ایران وب سازان
اقتصادی

چهل سال تلاش برای پرفروغ شدن چراغ صنعت در مازندران

به گزارش خبرگزاری همسو نیوز  مازندران که پیشتر و در قبل از انقلاب به داشتن صنایعی همچون نساجی، چیت سازی بهشهر، زغال سنگ البرز مرکزی و صنایع غذایی معروف بود بعد از انقلاب در گروه های دیگر صنعت از جمله فولاد، سلولزی، لبنیات و غذایی چشمگیرتر وارد عمل شد تا بتواند ظرفیت و پتانسیل خود را در عرصه های مختلف نشان دهد.
صنایع مازندران در گذر زمان چهل ساله اکنون در هفت گروه صنعتی غذایی، فولادی، خوروسازی و تامین قطعات خودرو، سلولزی، شیمیایی، کانی و نساجی فعال است و بیش از 80 هزار نفر در این بخش ها فعالیت دارند.
بنا به اعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران، سه هزار و 50 واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری در این استان وجود دارد که از نظر پراکندگی نیز این واحدها در همه شهرستان های استان مستقر است و شهرستان بدون واحد صنعتی وجود ندارد.
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران  گفت: مازندران از ظرفیت های ویژه و بالقوه ای همچون جنگل، چوب، کشتگاه پنبه برای فعالیت در زمینه صنعتی برخوردار بوده است که تا قبل از انقلاب تنها به یک بُعد از این ظرفیت ها توجه و به آن پرداخته شد.
علیرضا یوسف نژاد افزود: رویش پنبه در مازندران ظرفیتی بود که باعث شد تا در آن زمان استقرار چرخه صنعت نساجی شامل پنبه پاک کنی، ریسندگی، نخ ریسی و بافندگی در برخی مناطق این استان فراهم شود و چرخ این صنعت به حرکت در آید.
وی از کارخانه های نساجی مازندران، قائمشهر و بهشهر و پنبه پاک کنی گلوگاه ، نکا ، بهشهر، قائمشهر ، بابل ، آمل ، بابلسر و چالوس به عنوان تنها مجموعه های صنعتی در مازندران نام برد که قبل از انقلاب اسلامی فعالیت می کردند.
معاون سازمان صنعت،معدن و تجارت مازندران که فعالیت در حوزه های صنعتی مازندران را با جهش خوب پس از انقلاب اسلامی توصیف کرد، ادامه داد: در این زمان با بهره گیری از تمامی ظرفیت ها و پتانسیل های استان تلاش شد تا صنعت از حالت انحصاری تنها در یک رسته خارج شود و چرخ صنعت در بخش های دیگر به حرکت در آید.
وی اضافه کرد: اکنون کارخانه ها و بنگاههای اقتصادی بزرگ و کوچک مازندران در هفت گروه صنعتی غذایی، سلولزی ، تامین قطعات خودرو ، فولادی ، کانی ، شیمیایی و نساجی فعالیت می کنند.
به گفته معاون صمت مازندران پس از انقلاب از ظرفیت های موجود استان به طور مثال از ظرفیت جنگل و درختان برای استقرار و فعالیت گروه های صنعتی سلولزی که در زمینه تولیدات ام دی اف و نئوپان می باشند ، استفاده شد و اکنون استان جز سرآمدان تولید این محصولات به شمار می رود .
وی گفت: زمانی تولید فولاد در مازندران آرزوی دست نیافتنی به شمار می رفت و اما اکنون با تولید سالانه 2 میلیون تن میله گرد ، بخش قابل توجهی از ظرفیت تولید این محصول را استان برعهده دارد.
یوسف نژاد از ایجاد کارخانه های تامین قطعات خودرو و راه اندازی یکصد واحد بزرگ و کوچک در این عرصه به عنوان بخشی از کارنامه درخشان صنعت مازندران پس از انقلاب برشمرد و گفت: استان در این گروه صنعتی رتبه پنجم کشور را به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: همچنین با فعال شدن سه کارخانه سیمان، شاخه گروه صنعتی کانی ( غیر فلزی ) در مازندران رونمایی شد و فعالیت در این زمینه آغاز شده که می بایست حرکت در این بخش بیشتر شود.
یوسف نژاد با تاکید بر حفظ صنایع گذشته گفت: صنعت نساجی باقی مانده از سالهای قبل که نیاز به بازسازی و نوسازی داشتند پس از طی این مراحل در حال ادامه فعالیت هستند.
وی افزود: 50 واحد بافندگی ، 6 واحد ریسندگی بزرگ و 6 واحد الیاف نبافته بخشی از فضای فعالیت صنعت نساجی در مازندران است که در حال کار می باشند.
قائم مقام سازمان صمت مازندران تعداد واحدهای صنعتی دارای پروانه بهره برداری در استان را سه هزار و 50 واحد عنوان کرد و گفت : بیش از 80 هزار نفر در این واحدها مشغول به فعالیت هستند.
وی همچنین از وجود 859 واحد صنعتی با پیشرفت فیزیکی 40 درصد در مازندران خبر داد و افزود : سرمایه گذاری این واحدهای صنعتی سه هزار و 900 میلیارد تومان است که با بهره برداری از این تعداد طرح 27 هزار فرصت جدید اشتغال در استان فراهم می شود.
یوسف نژاد که نمره صنعت مازندران را پس از انقلاب خوب ارزیابی کرد ، ادامه داد: مازندران در سه شاخص کشوری ارزیابی تعداد واحدهای فعال، میزان سرمایه گذاری و اشتغالزایی در حوزه صنعت به ترتیب رتبه های نهم، سیزدهم و یازدهم کشور را دارد .
وی امیدوار است با رفع مشکلات تامین زمین برای استقرار واحدهای صنعتی، استقبال بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این حوزه به بار بنشیند و تعداد بیشتری واحدهای صنعتی در این استان مستقر شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا