اخبار ویژهسیاسی

وانگ یی: چین آماده همکاری با ایران برای مقابله با یکجانبه گرایی استوزیر امور خارجه چین با اشاره به پنجاهمین سال برقراری روابط دیپلماتیک میان تهران و پکن خاطر نشان کرد: روسای جمهور ایران و چین تعامل استراتژیک بسیار خوبی با یکدیگر دارند که این نقشه راه برای روابط دوجانبه را مشخص می کند.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز به نقل از ایسنا، وزارت امور خارجه چین امروز (پنج شنبه) با انتشار بیانیه ای ضمن اعلام گفت وگوی حسین امیرعبدللهیان و وزرای خارجه ایران و چین که روز چهارشنبه به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، تصریح کرد: وانگ یی در اظهارات خود بر آمادگی پکن برای همکاری با ایران به منظور مقابله با هر گونه یک جانبه گرایی و زورگویی، حفظ اصول عدم دخالت در امور داخلی (سایر کشورها) و همچنین انصاف و بین المللی تاکید کرد.

بنابر گزارش چین، وانگ یی در ادامه به پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان تهران و پکن اشاره کرده و گفت: ابراهیم رئیسی و شی جین پینگ روسای جمهوری ایران و چین تعامل راهبردی بسیار خوبی با یکدیگر دارند و این مسیر تعمیق روابط میان دو کشور را ترسیم می کند. چین از حمایت ایران از ابتکار توسعه جهانی قدردانی می کند و آماده همکاری با تهران برای اجرای برنامه همکاری جامع و تلاش برای حصول دستاوردهای جدید در مشارکت راهبردی ایران و چین است. 

وی افزود: دولت چین برای نشان دادن دوستی خود با ایران تصمیم گرفته است تا یک سری دیگر (کرونا) به ایران اهدا کند.

وزیر امورخارجه چین همچنین اظهار داشت: هدف از “اجلاس برای دموکراسی” که از سوی ایالات متحده پیشنهاد شده است در اصل ایجاد تفرقه در جهان تحت لوای دموکراسی، تحریک بلوک (شرق) به رویارویی از طریق خطوط ایدئولوژیک و تلاش برای اجرای سبک آمریکایی در جهت تغییر سایر کشورهای مستقل به منظور تامین نیازهای استراتژیک آمریکا است. این رویه برخلاف روند کنونی دنیا و محکوم به شکست است.

وزارت امورخارجه چین در ادامه اعلام کرد که دو طرف در رایزنی های خود درباره موضوع برنامه هسته ای ایران، از سرگیری آتی مذاکرات وین رایزنی کرده و وانگ یی خاطر نشان کرده است که بازگرداندن برنامه جامع اقدام مشترک به مسیر اصلی خود فرصت های جدیدی را به وجود خواهد آورد و چالش های زیادی نیز پیش روی خود خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز به نقل از ایسنا، وزارت امورخارجه ایران روز گذشته اعلام کرد که دیپلمات های ارشد ایران و جمهوری خلق چین در یک گفتگوی برخط در مورد گسترش روابط دوجانبه، تحولات افغانستان و برای های غیر قانونی رژیم آمریکا علیه ملت ایران تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت وگو با ابراز خرسندی از تحولات مثبت روابط دو کشور در چند اخیر، اظهار داشت: تمهیدات لازم برای اجرایی شدن توافقات اقتصادی دو کشور انجام شده و جزئیات آن در اولین فرصت به طرف چینی ارائه خواهد شد.

امیر عبداللهیان همچنین دخالت رژیم آمریکا در امور داخلی چین به بهانه‌های مختلف و تلاش این کشورها برای سیاسی کردن ورزش از جمله با منع دسترسی تیم های ورزشی ایرانی به منابع مالی و تهدید به عدم مشارکت در المپیک ی پکن را محکوم کرد.

انتهای پیاممنبع:ایسنا

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + پانزده =

نوشته های مشابه

اسنپ
آموزشگاه رسانه
دامین ارزان قیمت
دکمه بازگشت به بالا