اجتماعیاخبار سربازی و نظام وظیفه

وزیر علوم خبرداد : طرح گذراندن دوره خدمت سربازی دانش آموختگان دکتری در بخش صنعت

به گزارش همسو نیوز به نقل از ایسنا؛دکتر غلامی در شورای اداری استان سمنان که شامگاه دیروز با حضور فرماندار، امام جمعه سمنان، نماینده سمنان در مجلس شورای اسلامی، رئیس دانشگاه سمنان و جمعی از مسئولان محلی در دانشگاه سمنان برگزار شد، طی سخنانی با بیان اینکه بیش از سه هزار مرکز آموزش عالی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: با توجه به گسترش کمی بیش از حد مراکز آموزش عالی در کشور هم اکنون با کاهش داوطلبان ورود به دانشگاه ها روبرو هستیم و برخی از ظرفیت های دانشگاه ها خالی مانده است.

 

وزیر علوم افزود: در این راستا در یک سال گذشته برنامه ساماندهی آموزش عالی در قالب استانی طراحی و مشخص شد که هر استان باید چه میزان پذیرش دانشجو داشته باشدکه به زودی این طرح اجرایی خواهد شد.

 

دکتر غلامی گفت: در یک سال گذشته همکاری های خوبی با وزارت نفت در خصوص استفاده از متخصصان دانشگاهی برای کشف و استخراج نفت و میعانات گازی داشتیم، با وزارت دفاع نیز همکاری های خوبی صورت گرفته و با سازمان حفاظت محیط زیست هم پروژه بزرگی به صورت کنسرسیوم با چند دانشگاه کشوررا آغاز کرده ایم.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر نمی توان بر روی رشته های سنتی متمرکز شد و باید به علوم و رشته های جدید توجه شود، گفت: در این راستا بیش از هشت هزار عنوان درسی دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در چند سال گذشته مورد تجدیدنظر و بازنگری قرار گرفته است.

 

وزیر علوم بر اهمیت ارتباط دانشگاه با صنعت تاکید کرد و گفت: در این خصوص طرح گذراندن دوره خدمت سربازی برای دانش آموختگان دوره دکتری دربخش صنعت نیز تدوین و اجرایی می شود.

 

وی افزود: هم اکنون ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور فعالیت می کنند و شرکت های دانش بنیان از درون همین پارک ها خارج می شوندو توجه به این شرکت ها نیاز کشور را به محصولات وارداتی کمتر و در عین حال اشتغال زایی ایجاد می کند.

 

دکترغلامی در خصوص برنامه های سفر استانی هیئت دولت به سمنان گفت: پیش از این سفر استانی، رییس جمهور به تمامی وزیران گفتند که حرف و وعده ای بدون برنامه به مردم ندهند و حتی توصیه کردند که از کلنگ زدن طرح ها خودداری شود چرا که کلنگ زنی وعده نسیه است و طرح های نقد یعنی افتتاح و بهره برداری ها را اطلاع رسانی کنیم.

 

دکتر غلامی افزود: دشمنان انتظار داشتند که با کارشکنی خود ایران اسلامی به مشکلات جدی مواجه شود، اما دولت با اقتدار و تحت رهبری مقام معظم رهبری مسائل را مدیریت کرد.

 

وی با بیان اینکه دولت امسال با مشکلات زیادی با توجه مسائل داخلی و بین المللی دست و پنجه نرم کرد، گفت: بسیاری از مسائلی که ممکن بود بحرانی شود مدیریت شد اما این به این معنی نیست که تمام مشکلات حل شده است.

 

دکترغلامی افزود: برای کاهش درآمد حاصل از فروش نفت در لایحه بودجه تمهیداتی اندیشیده شده تا کشور با مشکل مالی روبرو نشود.

 

وی در خصوص بودجه سال آینده نیز گفت: در بودجه سال آینده به قشر حقوق بگیر توجه زیادی شده و در عین حال تکمیل طرح های عمرانی در دستور کار است.

 

وزیر علوم افزود: با چکش کاری لایحه بودجه توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سال پیش رو سال صرفه جویی و به هدف رساندن طرح ها خواهد بود.

 

دکتر غلامی که به عنوان نماینده دولت در شورای اداری استان سمنان حضور یافته بود یه مسئولان این استان اعلام کرد که تمام پیشنهادها و تقاضاهای مکتوب آنان را برای رسیدگی تقدیم رئیس جمهوری می کند.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این جلسه مسئولان استان سمنان دیدگاه ها، پیشنهادها و تقاضاهای خود را با وزیر علوم در میان گذاشتند.

 

 

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا