ایران وب سازان
ارومیه

نگرانی بابت تامین منابع پروتئینی و میوه شب عید در آذربایجان غربی وجود ندارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از تامین و ذخیره سازی 3000تن سیب درختی و پرتقال مورد نیاز شب عید مردم استان خبر داد .
به گزارش همسونیوز، رسول جلیلی در هفتمین جلسه کمیته استانی طرح تنظیم بازار میوه شب عیداستان با بیان این مطلب اظهار کرد:  توزیع میوه شب عید طرح تنظیم بازار استان در 418 مرکز عرضه از 25اسفند ماه سال جاری در سطح استان آغاز و تا 15 فروردین‌ ماه سال 98 ادامه می‌یابد.
وی با بیان اینکه همه ساله از دی ماه ذخیره سازی میوه شب عید آغاز می‌شود، ادامه داد: ذخیره سازی این مقدار میوه براساس نیازسنجی های استان در دستور کار قرار گرفته است،  به طوری که هزار تن سیب درختی 2000تن پرتقال برای توزیع در ایام اخر پایانی سال و عید نوروز در نظر گرفته شده است و هیچ گونه نگرانی از لحاظ تامین میوه در استان وجود ندارد .
جلیلی با بیان اینکه استان آذربایجان غربی از 30 هزار تن سیب درختی مورد نیاز مصرف شب عید مردم در کشور، مسئولیت  تامین  10 هزار تن سیب درختی را به عهده گرفته است ، خاطر نشان کرد: آذربایجان غربی سیب درختی تنظیم بازار میوه شب عید 9 استان کشور از جمله استان های اردبیل، کردستان، گیلان، مازندران، خراسان رضوی، زنجان، خوزستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی را تامین کرده است.
وی بیان کرد: براساس برنامه ریزی‌ها و تمهیدات اتخاذ شده هیچ گونه نگرانی در تامین منابع پروتئینی و میوه شب عید در استان نخواهیم داشت و به تدریج متناسب با میزان تقاضا میوه شب عید شامل پرتقال از نوع تامسون به قیمت مصوب  4000تومان و از نوع  والنسیا به قیمت 5 هزار و 500 تومان و سیب درختی به قیمت  6 هزار تومان به بازار مصرف عرضه می شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ضمن تاکید بر لزوم نظارت دقیق بر نحوه توزیع و عرضه در مراکز فروش خاطر نشان کرد: سایر اقلام مورد نیاز مردم درشب عید شامل برنج، اقلام پروتئینی مانند گوشت قرمز و سفید و شکر نیز به اندازه کافی خرید و ذخیره سازی شده است که در صورت نیاز برای ایجاد تعادل دربازار عرضه خواهد شد.
حسین سیوانی مدیر کل دفتر هماهنگی و امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی نیزدر این جلسه اظهار کرد:  با توجه به فرارسیدن عید نوروز باید نظارت جدی تر بر قیمت ها و روند اقلام توزیعی طرح تنظیم بازار شب عید صورت گیرد تا مردم در تامین کالاهای اساسی خود دچار مشکل نشوند.
سیوانی با بیان اینکه باید با اتخاذ تدابیرلازم، به صورتی برنامه ریزی کرد که منافع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان همزمان با یکدیگر حفظ و تامین شود، تاکید کرد: در شرایط فعلی که ثبات نسبی و ممانعت از افزایش غیرمتعارف قیمت‌ها برای دولت و مردم اهمیت ویژه‌ای دارد، ستاد تنظیم بازار به دنبال ایجاد ارامش و تعادل بخشی به بازار است .
شهریار حیدری مدیر تعاون روستایی آذربایجان غربی نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از روند تامین، حمل و ذخیره‏سازی میوه تنظیم بازار جهت توزیع در ایام نوروز سال 98اظهار کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته و تلاش مجموعه همکاران تعاون روستایی و اتحادیه تعاونی های تولید روستایی استان طی چندین مرحله دو هزار تن پرتقال از استانهای شمالی و جنوبی کشور از نوع تامسون و والنسیا و مقدار هزار تن سیب درختی مرغوب برای توزیع با نرخ مصوب در ایام عید نوروز سال 98تامین و به استان حمل و ذخیره سازی شده است.
حیدری در ادامه در خصوص سهمیه و تعداد مراکز عرضه میوه تنظیم بازار به تفکیک شهرستان های تابعه استان اظهار کرد:  بر اساس مصوبات ستاد تنظیم بازار استان سهمیه  سیب و پرتقال تنظیم بازار هر شهرستان بر اساس آمار جمعیتی شهرستان تعیین و اختصاص داده می شود و در بعضی از شهرستان ها سازمان تعاون روستایی استان مجاز به جابه جایی سهمیه توزیع در شهرستان های دیگر استان است، به طوری که داشتن پروانه کسب برای عوامل عرضه میوه شب عید در مکانهای صنفی لازم است.
مدیر تعاون روستایی آذربایجان غربی اضافه کرد : با توجه به تقاضای  بازار و تعداد جمعیت متمرکز در استان و سایر شهرستان ها مقرر شده است که سهمیه میوه تنظیم بازار از طریق 60 مرکز عرضه در سطح شهرستان ارومیه و 358مرکز عرضه در سطح سایر شهرستان های تابعه بین شهروندان توزیع شود.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا