استان ها

۱ میلیون اثر تاریخی در کشور وجود دارد

۱ میلیون اثر تاریخی در کشور وجود داردبه گزارش خبرنگار مهر، علی دارابی در افتتاحیه دومین جشنواره ملی چند رسانه‌ای میراث فرهنگی که چهارشنبه شب در سالن اجتماعات دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد اظهار کرد: جشنواره‌ها بهترین فرصت برای ایجاد شادی و نشاط در جامعه و تجلیل از مفاخر هستند و امیدواریم با بهره از تلاش عزیزانی که بیش از یک سال برای برگزاری این جشنواره تلاش کرده‌اند به اهداف آن دست یابیم.

معاون میراث فرهنگی کشور ادامه داد: قزوین مفاخر نامدار متعددی دارد که استاد ساروخانی و علی اکبر صالحی از آن جمله‌اند، خاندان بزرگ ابوترابی و بها الدین خرمشاهی همه نگین‌های درخشان و ستاره‌های روشن کشورند که از این سرزمین درخشش گرفته‌اند.

قائلم مقام وزیر میراث فرهنگی با بیان این نکته که جشنواره این فرصت را مهیا می‌کند تا یک استان در کانون توجه رسانه‌ها و هنرمندان قرار گیرد یادآور شد: هنرمندان به عنوان سفیران شایسته در سطح کشور می‌توانند قزوین را بخوبی معرفی کنند.

وی با اشاره به داشته‌های میراثی متعدد قزوین گفت: در چهل و پنجمین اجلاس یونسکو تعداد ۵۴ کاروانسرای ایرانی ثبت جهانی شد که یکی از آنها سرای تاریخی سعدالسلطنه قزوین است.

دارابی اضافه کرد: ایران کشوری متمدن با یک میلیون سال سابقه سکونت بشری و ٧ هزار سال تمدن است که یک میلیون اثر تاریخی در آن وجود دارد و از این تعداد تنها ۳۵ هزار اثر ثبت شده است و جشنواره فرصتی است تا به هویت و پیشینه و تاریخ خود بیشتر بپردازیم.

معاون میراث فرهنگی کشور یادآور شد: جشنواره فرصت مقتنمی برای رقابت سالم و سازنده برای هنرمندان در خلق اثر و الگوی خوبی برای تولید محتوا است، از این رو ٢هزار اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده و مورد قضاوت ۵۰ داور قرار گرفت و ۸۰ اثر برگزیده شده‌اند.

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

هم اکنون شما نیز می توانید اخبار ادارات، شرکت خود را با نام خود در همسونیوز منتشر نمایید.

ورود به سامانه ارسال اخبارمنبع:مهر

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا