ایران وب سازان
ورزشی

پهلوان زاده: برخی شطرنجبازان درآمد میلیاردی در سال دارند


به گزارش خبرنگار مهر، مهرداد پهلوان زاده در نشست خبری فدراسیون شطرنج که امروز چهارشنبه در محل این فدراسیون برگزار شد در مورد هجدهمین دوره مسابقات باشگاهی که در جریان است و دیگر مسائل مربوط به شطرنج توضیح داد.

وی با یادآوری اینکه هجدهمین دوره رقابت های قهرمانی تیم ها و باشگاه های برتر کشور با نام «جام اندیشمندان» در تهران در جریان است، گفت: مسابقات از شنبه با حضور ١٠ تیم آغاز شد و پس از ٩ دور رقابت تیم ها فردا با برگزاری مراسم اختتامیه به پایان می رسد.

پهلوان زاده ادامه داد: پیش از این مسابقات به صورت لیگ و در تمام استان ها برگزار می شد اما امسال برای نخستین بار اقدام به برگزاری متمرکز آن کردیم که اتفاقا با استقبال بهتر تیم ها همراه بود به خصوص که برگزاری مسابقات به صورت متمرکز باعث می شود تیم ها هزینه کمتری برای رفت و آمد داشته باشند.

رئیس فدراسیون شطرنج با اشاره به حضور تیم های صاحب نام مانند پرسپولیس، سایپا و ذوب آهن در مسابقات باشگاهی این رشته خاطرنشان کرد: خوشحالم امسال مسابقات سر وسامان بهتری پیدا کرده است، امیدوارم در ماه های آینده بتوانیم رقابت های جام حذفی و برق آسا را هم به همین شکل برگزار کنیم.

وی همچنین حضور کامل مدعیان و ملی پوشان شطرنج مانند پرهام مقصودلو در این دوره رقابت ها را از نتایج خوب اقدام فدراسیون برای برگزاری لیگ به صورت متمرکز عنوان کرد.

پهلوان زاده که سه ماه دیگر دوره ریاستش در شطرنج تمام می شود، در مورد برنامه اش برای حضور دوباره در راس فدراسیون گفت: موضوع برای سه ماه دیگر است، از حالا نمی دانم تا آن زمان چه اتفاقی می افتد، اگر به اجماع برسم دوباره کاندیدا می شوم، اگر هم کسی قویتر از من باشد از او برای تصدی پست ریاست حمایت می کنم.

رئیس فدراسیون شطرنج همچنین در مورد پرونده مسابقات زنان جهان که در ایران برگزار شد و به خاطر بدهی به جا مانده برای فدراسیون با حاشیه های زیادی همراه شد و در پاسخ به این پرسش که «آن زمان داورزنی به شما تاکید داشت استعفا دهید، ماجرا چه بود؟»، گفت: من همچین مسئله ای را نشنیدم، هیچ فشاری برای استعفا نداشتم، ضمن اینکه رقابت ها با مجوز وزارت ورزش در ایران برگزار شد هرچند تمام مسئولیت ها با فدراسیون و منِ رئیس بود. به هر حال باید ریسک کرد و میزبانی های بزرگ را گرفت که باعث رشد می شود. ورزش ایران و حداقل شطرنج تا به امروز میزبانی به این بزرگی نداشته است.

وی در مورد موضوع اسرائیل و اینکه «رایزنی صورت گرفته تا عدم رویارویی نمایندگان ایران با آنها مشکل ساز نشود؟»، گفت: بله؛ با فدراسیون جهانی رایزنی هایی داشته ایم که محرومیتی شامل حال ما نشود.

رئیس فدراسیون شطرنج در پاسخ به این پرسش که «آیا تغییر شکل برگزاری مسابقات و حضور تیم های مطرح در آن در وضعیت قراردادی بازیکنان تاثیری داشته است؟» توضیح داد.

وی یادآور شد: به هر حال عرضه و تقاضا تعیین کننده است، امسال قراردادها بهتر شده است، قراردادهایی بالاتر از ١٠٠ میلیون هم داریم، البته لیگ امسال برای یک هفته است و قراردادها متفاوت است. درآمد برخی بازیکنان مانند علیرضا فیروزجا یک میلیارد در سال است. در رشته ای مانند فوتبال و والیبال تمام درآمد بازیکنان از لیگ است اما در شطرنج بازیکنان محدودیتی ندارند  و می توانند در مسابقات مختلف که جوایز بالایی هم دارند، شرکت داشته باشند. البته در موضوع درآمد بحث اسپانسر هم بسیار تعیین کننده است.

علیرضا فیروزجا و موضوع حضورش در فرانسه که امروز خبرگزاری مهر به آن پرداخته بود، موضوع دیگر مطرح در نشست خبری مهرداد پهلوان زاده بود که وی در واکنش به آن گفت: فیروزجا اقامت بلندمدت برای فرانسه گرفته است. وی کماکان با پرچم ایران در این رقابت ها حضور خواهد داشت. ضمن اینکه فیروزجا از یکی از باشگاه های فرانسه هم دعوتنامه دارد.

وی در مورد سارا خادم الشریعه که عنوان می شود تمایلی برای ادامه حضور در لیگ ایران ندارد، گفت: اینطور نیست، خادم الشریعه حتی قصد داشت قراردادی هم امضا کند اما از آنجا که برای حضور در یکی از مسابقات ایسلند هم قول همکاری داده بود نتوانست قراردادش را نهایی کند، البته سارا در این بخش از مسابقات غایب است و قطعا در سایر مراحل حضور خواهد داشت.

رئیس فدراسیون شطرنج همچنین تاکید کرد در صورتیکه شرایط مالی اجازه دهد باید برای هر اعزام یک روانشناس کنار تیم باشد اما در بسیاری مواقع چنین شرایطی برای ما مهیا نمی شود.

پهلوان زاده همچنبن با اشاره به موقعیت ایران در رنکینگ جهانی گفت: تا سال ٢٠١٥ در رده ٥ جهان بودیم و الان در رده ٢٠ هستیم. فکر می کنم در رده بندی جدید که به زودی اعلام می شود تا رده ١٨ صعود داشته باشیم. در کل با برنامه هایی که در حال پیگیری است تا دو سال آینده می توانیم جزو ١٠ کشور برتر جهان شویم و حتی رتبه تک رقمی در رنکینگ کسب کنیم.

منبع:خبرگزاری:مهر

دوره های آموزشی آموزشگاه رسانه

اسنپ

ایده پردازان نظری
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا