ایران وب سازان
اجتماعیاخبار ویژهگزارش

مهمترین شاخص جشنواره دهخدا نشان دادن آثاری است که حرف تازه ای در حوزه فلسفه یا حقوق و ادبیات زده باشند

به گزارش باشگاه خبرنگاران همسونیوز نشست خبری جشنواره نشان دهخدا چهارمین دوره کتاب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های سراسر کشور ویژه علوم انسانی سه‌شنبه 22 آبان در سالن اجتماعات انتشارات علمی فرهنگی برگزار شد.

مسعود کوثری، مدیر انتشارات علمی و فرهنگی در ابتدا گزارشی از سه دوره گذشته ارائه کرد و گفت: ‌ما به زودی شاهد برگزاری چهارمین جشنواره از نشان دهخدا ویژه علوم انسانی خواهیم بود که الواح برگزیدگان این جشنواره توسط وزرای ارشاد، علوم و تحقیقات و کار رفاه و امور اجتماعی به امضا رسیده است.

وی با بیان اینکه دبیرخانه ثابت جشنواره شکل گرفته تا بصورت دائم آثار را رصد کنند، ادامه داد: دوره اول یک دوره زمانی سه ساله را در برمی گرفت، اما از آن پس جشنواره به شکل سالانه از مهرماه سال گذشته تا سال جاری آثار منتشر شده را گردآوری و داوری می کند. امسال نیز با ارزیابی های صورت گرفته از طریق اطلاعات خانه کتاب ۹۳۳ عنوان کتاب در حوزه علوم انسانی منتشر شده است.

مدیر انتشارات علمی فرهنگی با اشاره به اینکه آثار کمک آموزشی از دور ارزیابی جشنواره خارج شده عنوان کرد: با پالایش های اولیه ۵۷۵ اثر وارد دور دوم داوری‌ها شدند که همه این آثار توسط اساتید دانشگاه نوشته نشدند. بنابراین از مجموع ورودی‌های کمی بیشتر از نیمی از آثار متعلق به اساتید است و باقی آثار توسط نویسندگان و محققان حوزه علوم انسانی نگارش شده اند.

به گفته مسعود کوثری مدیر انتشارات علمی فرهنگی، طی سه مرحله داوری 62 اثر انتخاب و به مرحله نهایی راه یافتند. ارزشیابی آثار بر اساس 100 نمره بود و هر فردی چنانچه حداقل‌های لازم را به دست می‌آورد اثرش واجد شرایط می‌شد. از میان 62 اثر 16 اثر برگزیده و شایسته تقدیر شناخته شدند، که 3 اثر برگزیده در حوزه ادبیات فارسی، مدیریت، روانشناسی و علوم تربیتی بودند و 13 اثر در حوزه های دیگر شایسته تقدیر شدند.

کوثری در ادامه جزئیات ارزیابی آثار منتخب گفت: ‌ در حوزه حقوق با اینکه آثاری به مرحله‌های داوری راه یافتند ولی اثری برگزیده و شایسته تقدیر نشد.
در سایر حوزه‌ها آثار شایسته تشویق مشتمل بر حوزه تاریخ دو اثر، علوم اجتماعی دو اثر، علوم سیاسی یک اثر، فناوری اطلاعات و کتابداری یک اثر، مطالعات هنر یک اثر، علوم قرآنی دو اثر، فلسفه و کلام دو اثر، یک اثر هم در حوزه مطالعات انقلاب اسلامی که در مجموع 16 اثر شایسته تقدیر شدند.

وی با اشاره به اینکه ‌آثار داوری شده از مهر 96 تا مهر 97 منتشر شده بودند گفت: 105 داور از اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها 192 بار آثار را ارزیابی کردند.

مدیر انتشارات علمی فرهنگی تاکید کرد: گستره آثار برگزیده نشان می‌دهد که توزیع مناسبی در کشور داشته‌ایم و از دانشگاه‌های مختلف کشور نمایندگانی در آثار برگزیده خواهیم داشت و ابراز امیدواری کرد که این جشنواره بتواند زمینه رشد و احیای علوم انسانی را فراهم کند.

وی در ادامه افزود: نهاد کتابخانه های عمومی کشور و خانه کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای نخستین بار به این جشنواره پیوستند و حواله‌ ای مبتنی بر خرید از آثار برگزیده و تشویقی جشنواره را در نظر گرفته‌اند. همچنین از سوی اداره کل ارشاد استان تهران هم قول حمایت داده شد تا تعدادی از آثار منتخب خریداری و در کتابخانه‌های مرتبط با وزارت ارشاد توزیع شود.

مسعود کوثری اظهار داشت : شورای سیاستگذاری هم متشکل از نمایندگان وزارت علوم، وزارت کار، وزارت ارشاد، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، خانه کتاب،‌ اداره کل ارشاد استان تهران در انتشارات علمی فرهنگی بوده است که طی جلسات متعدد کار داوری و سیاست‌گذاری جشنواره را انجام داده است.

کاظمی عکاس, [13.11.18 18:55] بخش دوم نشست به پرسش و پاسخ اصحاب رسانه اختصاص داشت.
مسعود کوثری مدیر انتشارات علمی فرهنگی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره وضعیت آثار تالیفی با توجه به عملکرد این جشنواره گفت: در حوزه علوم انسانی بخش خصوصی فعالیت‌های خوبی را آغاز کرده و در برخی حوزه‌ها از نشر دانشگاهی پیشی گرفته است. عدم فرصت کافی اساتید موجب شده آثار دانشگاهی در حوزه علوم انسانی کاهش یافته و بیشتر آثار مربوط به افراد خارج از حوزه دانشگاه است. دلیل دیگر به انتشارات دانشگاهی برمی‌گردد که در کیفیت، طراحی جلد و نحوه توزیع باید بازنگری کنند. این مسئله موجب شده اساتید کارهایشان را به ناشران خصوصی بسپارند.
نکته آخر اینکه حوزه علوم انسانی به سرعت به سمت ترجمه رفته و آثار تالیفی در حال کاهش است. روند جذب آثار صعودی بوده و از 295 اثر به 933 اثر رسیده و این نشان دهنده این است که جشنواره جای خود را باز کرده است. بنابراین حوزه علوم انسانی در کشور نیازمند بازنگری است.

مدیریت انتشارات علمی فرهنگی در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری که چرا پس از سه دوره برگزاری همچنان این جشنواره نتوانسته جای خود را در میان اعضای هیئت علمی باز کند تشریح کرد : مساله جایزه در ایران جدی است. هدف جشنواره دهخدا کمک به رشد علوم انسانی در کشور است.

وی با اشاره به این نکته که امسال کتاب «نقدنامه» را منتشر کردیم که حاوی نقد آثار برگزیدگان دوره‌های قبل است، گفت: با این اقدام موجب می‌شویم که این آثار دوباره مورد نقد و داوری قرار گیرند و به گردش اثر منجر شود و به عرصه فکر کشانده شوند.


کوثری تاکید کرد: هدف ما این است که آثاری پیداکنیم که در عرصه جهانی حرف برای گفتن داشته باشند و قابل ترجمه باشند. جشنواره دهخدا کمک میکند تا استاندارد نوشتن کتاب علوم انسانی را در ایران رشد دهیم.

مسعود کوثری مدیر انتشارات علمی فرهنگی در پاسخ به پرسش خبرنگار باشگاه خبرنگاران همسو نیوز مبنی بر نحوه ارزیابی و ایجاد اعتماد به محتوا در آثارحوزه علوم انسانی تشریح کرد: در مورد آثار تالیفی شاخص های متعددی برای ارزیابی داریم که یکی از مهمترین آنها تازه بودن اثر و باز کردن افق های جدید در حوزه فلسفه، حقوق یا ادبیات است.

کوثری در بخش پایانی سخنانش تاکید کرد: تلاش جشنواره دهخدا این است که آثار تازه ای که نشانگر خلاقیت نویسنده و توجه به مسائل روز و بررسی آنهاست را معرفی و راه حقیقت را در حوزه علوم انسانی باز کند.

چهارمین دوره از جشنواره دهخدا روز سه‌شنبه ۲۹ آبان از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در دانشگاه تربیت مدرس سالن جابربن حیان برگزار خواهد شد و جایزه قلم برتر به یکی از اساتید باسابقه ایران که در حوزه علوم انسانی خدمات شایان توجهی کرده باشد و به اصطلاح قلم را زمین گذاشته باشد، تخصیص می‌یابد.

معصومه کاظمی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا