ایران وب سازان
اجتماعیاخبار ویژهشهریگزارشمنتخب سردبیر

كمیسیون ماده 100 و فروش تراكم به جای پیشگیری از تخلف تبدیل به راه درآمد برای شهرداری ها شده است

به گزارش همسو نیوز،جلیل جعفری، نماینده استان زنجان در شورای عالی استان ها و سخنگوی کمیسیون معماری و شهرسازی شورای عالی عنوان کرد: شهرداری های در خط مقدم خدمت رسانی به مردم قرار دارند ولی متاسفانه خیلی از نیروهای شهرداری ها هنوز بلاتکلیف هستند. نبود راهکارهایی برای تبدیل وضعیت و بلاتکلیف بودن نیروهای شرکتی و قراردادی از دومنظر تهدیدی برای مدیریت شهری است.

جعفری افزود: از یک طرف انتخاب براساس شایستگی و جوانگرایی را محدود کرده، دوم اینکه مدیران مجبورند با داشته هایشان بسازند که باعث موروثی شدن پست ها بین افراد و تشکیل رانت ها و گروه های غیر رسمی می شود. پایین بودن حقوق و مزایای شهرداران و کارکنان شهرداری یکی دیگر از چالش های حوزه نیروی انسانی است انتظار می رود این موضوع با حساسیت بیشتری پیگیری شده تا این کارکنان طبق قانون خدمات کشوری حقوق و مزایا دریافت کنند.

نماینده استان زنجان در شورای عالی استان ها در ادامه به موضوع باز آفرینی پایدار شهری پرداخت و اشاره نمود  یکی از مسائلی که در دهه های اخیر از اهمیت ویژه ای برخودار بوده بحث سکونتگاه های غیر رسمی است که خوشبختانه دولت تدبیر امید نیز نگاه ویژه ای به این مساله داشتند. ایشان تصریح کردند برخلاف تاکید ماده ۵۹ قانون برنامه ششم توسعه (بازآفرینی پایدار شهری) بر حضور رئیس شورای عالی استان ها به عنوان یکی از چهار عضو اصلی کارگروه ملی و صراحت آن مبنی بر استفاده از شوراهای فرادست در جایگاه متناطران در استان، شهرستان و شهر، از ظرفیت های شورا در کارگروه های استانی و شهرستانی استفاده نمی شود.

وی افزود: با توجه به اینکه شوراهای فرادست به طورسلسله مراتبی به کوچکترین واحدهای شهری و روستایی متصل هستند می توانند در کارگروه ها نقش موثری داشته و اولویت  گذاری ها را با دقت بیشتری انجام دهند. همچنین تاکید کردند بر خلاف اینکه بودجه زیادی سالانه برای باز آفرینی شهری در نظر گرفته می شود متاسفانه خیلی از دستگاه های اجرایی و حتی بسیاری از شهرداری ها از این موضوع بی اطلاعند و بودجه تعریف شده بعضا صرف مصالح دیگر می شود که باتوجه به حسایت موضوع حاشیه نشینی، رشد سکونتگاه های غیر رسمی و بافت ناکارآمد انتطار می رود بودجه تعریف شده در حوزه بازآفرینی شهری هزینه گردد.

 

 سخنگوی کمیسیون معماری و شهرسازی در ادامه موضوع تخلفات ساختمانی را مطرح کرده و یاد آور شد که امروزه کمیسیون های ماده ۱۰۰ منبعی برای درآمدزایی برای شهرداری ها شده به طوری که شهرداری ها سخت گیری های لازم را به عمل نیاورده و از ساخت و سازهای غیر مجاز پیشگیری نمی کنند و در نهایت از همین طریق کسب درآمد می کنند. همچنین وضعیت نامناسب مالی شهرداری ها موجب شده تا با فروش تراکم، حذف پارکینگ و …  بدهی های خود را پوشش دهند که روش کاملا نامناسبی بوده و اگر هر چه سریعتر چاره ای برای این موصوع اندیشیده نشود شهرها در آینده با مشکلات جدی مواجه خواهند شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا