اخبار سربازی و نظام وظیفه

پسران پایه یازدهمی در سامانه سرباز ماهر ثبت نام کنند

سردار موسی کمالی مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: رسالت اصلی سربازی، دفاع از کشور و برقراری امنیت است. مقام معظم رهبری (مدظله العالی) همواره تاکید دارند که سربازان علاوه بر یادگیری مسائل نظامی حتماً یک کار هم یاد بگیرند. در همین راستا قرارگاه مرکزی مهارت آموزی فعالیت خود را در سه محور قبل از خدمت، حین خدمت و پس از خدمت آغاز نموده است.

وی افزود: در محور قبل از خدمت، کلیه افراد ذکور از ۱۵ سالگی می‌توانند در سامانه سرباز ماهر ثبت نام کنند. که این ثبت نام برای دانش آموزان پایه یازدهم الزامی می‌شود. ثبت نام دو منفعت را برای جوانان به همراه خواهد داشت. اول اینکه در حین خدمت از مشوق‌ها بهره مند خواهند شد ثانیاً پس از خدمت تسهیلاتی برای شروع و یا توسعه اشتغال سربازان ترخیص شده اعطا خواهد گردید.

مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی با اشاره به اینکه اعطای مشوق‌های حین خدمت از تیرماه سال جاری شروع خواهد شد، ادامه داد: مشوق‌ها بر اساس اولویت امتیازات کسب شده در سامانه اعطا می‌شوند که این سیستم امتیازدهی با هفت شاخص گوناگون صورت می‌پذیرد. همچنین اولویت کسانی هستند که زمان اعزام ایشان نزدیک باشد. پنج مشوق را انتخاب و پیشنهاد می‌دهند که اگر امتیاز لازم را کسب کنند یکی از آن امتیازات به آنها تعلق می‌گیرد ولی اگر امتیاز نیاورند سامانه به صورت خودکار مشوقی به آنها تخصیص می‌دهد.

تشریح ارائه خدمات قرارگاه مهارت آموزی به سربازان

سردار کمالی در پاسخ به این سوال که برنامه قرارگاه برای افراد حین خدمت چیست گفت: حتی الامکان تلاش می‌شود سربازان در حین خدمت مطابق مهارتی که دارند به کارگیری شوند، همچنین برای افراد با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر، علاوه بر آموزش‌های عمومی، آموزش‌های کارآفرینی نیز در نظر گرفته شده است.

وی افزود: قرارگاه تا دو سال پس پایان خدمت کارکنان وظیفه نیروهای مسلح را همراهی می‌کند و وضعیتشان را رصد و هدایت شغلی، هدایت تسهیلگری مالی می‌کند تا سرباز به اشتغال برسد و این امر با کمک و همکاری تمامی ارگان‌ها و نهادهای مرتبط اعم از وزارتخانه‌های کار، صمت، ارتباطات، و همچنین بانک‌ها و… محقق می‌شود.

مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی ادامه داد: برای مثال سربازی که در حوزه کشاورزی مهارت و تخصص داشته و پس از خدمت نیز فعالیت در توسعه روستایی داشته باشد، می‌تواند از ۳۰ میلیون تا ۱۵ میلیارد تومان وام با توجه به نوع طرح از وزارت کار دریافت نماید.

سردار کمالی در پایان به تمام جوانان توصیه نمود جهت مفید شدن هرچه بیشتر دوران خدمت سربازی حتماً در سامانه سرباز ماهر به نشانی www.smaher.ir ثبت نام نمایند و همچنین وعده توضیحات تکمیلی از جزئیات مشاوره‌های مختلف را در آینده نزدیک دادند.
 

منبع:مهر

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

هم اکنون شما نیز می توانید اخبار ادارات، شرکت خود را با نام خود در همسونیوز منتشر نمایید.

ورود به سامانه ارسال اخبار

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا