مصمم هستیم با برنامه و با اتکا به توان داخلی مسائل را حل کنیم

مصمم هستیم با برنامه و با اتکا به توان داخلی مسائل را حل کنیمبه گزارش ایسنا، آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی عصر سه‌شنبه در دیدار صمیمانه جمعی از علما، روحانیون، ائمه جمعه و جماعات و نخبگان جوان حوزه‌های علمیه که در مسجد سلمان فارسی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده را نقشه راه دولت مردمی دانست.
رئیس جمهور گفت: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به عنوان جامع‌ترین نقشه راه در حوزه حکمرانی و سبک زندگی، مبتنی بر منظومه فکری و سیره و سلوک امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب طراحی شده و چراغ راه دولت و دولتمردان است.
آیت‌الله رئیسی با اشاره به سیر تطور تثبیت جمهوری اسلامی در طول سال‌های گذشته و اتخاذ رویکردهای مختلف، توسعه و پیشرفت در پرتو عدالت اجتماعی را رویکرد مورد توجه دولت سیزدهم دانست و افزود: نگاه تک ساحتی به انسان و بروز معضلاتی مثل فقر، تبعیض و فقدان اخلاق و معنویت در جوامع از تبعات غفلت از عدالت در فرآیند توسعه است.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: نظام اسلامی به تمام نیازهای انسان توجه دارد و ما به عنوان سربازان نظام با نگاه به گذشته مصمم هستیم در مسیر ریل‌گذاری شده توسط امام و رهبری حرکت کرده و هر جا انحرافی از این مسیر وجود دارد، آن را اصلاح کنیم.
آیت‌الله رئیسی ادامه داد: برخی می‌گویند امکانات و اقتضائات کشور به حدی نیست که بتوان همه مشکلات را حل کرد یا توان آن وجود ندارد، اما معتقدیم با اراده پولادینی که در ملت ایران، به ویژه جوانان عزیز ما وجود دارد، هیچ مشکل لاینحلی در کشور نیست و راه‌حل همه مشکلات هم در درون کشور وجود دارد و این آرمانی دست‌یافتنی است.
رئیس جمهور با اشاره به رشد اقتصادی کشور و همچنین رشد صنایع و سرمایه‌گذاری در ماه‌های گذشته اظهار داشت: اگر چه نرخ بیکاری در کشور ۸,۲ درصد است، اما در همین شرایط با توجه به احیای بیش از ۳ هزار واحد تولیدی در کشور، نرخ بیکاری در برخی استان‌ها به حدود ۵ درصد رسیده است.
آیت‌الله رئیسی توفیق دولت در غلبه بر کسری ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی بودجه در سال ۱۴۰۰ آن هم بدون استقراض بانکی و خلق پول را نتیجه به ثمر نشستن تدابیر اندیشیده شده برای افزایش تولید و درآمدهای کشور دانست و افزود: دولت همچنین برای رفع ناترازی‌ها در حوزه صندوق‌های بازنشستگی، بودجه و حوزه‌های آب، برق و گاز برنامه‌ریزی کرده است که افزایش تولید شش هزار مگاوات برق در سال گذشته و ادامه بهره‌برداری از طرح‌های تولید هفت هزار مگاوات دیگر در سال جاری و همچنین بهره‌برداری از طرح‌های مختلف آبی در کشور مثل طرح عظیم آبیاری زیرسطحی در خوزستان از جمله این برنامه‌ها است.
رئیس جمهور با بیان اینکه دولت بدون توجه به حاشیه‌ها، مصمم است با برنامه و اتکا به توان داخلی مسائل را حل کند، اراده ملت، خون شهدا و افزایش قابل تامل و حضور پرصلابت مردم در راهپیمایی‌های ۲۲ بهمن و روز قدس امسال را از عناصر تولید قدرت برای کشور دانست و گفت: دولت با تکیه بر این قدرت مسائل و مشکلات را حل خواهد کرد.
آیت‌الله رئیسی افزود: دولت در زمینه حل مسئله هسته‌ای نیز هرگز میز مذاکره را ترک نکرده بلکه همزمان با تلاش برای رفع عزتمندانه تحریم‌ها در میز مذاکره، خنثی‌سازی تحریم‌ها را هم توامان پیگیری کرده است.
رئیس جمهور با اشاره به طراحی و توطئه دشمن برای نا امید کردن مردم و همراهی برخی عناصر داخلی، امیدبخشی را از وظایف مشترک دولت و حوزه‌های علمیه دانست و گفت: دولت خود را موظف می‌داند با ارائه بهترین و بیشترین کار اجرایی امید را دل مردم ایجاد کند و هم‌زمان از حوزه‌های علمیه نیز انتظار دارد در عرصه جهاد تبیین با القای نا امیدی از سوی دشمن مقابله کنند.
«تقویت رابطه حوزه با دولت در جهت طراحی نظام مسائل و ارائه راهکار برای حل مشکلات»، «مساعدت حوزه به دولت در پاسخ به شبهات و رفع گره‌های ذهنی در افکار عمومی به ویژه در میان جوانان» و «همکاری حوزه در جهاد تبیین دستاوردها و خدمات دولت به منظور امیدآفرینی در جامعه و خنثی‌سازی جنگ روانی دشمن» از دیگر محورهای سخنان رئیس جمهور در این نشست بود.
پیش از سخنان رئیس جمهور، آیت‌الله صادقی رشاد از اساتید صاحب‌نام حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی‌فرد امام جمعه تهران، سرکار خانم متولیان معاون پژوهش حوزه‌های علمیه خواهران و حجت‌الاسلام والمسلمین رحیمی صادق مدیر حوزه علمیه تهران و همچنین تعدادی از نخبگان جوان حوزه علمیه قم به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.
«آموزش اخلاق در سطح عمومی»، «اصلاح ساختار نظام بودجه‌ریزی به عنوان کلید غلبه بر مشکلات اقتصادی کشور»، «راه‌اندازی قرارگاه راهبردی زن و خانواده و کودک با رویکرد هویت دینی»، «احیای سازمان جوانان و دین با همکاری دولت و حوزه» و «تاکید بر جهاد تبیین برای اطلاع‌رسانی در خصوص دستاوردهای دولت به ویژه درباره ابرپروژه‌ها» از مهم‌ترین محورهای سخنان مطرح شده در این نشست بود.
در این جلسه همچنین اعلام شد که حوزه علمیه یک سند مهندسی فرهنگی و مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه علمیه نیز یک بسته پیشنهادی از طرح‌های اقتصادی برای همکاری با دولت تدوین کرده‌اند.

انتهای پیام

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

هم اکنون شما نیز می توانید اخبار ادارات، شرکت خود را با نام خود در همسونیوز منتشر نمایید.

ورود به سامانه ارسال اخبارمنبع ایسنا

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا