ممنوعیت جدید برای مهار دلالان خودرو


به گزارش ایسنا، در هفته‌های گذشته، وزارت صمت بارها اعلام کرده که بر سر راه دلالی در بازار خودرو، سد خواهد گذاشت و دولت تمام تلاش خود را برای جلوگیری از سوداگری در این بازار به کار خواهد بست.

چهره روز: سازمان حمایت

سازمان حمایت در نامه‌ای به سایت‌های اینترنتی معاملات خودرو (خرید و فروش خودرو در بازار آزاد) دستور داد به منظور ساماندهی بازار خودرو تا اطلاع ثانوی از درج قیمت‌ خودروها اعم از صفر و کارکرده، خوددداری شود؛ ضمن اینکه از سقف قیمت اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تجاوز نکند، برای خودروهایی که قیمت توسط اتحادیه بارگذاری نشده به صورت توافقی و بدون درج در آگهی فروش باشد.

در خبری دیگر، ایران خودرو نیز اعلام کرده که در گام دوم، محصولی عرضه نخواهد کرد. در حالی که ایران‌خودرو پیش از این تاکید کرده بود که در مرحله دوم فروش خودروها، هایما را حتما در کنار محصولاتی که امکان عرضه داشته باشند، عرضه خواهد کرد، حال در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که عرضه محصولی در مرحله دوم در راستای ایفای تعهدات قبلی، نخواهد داشت و حتی هایما را هم عرضه نمی‌کند.

همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت، ضمن گلایه از عدم اعلام قیمت برخی محصولات عرضه شده در مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها توسط خودروسازان، تاکید کرده که براساس قانون حمایت از حقوق مصرف‌کننده و مصوبه شورای رقابت، بایستی قیمت محصول پیش از اجرای طرح‌های فروش خودروساز اعلام شود و قانوناً نباید خودرویی را فروخت که قیمت نهایی آن هنوز اعلام نشده است.

کاهشی روز: قیمت نفت

در بازار جهانی، امروز قیمت نفت کاهش یافت. بهای معاملات نفت برنت با ۱۶ سنت کاهش، به ۷۷ دلار و ۲۸ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۰ سنت کاهش، به ۷۳ دلار و ۵۱ سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص روز سه شنبه با افزایش بسته شده بودند.

در کنار آن، نرخ پایه برای ابرنفتکش‌ها، در پی تصمیم غیرمنتظره اوپک پلاس برای کاهش بیشتر تولید که حجم نفت حمل شده در اقیانوس‌های جهان را کاهش می‌دهد، سه چهارم سقوط کرد.

وزارت نفت نیز درباره سرقت‌های نفتی خبری جدید داشت. مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران گفت: باتوجه به تمهیدات درنظر گرفته شده میزان سرقت از خطوط لوله کاهش یافته و این موضوع در حال کنترل است.

ساماندهی روز: بازار هواپیما

چالش بر سر قیمت بلیت هواپیما، همچنان ادامه دارد. رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص ساماندهی بازار فروش بلیت هواپیما به سازمان تعزیرات حکومتی نامه‌ای ارسال کرد.

در حوزه جاده‌ای نیز پیگیری نهایی شدن یک آزادراه مطرح شد. خیرالله خادمی -مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور- به‌تازگی درباره این آزادراه خبر داد: بلندترین آزادراه کشور بین شیراز و اصفهان ساخته می‌شود که ۲۱۲ کیلومتر از این آزادراه آماده شده و امیدواریم بتوانیم این آزادراه را در شش ماهه اول سال تحویل دهیم و این آزادراه می‌تواند تحول بزرگی در جنوب کشور ایجاد کند.

خادمی یک خبر دیگر نیز داشت. معاون وزیر راه، از آغاز مراحل ریل‌گذاری راه‌آهن رشت – کاسپین در مسیر پیربازار خبر داد و افزود: در چند هفته آینده مراحل ریل گذاری این مسیر آغاز خواهد شد لذا با توجه به پیشرفت پروژه و اقدامات انجام شده تا چند ماه آینده بخش اعظمی از پروژه تکمیل می‌شود.

نوسانی روز: بازار سرمایه

شاخص کل بورس امروز با ۲۸ هزار و ۹۲ واحد کاهش تا رقم دو میلیون و ۲۷۷ هزار واحد کاهش یافت. شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز ۱۷ هزار و ۴۹۱ واحد نزول کرد و در رقم ۷۶۴ هزار و ۷۵۵ واحد ایستاد.

در خبری دیگر، وزیر امور اقتصادی و دارایی با رد فرضیه حبابی بودن رشد بورس در ابتدای سال ۱۴۰۲ گفت: بورس در ماه‌های اخیر رشد سریعی داشته و ممکن است در این مسیر توقف‌هایی داشته باشد، اما در نهایت به مسیر خود ادامه می‌دهد.

یارانه اردیبهشت نیز واریز شد. یارانه کمک معیشتی مرحله ۱۴۷ مربوط به اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ به حساب کلیه سرپرستان خانوار مشمول دریافت یارانه در سراسر کشور واریز و از ساعت ۲۴ امروز (چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه) قابل برداشت است.

انتهای پیام

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

هم اکنون شما نیز می توانید اخبار ادارات، شرکت خود را با نام خود در همسونیوز منتشر نمایید.

ورود به سامانه ارسال اخبارمنبع ایسنا

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا