ایران وب سازان
اخبار پربازدید

منطقه آزاد ماکو به مرکز لجستیک شمالغرب تبدیل می شود

به گزارش همسو نیوز، غلامرضا سلیمانی با حضور در سفارت ترکیه در تهران در دیدار با سفیر ترکیه با اشاره به اینکه فرودگاه ماکو یک شهرفرودگاهی ۵۰۰ هکتاری است افزود: در این فرودگاه سوخت به قیمت ایران به هواپیما عرضه می شود و می تواند هم در توسعه گردشگری ترکیبی و هم در سوختگیری پروازهای شرق به غرب مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به ایجاد مرکز تعمیر موتور هواپیما در فرودگاه ماکو افزود: این مرکز می تواند با استفاده از تکنولوژی و تجربیات کشور ترکیه ایجاد شود.

سلیمانی ادامه داد:در منطقه آزاد ماکو با کمک پلیس امنیت تسهیل تردد انجام شده و از ماه آینده اتباع خارجی می توانند بدون اخذ ویزا ودرج مهر در پاسپورت به منطقه آزاد ماکو مراجعه کنند.

وی ادامه اظهار کرد: به منظور اتصال ماکو به شریانات بین المللی، یک قرارداد با ارس و راه آهن منعقد شده که خط راه آهن از ترکیه به چشمه ثریا و سپس به ماکو متصل و سپس از ارس به راه آهن سراسری ایران متصل شود، در این خصوص نیز مذاکرات از طریق راه آهن ایران و راه آهن ترکیه در حال انجام است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو لزوم تعمیق همکاری های دو طرف در حوزه های مختلف از جمله نساجی، صنایع غذایی، کشاورزی، لجستیک و حمل و نقل را پیشنهاد داد و افزود: در دیدارهای اخیر با مقامات ترکیه در مرسین احداث شهرک مشترک مورد مذاکره و توافق قرار گرفت.

سلیمانی انرژی ارزان، معافیت های مالیاتی، امکان تامین مواد اولیه پتروشیمی، دسترسی آسان به بزرگراه ها و نیروی کار ارزان را از جمله مزیت های سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو دانست و اظهار کرد: رویکرد ما توسعه کسب و کارهای خانگی روستایی و گردشگری است ودست بافته ها، صنایع دستی و فرش، تولیدات دامی و محصولات زراعی در حوزه کسب و کارهای کوچک خانگی می تواند در اشتغال پایدار برای منطقه پراهمیت باشد.


هاکان تکین سفیر ترکیه در ایران نیز در این دیدار حمل ونقل و کارگوی فرودگاه بین المللی ماکو را جایگزین خوبی برای ترانزیت زمینی و کامیون عنوان کرد و افزود: با استفاده از ظرفیت های فرودگاه و پایانه های صادراتی در منطقه آزاد ماکو تجارت با ایران تسهیل می شود.
 
هاکان تکین اظهار کرد: در مورد احداث راه آهن با ماکو موافق هستیم ، در حال حاضر فقط یک خط راه آهن از مرز رازی به دریاچه وان داریم که با گسترش آن از منطقه آزاد ماکو مراودات تجاری و بازرگانی دو کشور توسعه می یابد.
 
سفیر ترکیه تصریح کرد: افزایش تعداد سرمایه گذاران ترک در ایران از جمله برنامه های ترکیه است و در صورت معرفی مزایا، پتانسیل ها و ظرفیت های منطقه آزاد ماکو ، این اتفاق در این منطقه روی خواهد داد.
 
وی خاطر نشان کرد: ایران برای ما یک کشور مهم و به عنوان یک برادر تلقی می شود و سال های سال است که شاهد روابط موثر و خوب بین دو کشور بوده ایم.
 
سفیر ترکیه افزود: ایران و ترکیه اکنون از عالی ترین سطح روابط سیاسی برخوردارند و منطقه آزاد ماکو می تواند محور توسعه روابط بیشتر در زمینه های اقتصادی وفرهنگی شود.

 

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

  1. سلام لطفا به خبرنگاران اجازه ادیت بعد از منتشر شدن خبر رو بدید چون الان اینخبر زده شده ولی تصویر ش درست نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا