ایران وب سازان
سیاسی

نشست ایران و آژانس هفته آینده در تهران برگزار می‌شود


مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه گزارش خود را در ارتباط با نظارت و راستی‌آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران به شورای حکام ارائه داده است، از برگزاری نشستی میان ایران و آژانس در هفته آینده در تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، کورنل فروتا مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (پنج‌شنبه) در بیانیه آغازین خود در نشست فصلی شورای حکام آژانس اعلام کرد که گزارش او درباره راستی‌آزمایی و نظارت بر جمهوری اسلامی ایران ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، شامل فعالیت‌های مربوطه آژانس در ایران طی ماه‌های گذشته می‌شود.

بنابر گزارش پایگاه اینترنتی آژانس، فروتا در اظهارات خود تصریح کرد: این گزارش شامل به روزرسانی‌هایی از گزارش سه ماهه قبلی من در رابطه با نصب تعدادی از انواع پیشرفته‌تر سانتریفیوژ در تاسیسات نطنز است که نه فقط برای اهداف تحقیق و توسعه، بلکه برای ذخیره اورانیوم غنی شده و از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم در فردو است.

وی ادامه داد: من روز دوشنبه هفته جاری یک به روزرسانی دیگر ارائه و به شواری حکام اعلام کردم که ذخیره آب سنگین ایران از ۱۳۰ متریک تن عبور کرده است. ما کماکان شورای حکام را از روند اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مطلع خواهیم کرد.

مدیرکل موقت آژانس همچنین اظهار داشت: آژانس به راستی‌آزمایی عدم انحراف در مواد هسته‌ای اعلام شده از سوی ایران تحت توافقنامه پادمان‌ها ادامه می‌دهد. ارزیابی‌ها در ارتباط با نبود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران نیز ادامه خواهد داشت.

فروتا افزود: همان‌طور که در هفتم نوامبر به شورای حکام گزارش دادم، آژانس وجود ذرات اورانیوم طبیعی با منشا انسانی را در مکانی اعلام نشده در ایران به آژانس، کشف کرده است.

وی خاطر نشان کرد: ما از آن زمان به تعاملات با ایران ادامه داده‌ایم اما اطلاعات بیشتری دریافت نکرده‌ایم و این موضوع هنوز حل نشده باقی مانده است. هفته آینده یک نشست میان آژانس و ایران در تهران برگزار خواهد شد تا درباره این موضوع بحث و گفت‌وگو شود. ضروری است که ایران برای حل آن به درستی با آژانس همکاری کند.

مدیرکل موقت آژانس در ادامه از ایران خواست تا همکاری به موقع و کامل با آژانس، در اجرای توافقنامه پادمان‌ها و پروتکل الحاقی داشته باشد.

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری:ایسناسs

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا