اخبار ویژهسیاسی

قوه قضائیۀ مطلوب باید پناه مظلوم باشد/بیش از ۵۴ هزار هکتار از سواحل و حریم‌ها آزاد شدهمزمان با فرارسیدن هفته قوه قضائیه، گفت‌وگوی زنده تلویزیونی رئیس دستگاه قضا، چهارشنبه شب (۱ تیر) از شبکه یک سیما آغاز شد. رئیس قوه قضائیه در ابتدای صحبت‌های خود گفت: از نظر ما قوه قضائیۀ مطلوب این است که بتواند پناه هر مظلوم باشد.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز به نقل از ایسنا، گزارش عملکرد قوه قضائیه طی ماه‌های گذشته و ارائه برنامه‌های آتی قوه قضائیه در حوزه‌های گوناگون، محورهای گفت‌وگوی تلویزیونی امشب حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای است.

محسنی اژه‌ای ضمن تبریک فرارسیدن هفته قوه قضائیه درباره ویژگی‌های یک  قوه قضائیه مطلوب گفت: امر قضا امر خطیری است.مقام معظم رهبری و امام(ره) هم نسبت به امر قضا و حکمرانی عادلانه نظرات ویژه‌ای داشته‌اند. در قانون اساسی برای قوه قضائیه وظایفی تعریف شده است و یکی از وظایف این قوه گسترش عدل و عدالت و احیای حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم و تعقیب مجرم و مجازات او و نظارت بر قانون و… است.

وی تاکید کرد: از نظر ما قوه قضائیه مطلوب این است که بتواند پناه هر مظلوم باشد و بتواند جلوگیری از هر گونه تعدی و تجاوز به حقوق فرد و بیت‌المال داشته باشد و باید زمینه‌هایی وجود داشته باشد و تحقق این امور مستلزم عواملی است و یکی از عوامل آن، نیروی انسانی در قوه قضائیه و قوانین است.

محسنی اژه‌ای تصریح کرد: یکی از مسایل مهم، بودجه و استفاده از ظرفیت‌های مردمی است و ما باید در بسیاری از امور از توان مردم استفاده کنیم.

وی درباره سند تحول قضایی گفت: اینکه قوه قضائیه بتواند یک سند تحول داشته باشد امر مطلوبی است و این سندی که در زمان آقای رئیسی رئیس سابق قوه قضائیه و رئیس‌جمهور فعلی تدوین شد، در سند تحول دیده شد که این سند تحول ایستا نیست و می‌تواند در هر زمان ارتقا یابد. ما در زمانی که وارد شدیم دوره تحول و تعالی را مطرح کردیم و محورهایی را برای ارتقای سند پیش‌بینی کردیم. سند، خوب است ولی باید ارتقا پیدا کند.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: یکی از خصوصیات سند تحول این بود که زمان‌بندی شود. رهبری بر زمان‌بندی تاکید دارند و بر همین اساس بصورت برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت و بلندمدت زمان‌بندی شد ولی برخی از امور نیاز به همراهی دولت و مجلس دارد، زیرا برخی نیاز به تغییر قانون دارد. بیش از ۹۰ درصد از موارد برنامه‌های کوتاه‌مدت انجام شده و ۷۰ درصد برنامه‌های میان‌مدت تامین شد و در زمینه برنامه‌های بلندمدت هنوز زمان داریم. بصورت کلی ما در راستای توسعه، از برنامه جلو هستیم.

در ادامه مجری برنامه گفت که «یکی از موضوعات مهم مورد تاکید رهبری تعامل نهادها است، قوه قضائیه وظایفی دارد که حرف و حدیث‌های زیادی را در پی دارد و گاه شائبه ممانعت با دولت یا سایر نهادها مطرح می‌شود، به نظر شما تعامل و هم‌افزایی با سایر قوا چه معنایی دارد؟» رئیس قوه قضائیه گفت: ما یک نظام هستیم و به هیچ وجه استقلال سه قوه از هم منافاتی ندارد ولی با هم تعامل دارند. در این دوره هم ما همدیگر را خوب می‌شناسیم و بنده و آقای رئیسی در ۴۰ سال با هم رفیق بودیم و با مجلس هم تعامل خوبی داریم. برای ادراک موضوعات مختلف، بیشترین نشست و برخاست را ما با مجلس داشتیم. به مجلس رفتیم و گفت‌وگوهای متعددی داشتیم. توافقنامه کتبی بین مجلس و قوه قضائیه نوشتیم تا در رابطه با ادراک مسائل چگونه عمل کنیم. از نشست‌هایی که در یک سال اخیر برگزار شد می‌گویم که شاید این تعداد نشست‌ها و جلسات با دولت بی‌سابقه باشد.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: گفت‌وگوهای بین قوای سه‌گانه ادراک بر موضوعات را افزایش می‌دهد و این تعامل‌ها ادامه دارد.

وی درباره مساله مهم مبارزه با فساد و پیشگیری از فساد گفت: از بین بردن بسترهای فساد مهم است. دولت‌ها معمولاً دفتر بازرسی ویژه دارند و در این دوره شخص رئیس‌جمهور فردی را از ما برای آن دفتر خواست که فرد بسیار باسابقه‌ای هم معرفی شد.

رئیس قوه قضائیه درباره استفاده از فناوری‌ها گفت: یک رکن سند تحول استفاده از فناوری است. فردی در زمان ریاست حجت‌الاسلام رئیسی بر این مسند مربوط به فناوری در قوه قضائیه قرار گرفت اما در نیمه راه رئیس‌جمهور، او را خواستند و ما هم در راستای تعامل با دولت، موافقت کردیم و قدم‌های بلندی برای استفاده از فناوری‌های نوین برداشته شده است.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه یک زمانی صحبت بین سران قوا تریبونی انجام می‌شد، الان این فضا عوض شده و ممکن است تصور لاپوشانی برخی مسائل مطرح شود؛ نظر شما چیست؟ گفت: لاپوشانی نمی‌شود اما همفکری در برخی مسائل داریم. تعداد قابل توجهی از پرونده‌ها مربوط به مسایل بانکی است. بحث سیستم بانکی و گمرک و سازمان اموال تملیکی از مسائل مشترک در همه دولت‌هاست و با خود دولت در این رابطه گفت‌وگو کردیم و هر سه قوه به صحنه ورود کرده و موضوع را پیگیری کردیم.

وی یادآور شد: برای بازدید به سازمان اموال تملیکی رفتیم و دیدیم وضع بد است و دولت به وزیر مربوطه دستور داد و معاون اول دولت آمد، رئیس گمرک تغییر کرد و فروش اموال تملیکی ۷۰۰ برابر رشد پیدا کرده است. علاوه بر این آسیب‌شناسی‌های متعددی هم صورت گرفت. در بحث مربوط به بنادر و گمرکات هم تغییرات اساسی رخ داد. برای اولین‌بار چندین هزار کانتینر مورد بررسی قرار گرفت.

محسنی اژه‌ای با اشاره به حوزه حاشیه رودخانه چالوس ادامه داد: یکی از موارد مربوط به این رود ضرورت استفاده از آب شرب این رود بود. علاوه بر این موضوع مستحدثات هم مطرح شد و اتفاق کم‌سابقه‌ای رخ داد و قوه قضائیه و دولت در کنار هم بودند. ما از خودمان شروع کردیم و با همکاری دولت انجام شد. در این مدت بیش از ۵۴ هزار هکتار از بستر و حریم و ساحل و رود آزاد شد.

وی تاکید کرد: قوه قضائیه سعی بر این دارد که در قبال جرم و اجرا نشدن قانون با تمام جدیت ورود داشته باشد و یکی از زیبایی‌های عدالت، بدون تبعیض بودن آن است. دغدغه جدی من این است که به هیچ‌کس ظلم نشود و به هر کس ظلم شد، بتواند به قوه قضائیه پناه ببرد.

رئیس قوه قضائیه همچنین اظهار کرد: سالیان سال است از ساخت و سازهای غیر مجاز در سواحل رودخانه‌ها، سواحل و محدود کردن مردم رنج می‌بریم. برای تخریب ساخت و ساز غیرمجاز از خودمان شروع کردیم و وزارت نیرو هم از طرف دولت کار تخریب را شروع کرد و ما و دولت برای تخریب املاک غیر مجاز در کنار یکدیگر بودیم. برخی شاید بگویند چرا قبلا این آزادسازی صورت نمی‌گرفت؟ قبلا این هماهنگی نبود.

وی تاکید کرد: اگر قوه قضائیه خودش در بستر رودخانه، ملک غیرمجاز داشته باشد، ما چطور می‌توانیم جلوی دیگران را بگیریم؟ هر دستگاهی باید از خودش شروع کند. برخی زندان‌ها در داخل شهر واقع شده‌اند و موجبات اذیت مردم، ضابطین و حتی کارمندان ما را فراهم کرده‌اند. گفتیم از خودمان شروع کنیم و انتقال زندان را در دستور کار قرار دادیم و در سفر استانی به مشهد مقدس مشکل پادگانی که وسط شهر بود را هم بررسی کردیم و این مشکل بعد از ۱۵ سال حل و راه مردم باز شد.

ادامه دارد…منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 1 =