اجتماعیاخبار سربازی و نظام وظیفهاخبار ویژهسیاسی

مشمولان و معاف شدگان سربازی مهارت های امدادی را فرا می گیرند

به گزارش همسو نیوز به نقل ازایرنا ؛سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح روز دوشنبه در آیین انعقاد تفاهم نامه سازمان هلال احمر با ستاد کل نیروهای مسلح گفت: سربازان وظیفه ظرفیت بالایی هستند که ارگان های مختلف کشور می توانند از آنها استفاده کنند و بر این اساس اکنون هلال احمر تلاش دارد از این فرصت طلایی استفاده کند.
وی افزود: در یک دوره 30 ساله 12 تا 14 میلیون نفر دوره سربازی خود را طی کردند و بر اساس مدل نظام وظیفه ما این جوانان نحوه بکارگیری اسلحه را آموخته اند. هم اکنون با آموزش مهارت های امدادی این افراد می توانند در شرایط بحران نیز عملکرد مناسبی داشته باشند.
کمالی گفت: سالانه 400 هزار سرباز به دوره خدمت اعزام می شوند و حدود 100 تا 150 هزار نفر مشمول معافیت می شوند که در نظر داریم یکی از شروط تحویل کارت معافیت را فراگیری مهارت های امداد و نجات قرار دهیم.
وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه بین ستادکل نیروهای مسلح و سازمان هلال احمر، زمان آغاز اجرایی شدن این تفاهم نامه را از ابتدای سال 98 اعلام کرد.

* مشمولان وظیفه مهارت های امداد و نجات را فرامی گیرند
سرتیپ پاسدار سید مهدی فرحی فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح نیز گفت: تمام مشمولان خدمت وظیفه در بدو خدمت مهارت های امداد و نجات را فرامی گیرند.
وی با اشاره به اینکه سربازان در ابتدا مهارت های مختلفی را در دوره خدمت فرامی گیرند، افزود: بر اساس این تفاهم نامه تمام سربازان در بدو خدمت مهارت های امدادی را نیز از سوی هلال احمر آموزش می بینند.
فرحی گفت: این سربازان در 50 پادگان سراسر کشور در بدو خدمت مهارت هایی را آموزش می بینند که می توانند در هنگام حادثه عکس العمل درستی انجام دهند و به دیگران برای نجات کمک کنند.
فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: دوره سربازی فرصتی طلایی محسوب می شود که هلال احمر از این فرصت به منظور آموزش های امدادی استفاده می کند.
وی با اعلام اینکه سربازان در دوره سربازی آموزش های بدو خدمت، حین و پس از خدمت را یاد می گیرند، گفت: در این فرصت طلایی می توانیم مهارت های مختلفی را به جوانان آموزش دهیم تا آنان پس از پایان دوره خدمت بتوانند از این ظرفیت برای اشتغال بهره بگیرند.
تفاهم نامه همکاری میان ستاد کل نیروهای مسلح با جمعیت هلال‌احمر در راستای ارتقای امنیت و اقتدار دفاعی، اقتصادی و اجتماعی کشور از طریق افزایش اثربخشی خدمت سربازی و توسعه توانمندی کارکنان وظیفه در ساختمان صلح هلال‌احمر منعقد شد.
بر اساس این تفاهم نامه، طرح مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح شامل مقاطع زمانی قبل از شروع خدمت وظیفه، در حین انجام خدمت وظیفه و پس از آن با هدف تأمین نیاز نیروهای مسلح در دفاع و تأمین امنیت کشور و کمک به اشتغال‌پذیری و تسهیل ورود آنها به بازار کار انجام می‌گیرد.
ایجاد جذابیت و نگرش متعالی نسبت به خدمت سربازی در سطح جامعه، خوشایند کردن خدمت وظیفه عمومی و افزایش نشاط کارکنان وظیفه و همچنین افزایش بهره‌وری کارکنان وظیفه و استفاده بهینه از اوقات فراغت آنان از دیگر اهداف انعقاد این تفاهم‌نامه است.
استفاده از ظرفیت‌های نیروهای مسلح در کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی به ویژه از طریق همکاری نزدیک‌تر با بخش‌های غیرنظامی و فراهم کردن فرصت‌های شغلی از طریق آموزش در محیط کار از دیگر دلایل تدوین این تفاهم‌نامه به شمار می‌رود.
این تفاهم‌نامه در هفت ماده و یک تبصره به تأیید و امضای علی‌اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال‌احمر و سرتیپ پاسدار سید مهدی فرحی فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه رسید که تا مدت پنج سال معتبر خواهد بود و بازنگری آن منوط به رضایت و توافق کتبی طرفین خواهد بود.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا