اخبار سربازی و نظام وظیفه

کاهش یک ماهه دوره آموزشی سربازی به دلیل کرونا

به گزارش خبرگزاری همسونیوز علی اشرف نجفی پیش از ظهر امروز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: مشمولان غایبی که تاکنون برای تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود اقدام نکرده‌اند برابر ماده ۱۰ قانون با محرومیت‌های اجتماعی از جمله عدم امکان ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی، عدم برخورداری از معافیت کفالت، عدم دریافت تسهیلات بانکی، ممنوعیت خروج از کشور و دیگر محرومیت‌ها مواجه می‌شوند.

معاون وظیفه عمومی فرمانده انتظامی استان کرمانشاه افزود: شرکت در آموزش رانندگی و اخذ گواهینامه، کاندیدا شدن جهت انتخابات مجلس شورای اسلامی و سایر شوراها و انجمن‌های قانونی، ثبت هرگونه نقل و انتقال در دفاتر اسناد رسمی، دریافت مستمری از سازمان‌های دولتی و وابسته و نهادهای قانونی و استخدام به هر صورت (رسمی، پیمانی، روزمزد و خرید خدمت) و شرکت‌های دولتی از محرومیت‌های اجتماعی است که گریبان مشمولان غایب را می‌گیرد.

وی ادامه داد: همچنین عدم دریافت تسهیلات بانکی، ممنوعیت خروج از کشور و صدور پروانه کسب و اجازه اشتغال و عضویت در شرکت‌های تعاونی از دیگر محرومیت‌ها محسوب می‌شود.

این مقام انتظامی خاطر نشان کرد: برابر ماده ۶۳ مکرر قانون نظام وظیفه در خصوص برخورد با اصناف و ادارات متخلف در صورت به کارگیری مشمولان غایب در مرحله نخست از طریق مراجع قضائی ۱۳ میلیون تومان جریمه خواهند شد و در صورت تکرار در مراحل دوم و سوم نیز جریمه‌های آنها دو برابر و سه برابر خواهد شد.

نجفی عنوان کرد: در صورتی که مشمولان غایب خود معرف باشند تمهیداتی برای آنها اتخاذ می‌شود تا در محل زندگی خود خدمت کنند و چنانچه در طول دوره خدمتی خود مرتکب غیبت نشوند با نظر مساعد برای بخشودگی به مراتب بالاتر معرفی خواهند شد.

معاون وظیفه عمومی فرمانده انتظامی استان کرمانشاه ادامه داد: با توجه به موضوع کرونا در خصوص اعزام مشمولین که معمولاً یکم و سوم هر ماه انجام می‌شود لازم است مشمولین خدمت جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله کوتاه کردن مو همراه داشتن دستکش و ماسک اهتمام داشته باشند.

وی گفت: ضروری است مشمولین خدمت قبل از اعزام توسط بهداری استان در مورد تست غربالگری قرار بگیرند و به محض ورود به پادگان نیز پادگانها مسئول هستند تا معاینات را انجام دهند.

این مقام انتظامی بیان داشت: در حال حاضر به دلیل شیوع بیماری کرونا مدت دوره آموزشی از دو ماه به یک ماه تقلیل پیدا کرده است.

نجفی در خصوص وضعیت مشمولان متأهل غایب نیز گفت: این افراد می‌توانند به ازای هر فرزند سه ماه کسر خدمت دریافت کنند.

معاون وظیفه عمومی فرمانده انتظامی استان کرمانشاه همچنین با اشاره به اینکه معافیت تک فرزند نداریم، ادامه داد: علاوه بر تک فرزند پسر بودن باید برخی شرایط دیگر نیز در خانواده مشمول از جمله سرپرست بودن و کهولت سن پدر و … را داشته باشد تا فرد بتواند از این نوع معافیت سربازی استفاده کند.

وی خاطر نشان کرد: پاسگاه‌ها، کلانتری‌ها، آگاهی و … موظفند از مراجعین درخواست کارت پایان خدمت کنند و در صورتی که فردی مرتکب جرم شده باشد و کارت پایان خدمت نداشته باشد علاوه بر جرمی که مرتکب شده ذیل پرونده غیبت از سربازی نیز اضافه خواهد شد.

این مقام انتظامی بیان داشت: سامانه تلفنی ۰۹۶۴۸۰ و سامانه پیامکی ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ به منظور ارائه خدمات مشاوره به مشمولان وظیفه در ساعت اداری فعال است.

منبع:مهر

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

هم اکنون شما نیز می توانید اخبار ادارات، شرکت خود را با نام خود در همسونیوز منتشر نمایید.

ورود به سامانه ارسال اخبار

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا