اخبار ویژهسیاسی

فقر و فساد زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست


رئیس جمهور گفت: فقر، فساد و بی عدالتی زیبنده نظام اسلامی نیست.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، دوم تیرماه، در نشست شورای اداری خراسان شمالی، با اشاره به اینکه شاخصی که به عنوان عدالت معرفی می‌کنیم به میزان ظرفیت‌های موجود است، تصریح کرد: فساد، فقر و بی‌عدالتی زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست و وضع موجود با وضع مطلوب متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه مردم خراسان شمالی مردمی با گویش‌های مختلف اما دل‌های منسجم هستند، اظهار کرد: خدمتگزاری به این مردم بزرگ‌ترین افتخار است و مسئولیت را برای ما سنگین‌تر می‌کند به خصوص مردم خراسان شمالی که تاریخ گواه می‌دهد مردمی انقلابی هستند.

آیت‌الله رئیسی با تأکید براینکه تغییر وضع موجود تلاش همگانی را می‌طلبد، ادامه داد: مصوباتی که در این سفر خواهیم داشت به دست مدیران استانی باید اجرا شود و از همین جهت باید مدیران جهادی و پرتلاش را دستگاه‌های مختلف به کار بگیریم.

رئیس جمهور با تأکید براینکه مردم انتظار دارند پروژه‌های نیمه تمام تکمیل شود، بیان کرد: مردم ناظر مصوبات و رسانه‌ها پیگیر باشند تا مطالبات مردم استان محقق شود.

وی با بیان اینکه نظامی که ما بنا نهادیم مبتنی بر توحید است، تصریح کرد: اساس این دولت و نظام براساس ارتباط با مردم و بر پایه عدالت است.

رئیس جمهور با تأکید براینکه در دانشگاه‌های ما تمدن رضوی ایجاد شود، تصریح کرد: باید در دانشگاه‌ها شاهد شکل‌گیری مدنیت به نام امام رضا(ع) باشیم. هجرت بسیاری از امام‌زادگان، پیوست هجرت امام رضا(ع) است.

وی در ادامه گفت: اینکه بیان می شود ما پیگیری کردیم ولی نشد، برای ادامه کار کفایت نمی کند.

آیت‌الله رئیسی افزود: من به نیروی انسانی کارآمد اعتقاد دارم ولی بیشتر از آن به نیروی انسانی کارآمد تحول خواه و تحویل آفرین اعتقاد دارم.

وی ادامه داد: در ادارات دیده‌ام که رئیس سازمان عوض شده و اتفاقات خوبی افتاده است و در جلسه مدیران عرض می‌کنم که از مدیران انتظار می‌رود که کار تحولی انجام دهند چرا که در شرایط تحولی عقب ماندگی‌ها جبران می‌شود.

آیت‌الله رئیسی با طرح این سوال که خراسان شمالی از چه زمانی استان شده است؟ اظهار کرد: در این استان به طور حتم کارهای زیادی انجام شده اما هنوز در این منطقه عقب ماندگی هایی وجود دارد که این عقب ماندگی ها با انجام کار عادی حل نمی شود و نیاز به کار جهادی دارد.

وی بیان کرد: دولت ما دولت مسئله است نه پاک کردن صورت مسئله، باید مسئله در این دولت حل شود و آن به وسیله دست توانای مدیران مقدور است.

رئیس جمهور تصریح کرد: مردم باید احساس کنند که قرار است که اتفاقی بیفتد. باید روحیه تحولی اتفاق افتد و روحیه تحولی نیاز به همکاران تحولی دارد و در متن ادارات و سازمان‌ها باید همکارانی به کار گرفته شوند که دارای روحیه تحولی باشند؛ کشور ما نیاز به پیشرفت دارد.

وی به رفع آسیب های اجتماعی نیز اشاره کرد و گفت: امروز به محله جوادیه در بجنورد مراجعه کردم که مردم آنجا نسبت به وجود آسیب های اجتماعی در آن منطقه ناراحت بودند، دستگاه ها در ارتباط با رفع آسیب های اجتماعی گزارش می دهند و گزارش آن ها درست است اما باید بیایم و در میدان ببینیم که چه خبر است.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: آن کاری که در این زمینه و برای ریشه کن کردن فساد اتفاق می افتد باید یک کار تحولی و میدانی باشد.

وی با اشاره به اینکه سلسله مراتب را قبول دارم، گفت: اما در بسیاری از چیزها نباید استان را معطل مرکز نگه داشت، باید حل مسئله را دنبال کرد نه به دنبال پاک کردن صورت مسئله بود.

رییس جمهور به مجتمع پتروشیمی خراسان نیز اشاره کرد و افزود: حجم زیادی از آب که می تواند برای شرب و کشاورزی استفاده شود در این مجتمع مورد استفاده قرار می گرفت این در حالی است که می توان به جای این آب از پساب استفاده کرد و هرچند که مدیران به این سمت رفته اند که پساب را جایگزین آب کنند اما به آن ها گفته ایم که به کار خود سرعت خیلی زیادی دهند تا این امر هر چه سریع تر عملی شود.

وی با تاکید بر اینکه در منطقه ای که قطب دامپروری است باید صنایع تبدیلی وجود داشته باشد، تصریح کرد: باید صنایع لبنی در این استان وجود داشته باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: طی جلساتی که با کشور ترکمنستان داشته ام آن ها اعلام کرده اند از زمانیکه این کشور مستقل شد مقدار قابل توجهی از ارتباطات تجاری آن ها با کشور ایران بوده است، اما هم اکنون جای کالاهای ایرانی را چه کشورهایی گرفته است و این امر قابل توجه است و باید کار جدی در این زمینه صورت گیرد.

وی تاکید کرد: راه اندازی بازارچه دائمی صنایع دستی از دیگر اقداماتی است که باید در این استان انجام شود.

رئیس جمهور با اشاره به راه آهن گرگان- بجنورد – مشهد گفت: این پروژه مدت ها است که مطرح شده است و یکی از ضرورت های این استان است که اتفاق افتد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید براینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی در سراسر کشور افتخار آفرینی کرده‌اند، ادامه داد: کشورهایی که تا امروز مدعی مقابله با کرونا بوده‌اند همچنان کشته‌های بسیاری را به علت کرونا می‌دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه در حوزه خرید تضمینی حمایت از دامداران در این استان حمایت خواهیم کرد، تأکید کرد: اگر می‌گوییم خراسان شمالی قطب کشاورزی و دامداری است باید زنجیره کشاورزی و دامداری کامل شود و خراسان شمالی این ظرفیت را دارد که زنجیره را کامل کند.

رئیس جمهور با تأکید براینکه پروژه سیمان سمنگان ۶۵ درصد تاکنون پیشرفت داشته است، تصریح کرد: این موضوع از طریق آستان قدس باید پیگیری شود و در این استان موضوع سیمان سمنگان تبدیل به یک مسئله شده است که نیازمند تکمیل هر چه سریعتر این پروژه است.

وی با اشاره به اینکه ما بنا داریم که رشد اقتصادی را به ۸ درصد برسانیم و برای این موضوع هدف‌گذاری کردیم، تأکید کرد: افزایش سرمایه‌گذاری و بهره‌وری باید در دستور کار قرار گیرد و در حال حاضر بروکراسی اداری ما با این اهداف در تضاد است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه باید بانک‌ها سرمایه‌گذاری کنند تا تولید نیز افزایش پیدا کند، ادامه داد: میدان دادن به بخش خصوصی باید عملیاتی شود و وظیفه دولت نیز تنها نظارت و حمایت باشد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در طرح نهضت ملی مسکن نیز باید نقش مردم پر رنگ‌تر شود، تأکید کرد: زمین و تسهیلات آماده است و از همین جهت اگر مشارکت مردم را افزایش دهیم سرعت تحویل مسکن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه اصل ۴۴ در رابطه با میدان دادن به بخش خصوصی است، افزود: در هر زمینه‌ای که دولت از مردم کمک گرفت، موفقیت حاصل شد و در هر کجا که نقش مردم کمرنگ شد، دولت نیز با شکست مواجه شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با تأکید بر راه‌اندازی فاز دوم پتروشیمی در خراسان شمالی، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۲۰۰ نفر در فاز اول مشغول به کار هستند که باید فاز دوم شروع شود تا اشتغال به حدود ۳۰۰۰ نفر برسد.

وی با تأکید براینکه به دنبال ایجاد اشتغال واقعی هستیم، ادامه داد: در دولت سیزدهم گزارشات نادرست نمی‌دهیم و باید با شفافیت با مردم سخن بگوییم.

فقر و فساد زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست

فقر و فساد زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست

انتهای پیاممنبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 5 =