ایران وب سازان
گزارش

کتاب اطلس آماری جنگ شهرها منتشر شد

به گزارش همسو نیوز،بی‌تردید جمع‌آوری آمار و جمع‌بندی اطلاعات پیمایشی از تحولات صحنه نبرد در گستره‌ای به وسعت یک کشور و در بستر زمانی 8 سال جنگ در تاریخ‌نگاری مستند امری بس دشوار ولی ارزشمند و ضروری است. چون از یک‌سو ارائه آمار و اطلاعات دقیق، جایگاه ویژه‌ای در تاریخ‌نگاری مستند تحولات دوران دفاع مقدس دارد. از سوی دیگر بررسی و پردازش پژوهش‌های آماری، به کشف و استخراج رویکردهای آینده‌پژوهی و رهیافت‌های راهبردی خواهد انجامید.

بمباران و موشک‌باران شهرها و مردمان این سرزمین توسط رژیم بعث و صدام همواره در طول جنگ اتفاق می‌افتاد و خسارات و تلفات بسیار زیادی به کشورمان تحمیل می‌کرد.

لذا گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، با ارائه اطلس آماری جنگ شهرها، کوشیده است سالنمایی از جنگ شهرها در طول دوران دفاع مقدس را به‌صورت آماری تهیه  کند و سعی کرده با افزودن تصاویر مرتبط به غنا و زیبایی کار بیفزاید.

به همین منظور با اکبر رستمی کارشناس گروه مطالعات و جغرافیای مرکز به گفتگو نشسته‌ایم تا در خصوص این اطلس توضیحات بیشتری را ارائه دهد.

اکبر رستمی  با تأکید بر اینکه ساختار این اطلس آماری است، گفت: در اطلس جنگ شهرها، عامل زمان و مکان حاکم است و در بستر زمانی وضعیت آماری شهرها و استان‌های مورد هجوم ارائه‌شده است.

وی افزود: در این اطلس علاوه بر عامل زمان و مکان 3 عامل مراکز آسیب‌دیده، تلفات انسانی برجای‌مانده و ابزار تجاوز دشمن نیز در قالب جداول مختلف موردتوجه بوده است.

کارشناس گروه مطالعات و جغرافیای مرکز بابیان اینکه این کتاب شامل 10 فصل است، تصریح کرد: فصول یک تا 9 آن به بررسی آماری جنگ شهرها در سال‌های 59 تا 67 می‌پردازد و در فصل دهم آن نیز یک جمع‌بندی از جنگ شهرها طی 95 ماه جنگ صورت گرفته و در بخش پایانی و ضمائم نیز تعاریف، اهداف و مراحل مختلف جنگ شهرها درج‌شده است.

وی در رابطه با منابع این کتاب گفت: منابع این کتاب، برخلاف سایر کتاب‌های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، منابع غیر اختصاصی است و متکی بر اطلاعاتی است که از سایر مراکز به‌ویژه آرشیو اسناد بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، معاونت فرهنگی و تبلیغات و ستاد فرماندهی کل قوا جمع‌آوری‌شده است و گزارش‌های نظامی و مطبوعاتی، اعم از محرمانه و عادی مبنای تهیه و تنظیم این اطلاعات بوده است.

رستمی متذکر شد: یکی از موضوعات مهم ولی مغفول در پژوهش‌های جنگ 8 ساله، بررسی ابعاد و دامنه جنگ شهرهاست که مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با درک اهمیت این موضوع و معرفی ابعاد و لایه‌های پنهان جنگ شهرها اقدام به انتشار اطلس آماری جنگ شهرها نموده است.
وی همچنین اظهار داشت: اطلس فوق به همت محسن رشید از راویان و تاریخ‌نگاران دفاع مقدس در 194 صفحه تدوین‌شده و طراحی آن توسط سید ناصر کشاورز انجام‌گرفته است.

قابل‌ذکر است؛ مطابق اطلاعات درج‌شده در این کتاب، در طول 8 سال جنگ، شهرهای مختلف ایران بیش از 4.700 بار هدف بمباران هوایی، حملات موشکی و آتش توپخانه عراق قرار گرفتند که پیامد آن شهادت یا جراحت بیش از 77.000 تن از مردم غیرنظامی و هزاران میلیارد تومان خسارت مالی بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا