ورزشی

مرادی: چالشی در کمیته و دپارتمان داوری نداریم

مرادی: چالشی در کمیته و دپارتمان داوری نداریمبه گزارش خبرنگار مهر، دانیال مرادی در نشست خبری که امروز چهارشنبه ۲۰ تیر برگزار شد، اظهار داشت: یکی از مهم ترین مولفه های هر فدراسیون بخش داوری آن فدراسیون است که بخش داوری می تواند به آن اعتبار ببخشید یا به آن لطمه وارد کند.

او ادامه داد: یکی از نکات جذاب برای من این است که مهدی تاج به عنوان شخص اول فوتبال کشور در بحث‌ داوری بسیار پیگیر است و هر هفته از من آنالیز داوران را می خواست. تاج در هفته پایانی که با مساله هایی رو به رو شد پیگیر نحوه چیدمان بهترین داوران برای مسابقات بود.

سرپرست کمیته داوران فدراسیون فوتبال تصریح کرد: کمیته داوران متشکل از افراد بازنشسته داوری که تجربه های زیادی دارند و تصمیم گیرنده داوری در فوتبال هستند. و دپارتمان داوران زیر نظر دبیرکل است و این بخش در کنار هم به داوری در فوتبال کمک می کنند. خدا را شکر هیچ چالشی در این دو بخش نداریم و هر دو بخش بر اساس قوانین فیفا عمل می کنند.

مرادی تصریح کرد: ما ۹۰ مسابقه در لیگ دسته اول و بیش از ۷۰ مسابقه را در لیگ برتر چینش داوران را انجام داده ایم. همچنین در لیگ های بانوان هم چینش هایی را انجام داده ایم.

او خاطر نشان کرد: حدود ۵۰ کلاس برای ارتقا سطح داوران برگزار کرده ایم. برنامه توسعه ما برای امسال از استعدادیابی لیگ های پایین آغاز خواهیم کرد. اصلی ترین نیاز های ما اتحاد و همکاری است. اهمیت داوری در استان ها و پرورش دادن داوران برای ما بسیار اهمیت دارد.

سرپرست کمیته داوران فدراسیون فوتبال در خصوص فساد در داوری فوتبال گفت: فدراسیون فوتبال پیش گام در مبارزه با فساد است. ما باید از تهدید ها به عنوان فرصت نگاه کنیم تا با قدرت و تمرکز بیشتر جلو برویم‌ همانگونه که بودنسلیگا آلمان توانست از لیگ جزیره پیشی بگیرد. تا این لحظه هیچ اسمی به ما ابلاغ نشده که دچار فساد شده باشد. کوچکترین تخلف در داوری باعث می شود تا آن داور را مادام العمر محروم کنیم. ما در فوتبال ایران (پک داوری) نداریم. حضور تکنولوژی باعث حفظ آرامش ما می شود.

او خاطر نشان کرد: از ۲۹ تیرماه آموزش داوران برای VAR را دوباره آغاز خواهیم کرد. با هماهنگی بین کمیته داوران و مدیریت فدراسیون کلاس پیش فصل داوران با حضور یک مدرس خارجی آغاز خواهیم کرد.

سرپرست کمیته داوران فدراسیون فوتبال درباره تست داوران برای پیش فصل گفت: ما ابتدا تست های لازم را می گیریم و امکان دارد ۶ هفته بعد از برگزاری مسابقات نیز یک تست دیگر از داوران گرفته شود. 

او افزود: داوران و هر فردی که مرتبط با کمیته داوران هستند نمی توانند به عنوان کارشناس داوری در رسانه ها فعالیت داشته باشند. مبلغ افزایش دستمزد بر اساس تصویب هیات رییسه خواهد بود.

مرادی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر استفاده از داوران خانم در لیگ برتر ایران به واسطه قضاوت مهسا قربانی در رقابت های جوانان کافا گفت: یکی از مواردی که باعث شد داور خانم از ایران به جام جهانی دعوت نشود عدم قضاوت برای مسابقات آقایان بود. ممبینی و تاج تلاش زیادی کردند تا مجوز داوری برای قربانی در مسابقات کافا صادر شود و علاوه بر قضاوت در یکی از بازی ها در یک دیدار هم به عنوان داور VAR حضور داشت و بابت قضاوت هم ممبینی و هم تاج به او تبریک گفتند.

او ادامه داد: به کارگیری داوران خانم در لیگ برتر مردان ایران نیاز به یکسری مجوز خاص دارد و اگر چنین اتفاقی رخ دهد ما استقبال می کنیم و باعث توسعه داوری خواهد شد.

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

هم اکنون شما نیز می توانید اخبار ادارات، شرکت خود را با نام خود در همسونیوز منتشر نمایید.

ورود به سامانه ارسال اخبارمنبع:مهر

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا