این خطر وجود داشت که در ، قطعنامه علیه کشورمان صادر شود و پرونده را دوباره به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهند.

بصیری تصریح کرد: اما با توافقی که با رافائل گروسی انجام شد چراغ سبز به شورای حکام و اعضای برجام نشان داده شد و طرف‌های مقابل امیدوارند ایران در مذاکرات وین بهتر عمل کند تا به یک توافق کلی درباره برجام دست پیدا کنند. به هر حال این اقدامات ایران نشان می‌دهد که در پی دیپلماسی است تا تقابل.

وی ادامه داد: بنابراین هدف اصلی رافائل گروسی از سفر به ایران این بود که پادمان‌هایی که آژانس درباره ایران دارد و در برجام هم تأکید بر اجرای این پادمان‌ها شده متوقف نشود تا اتهام زنی‌ها به ایران و تنش میان ایران و اعضای برجام کاهش یابد.

استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان، گفت: زیاده‌خواهی‌های آمریکا در مذاکرات گذشته سبب شد که وضعیت برجام پیچیده شود. آغاز مذاکرات مجدد به حسن نیت طرف‌های مقابل بستگی دارد که از زیاده‌خواهی‌های خود دست بردارند و نقطه نظرات ایران را هم پذیرا باشند تا امیدوار باشیم که دوباره برجام احیا شود.

بصیری خاطرنشان کرد: اراده دو طرف است، اما در مصداق‌ها اختلاف نظر وجود دارد. ایران اراده جدی دارد، اما با هر ریسکی به احیای برجام تن نمی‌دهد و دولت سیزدهم بحث مذاکرات و خارجی را در اولویت دوم قرار داده است و بیشتر اولویت را در سیاست داخلی قرار داده که برعکس دولت قبل است. دولت جدید بحث اقتصادی را به برجام و تحریم‌ها گره نزده است و معتقد است با بسیج امکانات می‌توان بر مشکلات اقتصادی فائق آمد.

انتهای پیاممنبع:ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 3 =

نوشته های مشابه

تصویر بنر
اسنپ
تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا