اجتماعیاخبار سربازی و نظام وظیفهاخبار ویژهارومیهخبر ویژهمنتخب سردبیر

معافیت ۶ ماهه سربازی ۱۰۰ هزار فعال سمن‌های جوانان

به گزارش گزارش خبرنگار همسونیوز،  امید محدث اظهار داشت :با گذشت یک‌سال از فعالیت دفتر هماهنگی و ساماندهی امور جوانان در وزارت ورزش و جوانان، چند مشکل عمده جوانان را شناسایی کرده و حل آنها را در دستور کار قرار دادیم
او اضافه کرد :یکی از این مسائل حل مشکل سربازی و نظام وظیفه جوانان مشمول خدمت سربازی بود. در این زمینه جلساتی را با ستاد مشترک نیروهای مسلح برگزار کردیم تا بتوانیم مشکل سربازی جوانان عضو سمن‌های جوانان را حل کنیم و یا امتیازات تشویقی که برای آن‌ها در نظر بگیریم در نهایت منجر به عقد تفاهم‌نامه‌ای با ستاد کل نیروهای مسلح شد.
مدیرکل دفتر هماهنگی و ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش یاداور شد : براساس این تفاهم‌نامه مقرر شد ۶ ماه آخر خدمت سربازی اعضای سمن‌ها و کسانی که در سازمان‌های مردم‌نهاد ورزش و جوانان مشمول معافیت شده و برای آنان کسری خدمت در نظر بگیریم.
وی گفت: موضوع امریه و خدمت سربازی برای بسیاری از جوانان فعال در سمن‌ها مهم بود زیرا برخی از آنان ناچارند برای اعزام به خدمت سربازی فعالیت خود را در سمن‌ رها کنند در حالی که برخی از سمن‌های کارآفرینی با همت این جوانان راه‌اندازی شده است که با این عزیمت از رونق افتاده و متوقف می‌شود
محدث بابیان اینکه حدود ۱۰۰ هزار نفر از جوانان در آستانه خدمت سربازی براساس این تفاهم‌نامه مشمول ادامه فعالیت‌ در سمن‌های خود شوند اظهار داشت :پیش‌بینی می‌کنیم تا آخر امسال این تفاهم‌نامه تحت عنوان سرباز مهارت ابلاغ و اجرایی شود
او یاداور شد :در سفرهای استانی و ملاقات با جوانان یکی از مباحث مورد تأکید بحث شناسه ملی بود که به این ترتیب شناسه ملی به عنوان شخصیت حقوقی سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان مطرح شد .
مدیرکل دفتر هماهنگی و ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش افزود : در ۶ ماه اول این جلسات را با وزارت کشور برگزار کردیم و طی آن وزارت کشور پذیرفت به سازمان‌های مردم‌نهاد ورزش و جوانان شناسه ملی اهدا کند و شخصیت حقوقی آن‌ها را به رسمیت بشناسد در حالی که این موضوع یکی از مسائلی بود که از مدت‌ها قبل سمن‌ها پیگیر آن بودند و نمی‌توانستند حساب حقوقی برای سمن خود باز کنند که این موضوع نیز حل شد.
وی ادامه داد : شبکه‌سازی تخصصی سمن‌ها نیز یکی دیگر از مسائل قابل پیگیری بود زیرا در کشور سمن‌هایی وجود داشتند که به ویژه در حوزه گردشگری به صورت جزیره‌ای فعالیت می‌کردند و هم‌افزایی بین آن‌ها وجود نداشت برهمین اساس تصمیم گرفتیم شبکه‌های تخصصی سمن‌ها را راه‌اندازی کنیم و به طور ثابت در یکی از استان‌ها این شبکه‌های تخصصی فعال شوند.
محدث در بخش دیگری از سخنانش از راه اندازی دبیرخانه شبکه تخصصی گردشگری در تبریز خبرداد و گفت :در این راستا کارگاه‌های آموزشی را برگزار کردیم به طوری که هم اکنون در سراسر کشور مسافر خارجی پذیرش می‌کنند.
او حاصل راه‌‌اندازی و ایجاد شبکه‌های تخصصی در کشور را هم‌افزایی سازمان‌های مردم نهاد و جلوگیری از اتلاف منابع کشور اعلام کرد . افزود :همچنین در طول این مدت ستادهای ملی و استانی ساماندهی امور جوانان را در همه استان‌ها و شهرستان‌ها به صورت منظم و سازمان‌دهی شده برگزار کردیم
مدیرکل دفتر هماهنگی و ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش ادامه داد : تاکنون ستادهای ساماندهی به دلیل مشکلات موجود جدی گرفته نمی‌شدند و با این پیگیری‌ها حضور استانداران در ستادهای ساماندهی، حضور دستگاه‌ها و مصوبات آنها منظم شد که تقریباً این جلسات به خروجی‌های مناسب و عملیاتی رسید و به این نتیجه رسیدند که نگاه مسئولان و مدیران به صورت تشریفاتی نیست.
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا