اخبار سربازی و نظام وظیفه

چرایی عدم باور عذرخواهی بدرفتاران/مسئولانی که عنابستانی هم نبودند


خبرگزاری مهر، گروه جامعه: شاید اگر در خیابان درگیری بین دو نفر را ببینیم خیلی جلب توجه نکند اما اگر یکی از طرفین درگیری مقام مسئولی باشد حتماً جلب توجه می‌کند، چراکه از فردی که به عنوان مسئول حالا در هر پست و مقامی انتخاب شده است انتظار سعه‌صدر بیشتری می‌رود.

هر از چندگاهی خبرهای متفاوتی از برخورد ناشایسته برخی از مسئولان با اقشار مختلف جامعه از جمله خبرنگاران، سربازان، مأموران و … در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که متأسفانه برخلاف تمام شایعاتی که در این شبکه‌ها منتشر می‌شود نه تنها شایعه نیست بلکه واقعیت هم دارد و حتی اگر این اخبار منتشر نمی‌شود جای مظلوم و ظالم هم عوض می‌شد.

با یک جست و جوی ساده در گوگل می‌توان این برخوردها را مرور کرد، مانند بدرفتاری عباس آخوندی وزیر راه سابق با یکی از خبرنگاران یا شکستن بینی مأمور پلیس راهور از سوی حمدالله کریمی نماینده مجلس شورای اسلامی که هر دوی این اتفاقات در سال ۹۶ رخ داد.

بعد از رسانه‌ای شدن این دو بدرفتاری، عباس آخوندی حتی یک عذرخواهی ساده هم از آن خبرنگار نکرد و اصلاً انگار که نه انگار اما با اعلام طرح شکایت علیه حمدالله کریمی از سوی ناجا به یک‌باره در رسانه‌ها اعلام شد که این نماینده مجلس از آن مأمور دلجویی کرده و موضوع فیصله یافته است!

یا به عنوان مثال فحاشی و درگیری محمد باسط درازهی با کارمند گمرک هم از دیگر بدرفتاری‌های مسئولان بوده است، این بار هم برخلاف تمام اعتراضات این نماینده مجلس نه از مردم و نه از آن کارمند گمرک عذرخواهی نکرد.

در این بین برخی از بازیکنان و فوتبالیست‌ها هم بودند که با سربازان و مأموران نیروی انتظامی درگیر شدند و رفتاری دور از شأن از خود نشان دادند، از این موارد می‌توان به درگیری علیرضا بیرانوند با مأمور یگان ویژه، فرهاد مجیدی با مأمور پلیس راهور، حامد زمانی با مأمور فرودگاه و … اشاره کرد که البته در این ماجراها به غیر از بیرانوند هیچکدام از این افراد از مأمور دلجویی نکرده یا اگر هم چنین رفتاری انجام شده سند و مدرکی به غیر از ادعای مدیران وجود ندارد.

مشمئزکننده‌ترین این رفتارها با قشر مظلومی از جامعه به نام «سرباز» است، چراکه سربازان مجبور به اجرای قانون در هر پست و جایگاهی هستند و شاید به خاطر ملاحظات نظامی نتوانند آن طور که باید از حق خود دفاع کنند و در برابر مسئول متخلف بایستند.

نمونه اخیر این رفتار هم برخورد یک بازپرس در بابل با سرباز جلوی در دادگستری و همچنین برخورد علی اصغر عنابستانی نماینده سبزوار با سرباز راهور در خط ویژه است. در این ماجرا سرباز بابلی به جهت ترس از اضافه خدمت از ظلمی که در حقش شده بود چیزی نمی‌گوید اما دوستانش این موضوع را در فضای مجازی مطرح کردند و فشار کاربران شبکه اجتماعی کار را به جایی رساند که ستاد کل نیروهای مسلح و مسئولان مربوطه در نیروی انتظامی شبانه موضوع را پیگیری کردند و اعلام شد که از حق این سرباز دفاع می‌کنند.

در جامعه امروزی که مردم به واسطه شبکه‌های اجتماعی می‌توانند آزادانه اظهار نظر کنند لزوم اقناع مخاطب از اهمیت بالاتری برخوردار است

اما فردای روزی که این خبر و پیگیری‌های مسئولان رخ داده بود اعلام شد، شب گذشته آن بازپرس که هیچ وقت هم هویت این فرد مشخص نشد شبانه به دیدار آن سرباز رفته و از او دلجویی کرده است. با اعلام این خبر برخی از کاربران اعلام کردند که به زور و اجبار از آن سرباز رضایت گرفته شد و برخی از سرعت در عذرخواهی متعجب شدند و اصلاً منکر چنین کاری شدند.

در جامعه امروزی که مردم به واسطه شبکه‌های اجتماعی می‌توانند آزادانه اظهار نظر کنند لزوم اقناع مخاطب از اهمیت بالاتری برخوردار است، چراکه اگر اقناع حاصل نشود حتی می‌شود مسیر یک رفتار قانونی را تغییر داد و به اصطلاحی جای جلاد و شهید را در این فضاها عوض کرد.

چندی پیش فیلمی به سرعت در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد یکی از نمایندگان مجلس سعی داشت با زور از خط ویژه عبور کند و سرباز وظیفه شناس راهور از ورود آن فرد به خط ویژه جلوگیری کرده است. اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود و درگیری بدنی بین نماینده مجلس و سرباز به وجود می‌آید.

در ابتدا که این فیلم پخش شد آن نماینده منکر هرگونه درگیری فیزیکی خود و مأمور راهور شد اما بعد از اینکه فیلم دوربین‌ها منتشر شد آن نماینده لب اعتراف گشود و عذرخواهی کرد اما از مردم نه از آن مأمور پلیس و گویا ماجرا فیصله یافت.

به جز عنابستانی نماینده مجلس و بیرانوند دروازه بان سابق پرسپولیس هیچکدام از افرادی که بالا نام آنها را بردیم فیلمی از عذرخواهی خود منتشر نکرد و فقط مسئولان مربوطه اعلام کردند که از سرباز یا مأمور پلیس دلجویی شده است.

فرهنگ مطالبه از مسئولان خطاکار باید عمومی شود و افراد حق داشته باشند در مورد رفتار اشتباه یک فرد مسئول اظهار نظر کنند اما در برابر هم دستگاه‌ها مسئول هستند که نتیجه و مستندات شکایت و عذرخواهی‌ها را رسانه‌ای کنند تا افکار عمومی اقناع شود و حتی فکر اینکه عذرخواهی صوری بوده است ایجاد نشود.

منبع:مهر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

کلاس های آنلاین گاج مارکت
دکمه بازگشت به بالا