ایران وب سازان
اقتصادی

عملیات اجرایی نفلین سینیت در شهرستان سراب آغاز شد


ایسنا/آذربایجان شرقی همزمان با حضور رییس جمهوری و به صورت ویدیو کنفرانس، عملیات اجرایی نفلین سینیت سراب با حضور وزیر صمت در شهرستان سراب آغاز شد.

رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در ویدیو کنفرانس افتتاح ۴۲ طرح صنعتی آذربایجان شرقی در حضور رییس جمهوری، با بیان این‌که مجتمع نفیلین سینیت به یکی از طرح‌های تاریخی آذربایجان شرقی تبدیل شده است، اظهار کرد: سالیان سال این طرح با مس سونگون دو طرح دو قلو بودند که یکی تولید فلز استراتژیک مس را در برنامه داشت و دیگری تولید فلز استراتژیک آلومینیوم را برعهده داشت، مشکل مجتمع مس در سفرهای قبلی آقای روحانی رفع شد و مردم ورزقان و استان همواره قدردان این اقدام هستند.

وی با بیان این‌که تولید آلومینیا از نفلین سینت در سراب در گذشته مشکل تامین مالی و فناوری داشت، افزود: شرکت‌های مختلف برای عقد قرارداد اقدام کردند اما عملیاتی نشد.

رحمانی با بیان این‌که طبق قراداد و تفاهم ایدرو با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، زیرساخت‌های لازم برای کارخانه نفلین سینیت سراب فراهم شده است، گفت: تاکنون 1500 میلیاردتومان برای تامین زیرساخت‌های کارخانه نفلین سینیت سراب هزینه شده است.

وی راه اندازی کارخانه نفلین سینیت سراب را یکی از طرح‌های صنعتی تاریخی استان دانست و گفت: اجرای این طرح همواره در بودجه‌های سالیانه مطرح بود.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، وزیر صمت با بیان این‌که ظرفیت تولید آلومینیوم در کشور در سال ۴۵۰ هزار تن است، یادآور شد: ۳۰۰ هزار تن نیز در آینده نزدیک به ظرفیت تولید آلومینیوم در کشور افزوده می‌شود.

وی با بیان این‌که نمی‌توان تولید آلومینیوم را نادیده گرفت زیرا کشور صنعتی نوظهور هستیم، گفت: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکیدات ریاست جمهوری، اجرای نفلین سینیت سراب را جدی گرفتیم و منجر به این تفاهم شد.

رحمانی با بیان این‌که تمامی زیرساخت‌های لازم برای تولید نفلین سینیت فراهم است، گفت: در این طرح ۱۳۷ میلیون یورو و ۱۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط ایمیدرو با پیمانکاری قرارگاه خاتم الانبیا انجام می‌شود.

وی از ایجاد شهرک تخصصی در استان خبر داد و گفت: تکمیل آلومینا و مس چرخه‌ی حوزه صنعت و تولید را در منطقه تحت تاثیر قرار می دهد.

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری:ایسناs

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا