ایران وب سازان
اجتماعیاخبار ویژهبین المللگزارش

یکصد و پنجاهمین سالروز تولد گاندی با حضور سفیر هند،سخنگوی وزارت امور خارجه ایران و جمعی از فرهیختگان/ کومار:امام حسین(ع)،الهام بخش گاندی برای مبارزه در راه آزادی/ رونمایی از دو کتاب و یک ویژه نامه

به گزارش خبرگزاری همسو؛به همت خانه اندیشمندان علوم انسانی،مراسم یکصد و پنجاهمین سالروز تولد مهاتما گاندی،رهبر مردم هند در راه آزادی از استعمار بریتانیا،برگزار شد.در این مراسم که در دهمین روز از مهرماه برگزار شد،سائوراب کومار سفیر هند در تهران،بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران،علی دهباشی سردبیر مجله بخارا ،احمد نقیب زاده جامعه شناس و پاسکال الن نظرت از کشور هندوستان،به ایراد سخنرانی پرداختند.
پیش از آغاز مراسم در سالن فردوسی واقع در خانه اندیشمندان علوم انسانی،سفیر هند که به همراه همسرش در این گردهمایی ادبی حضور داشتند،به همراه دیگر مدعووین،به غرس چند نهال پرداختند،به امید ریشه دواندن اندیشه های والای گاندی در یکصد و پنجاهمین سالروز تولدش.

پس از ثبت لحظاتی سبز و به یادماندنی،مراسم در سالن فردوسی واقع در خانه اندیشمندان علوم انسانی،با ادای احترام به سرود ملی کشور هندوستان،به طور رسمی آغاز شد.

پس از ایراد سخنان آغازین مراسم توسط علی دهباشی،سردبیر مجله بخارا،و خوش آمد گویی به مهمانان،تعدادی از مدعووین به اتفاق به روی صحنه رفتند تا هر کدام در سالروز گرامیداشت بزرگمرد خشونت پرهیز و صلح طلب،گاندی گوهر نهاد،با روشن کردن شمعی،چراغی برافروزند که شاید پایانی باشد بر تاریکی عصر خشاب و خشونت.
تومگو همه به جنگند و ز صلح من چه آید –تو یکی نه ای هزاری،تو چراغ خود برافروز

سائوراب کومار،سفیر هند در تهران،با اشاره به جایگاه ویژه ای که گاندی در میان مردم هند دارد تصریح کرد:ما هندیها به مهاتماگاندی عشق می ورزیم تا جایی که از او با عنوان باپو یعنی پدر ، یاد می کنیم.پدری با روح بزرگ.
سفیر هند،در ادامه به میزان ارادت گاندی به امام حسین (ع) اشاره کرد و افزود:گاندی همواره می گفت:من از امام حسین یادگرفتم که برای آزادی مبارزه کنم و این سرآغازی شد برای زاده شدن ایده ی تلاش برای رسیدن به آزادی و استقلال.

پس از سخنرانی کومار و تشریح مبارزات بی خشونت گاندی معروف به سایتاگراها،نوبت به رونمایی از کتابهای گاندی رهبری بی همتا،اسطوره مهاتما گاندی و ویژه نامه مجله بخارا به مناسبت سالگرد تولد گاندی رسید.

در خلال برنامه ها،فرصتی دست داد تا خبرنگار همسونیوز،سیدغلامرضاهاشمی فرد،با تنی چند از سخنرانان و مدعووین گفتگویی کوتاه داشته باشد.از جمله با سفیر هند در ایران و همسر ایشان پیرامون تجربیاتشان از زندگی در ایران،علاقه ایرانیان به سینمای هند و همچنین با دکتر بهرام قاسمی،سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در رابطه با مراسم پیاده روی اربعین حسینی و تامین امنیت آن.مشروح این سه گفتگو را به زودی در همین خبرگزاری می خوانید.

سیدغلامرضاهاشمی فرد
Hashemifard.News@Gmail.com

عکس:محمدرضامحمدی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

https://hamsonews.com/news-press//uploads/2020/01/551_1784652232_4116_1088-1024x271.jpg
دکمه بازگشت به بالا