ایران وب سازان
ارومیه

مرمت خانه تاریخی کاظم خان قوشچی ادامه دارد

جلیل جباری در گفت و گو با خبرنگارهمسونیوز ، با اشاره به انتشار مطلبی در یکی از کانال های تلگرامی مبنی بر خیانت در مرمت خانه تاریخی کاظم خان قوشچی، گفت: این پروژه فعلا در دست پیمانکار بوده و اداره کل میراث فرهنگی استان تا پایان عملیات و رفع نواقص این پروژه را از پیمانکار تحویل نخواهد گرفت.

وی ادامه داد: اعتبار لازم برای مرمت این بنای تاریخی ۲۰۰ میلیون تومان بوده در حالی که در مطلب کانال تلگرامی قیمت ۴۰۰ میلیون تومان نوشته شده است.

جباری تصریح کرد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی با تمام توان برای مرمت و رسیدگی به اماکن گردشگری، تاریخی و طبیعی استان تلاش می‌کند و در این مورد با هیچ فردی و نهادی مماشات نخواهد کرد.

به گزارش ایسنا؛کاظم خان قوشچی به سال ۱۸۶۷ میلادی در روستای قوشچی از محال انزل اورمیه در خانواده‌ای کشاورز متولد شد. او مردی وطن خواه و ساده زیست بوده که در قصبه قوشچی قهوه خانه کوچکی داشت و نیز آشیق بود از این طریق امرار معاش می‌نمود.

در دهه دوم قرن بیستم متجاوزین وابسته به قدرت‌های استعماری با کمک و راهنمایی روس و انگلیس و آمریکا و فرانسه در ارومیه، سلماس، خوی و آبادی های اطراف آنها، هزاران هزار از ساکنان مسلمان را قتل عام می کردند و جان کسی در امان نبود.

در این هنگام “کاظم خان قوشچی” از تبار قهرمانان تاریخی این سرزمین به همراهی یاران رزمنده خود پشت بر سنگ ها و صخره های سرزمین پدری تکیه داده و با آتش سلاح های خود در راه محافظت آنچه که برایشان عزیز و مقدس بود بدون هراس از هیچ خطری جنگید و پوزه متجاوزین به نوامیس مردم را به خاک مالیده و نقشه استعمارگران را نقش بر آب می کرد.

پس از ساقط شدن حکومت قاجاریه در ایران، استعمار غرب که در ایالت های مختلف ایران با مقاومت مردمی مواجه شده بود ابن بار با سلطنت نشاندن بازیچه ای به نام رضا خان قزاق توانست در اطراف و اکناف کشور نهضت های مردمی را موقتا خوابانیده و رهبران آنان را از سر راه بردارد.

در چنین شرایطی تحمل وجود کاظمخان و ادامه مقاومت دستجات مسلح و رزمنده وی به هیچ وجه برای رضاخان این نوکر حلقه به گوش استعمار ممکن نبود.

بنابراین ارتش رضاخانی با حداکثر امکانات نظامی خود همراه با بیشترین خدعه، شانتاژها و عملیات ضد تبلیغات، حلقه محاصره نیروهای کاظم خان را تنگ و تنگ تر کردند و سرانجام با کشته شدن اتفاقی کاظم خان با بمب دست ساز خود حماسه ای مقدس پایان یافت و تاریکی و حاکمیت ضد انسانی پهلوی بر اوضاع مسلط شد.

منزل تاریخی کاظم خان قوشچی یکی از بناهای تاریخی ارومیه در شهر قوشچی ارز توابع ارومیه مرکز آذربایجان غربی است که متعلق به زمان قاجار می‌باشد. این خانه بر اثر گذشت زمان دستخوش تخریب شده و فقط فضاهایی اندکی از این مجموعه باقی مانده بود که هم‌اکنون این بنای تاریخی با تأمین اعتبار مورد نیاز توسط میراث فرهنگی در دست مرمت است.

در عناصر معماری این بنا عمده‌ترین مصالح بکار رفته سنگ لاشه در پی‌ها و خشت خام و چینه گلی در دیوارها است،جداره بیرونی بنا نیز با اندود کاه گل و جداره فضاهای داخلی اتاق‌ها با اندود گچ پوشش داده شده‌ است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا