ایران وب سازان
اقتصادی

ویرایش جدید آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله آغاز شد

به گزارش خبرگزاری همسو نیوز محمد شکرچی‌زاده امروز در حاشیه نخستین نمایشگاه مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری با تأکید بر اینکه تمرکز بر موضوع ساختمان و مسکن که توانمندی بخش خصوصی در عرصه ساختمان را نشان می‌دهد، فرصتی فراهم کرده که از این ظرفیت استفاده کنیم، گفت: یکی از وظایف مرکز تحقیقات تدوین مقررات ملی ساختمان و ‌آیین‌نامه 2800 است که آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله نیز جزء همین آیین‌نامه‌ها است، بنابراین ویرایش جدید این آیین‌نامه آغاز و 50 درصد آن منتشر شده است و مابقی آن تا نیمه اول سال آینده منتشر خواهد شد.

وی افزود: هر 5 تا 7 سال ویرایش جدید این آیین‌نامه‌ها را منتشر خواهیم کرد تا بتوانیم ایمنی ساختمان‌ها در برابر زلزله را افزایش دهیم.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: اگر مقایسه‌ای بین زلزله بم و زلزله کرمانشاه صورت گیرد، متوجه خواهید شد که اجرای مقررات ملی ساختمان تا چه حد در بالا بردن کیفیت ساخت‌وسازها و ایمنی در برابر زلزله مؤثر بوده است.

وی با اشاره به اینکه در زلزله بم 30 هزار نفر کشته داد، اما در زلزله کرمانشاه این عدد به 620 نفر رسید، گفت: قطعاً اگر آیین‌نامه‌ها و ویرایش آیین‌نامه 2800 را رعایت می‌کردیم، قطعاً تلفات کمتری در زلزله کرمانشاه به وقوع می‌پیوست.

شکرچی‌زاده با بیان اینکه در زلزله آذر ماه در کرمانشاه تنها دیوارها و میان قاب‌ها به دلیل اجرای دستورالعمل‌ها آسیب‌ دیدند، گفت: در نقشه‌های تفصیلی و گسل‌ها دقت بیشتری شده و در تلاش هستیم، این دستورالعمل‌ها علاوه بر شهرهای تهران، تبریز، مشهد و کرج در سایر شهرها نیز دستورالعمل‌ها اجرایی شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در پاسخ به سؤالی  که پرسیده شد بارها اعلام کرده‌اید که کیفیت ساخت‌وسازهای مسکن مهر پایین است، آیا این گزارش را به وزارت راه ارائه کردید، گفت: کیفیت ساختمان‌های مسکن مهر با یک دامنه گسترده‌ای از سطح کیفی بعد از زلزله سرپل ذهاب بهتر شده است، اما به هر حال  برخی از واحدهای مسکن مهر مشکل سازه‌ای دارند.

وی با اشاره به اینکه تعدادی از واحدهای مسکن مهر از حیث طراحی و مطالعات ژئوتکنیکی به نحو مناسبی پیش نرفته بود، گفت: در ساخت‌وسازهای بخش خصوصی نیز در کرمانشاه مشکلاتی وجود داشته است.

شکرچی‌زاده تأکید کرد: همان طور که در سایر ساختمان‌ها مشکلات داریم، در مسکن مهر نیز مشکلاتی وجود دارد، به طوری که حتی 2 بلوک از واحدهای مسکن مهر در اسلام‌آباد را به همین دلیل تخریب کردیم

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا