اقتصادی

کاهش مصرف روزانه ۲۴ میلیون لیتر مصرف بنزین با توسعهLPG و CNG

کاهش مصرف روزانه ۲۴ میلیون لیتر مصرف بنزین با توسعهLPG و CNGبه گزارش خبرنگار مهر، فاتح برایی امروز در نشستی خبری با اشاره به نقش و اهمیت گاز مایع و سی ان جی در کمک به اقتصاد انرژی، اظهار کرد: با وجود ناترازی بنزین و روند فزاینده آن LPG می‌تواند در کنار CNG کمک شایانی به رفع ناترازی بنزین کند.

به گفته وی اختصاص سالیانه ۳ میلیون تن مازاد گاز مایع کشور که به دلایل مختلف امکان صادر کردن آن یا استفاده بهینه از آن وجود ندارد، به مصرف سوخت خودرو، می‌تواند موجب کاهش روزانه بیش از ۱۲ میلیون لیتر مصرف بنزین شود.

عضو هیأت مدیره انجمن مدیران صنایع، با بیان اینکه افزودن LPG به سبد سوخت خودرو و در کنار آن توسعه CNG می‌تواند موجب تنوع بخشی به سبد سوخت کشور شده و به این ترتیب امنیت انرژی کشور را ارتقا دهد، گفت: ظرفیت‌های استفاده نشده موجود در CNG هم می‌تواند؛ روزانه بیش از ۱۲ میلیون لیتر از نیاز مصرف بنزین را کاهش دهد این ۲ سوخت ارزشمند می‌توانند به کمک همدیگر روزانه تا حدود ۲۴ میلیون لیتر از مصرف بنزین را کاهش دهند.

به گفته برایی نرخ هر لیتر بنزین در بازارهای جهانی حدود ۵۵ سنت است که کشور ما می‌تواند با صادر کردن بنزین مازاد و یا بی نیاز شدن از واردات بنزین سالیانه حدود ۵ میلیارد دلار درآمد ارزی ایجاد کند.

وی با بیان اینکه مصرف گاز مایع و سی ان جی به جای بنزین می‌تواند کمک شایانی به بهبود کیفیت هوا و محیط زیست کند، گفت: آلایندگی این دو سوخت نسبت به بنزین به مراتب کمتر و به عنوان سوخت پاک شناخته می‌شود.
این کارشناس حوزه اقتصاد انرژی، با بیان اینکه هم اینک در ۲۰ کشور مهم دنیا به طور همزمان از ۴ سوخت گازوئیل، بنزین LPG و CNG استفاده می‌شود، اظهار کرد: در بیش از ۴۰ کشور دیگر دنیا از جمله ترکیه ،روسیه ،چین، کره جنوبی، آمریکا، ژاپن و اغلب کشورهای اتحادیه اروپا از LPG در کنار بنزین و گازوئیل و متانول استفاده می‌شود.

به گفته برایی بخش خصوصی کشور آمادگی دارد بدون نیاز به منابع و بودجه دولت نسبت به سرمایه گذاری در توسعه اتو گاز و کاهش مصرف بنزین تا ۱۲ میلیون لیتر در روز که ارزش اقتصادی آن بالغ بر ۲ میلیارد دلار در سال است اقدام کند.منبع:مهر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

کلاس های آنلاین گاج مارکت
دکمه بازگشت به بالا