اقتصادی

۵۹ هزار هکتار محدوده سکونتگاه‌ غیررسمی شناسایی شد

۵۹ هزار هکتار محدوده سکونتگاه‌ غیررسمی شناسایی شدبه گزارش خبرگزاری مهر، محمدمهدی نوروزیان سرپرست دفتر راهبری و هدایت طرح‌های بازآفرینی شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون در مجموع در ۵۱۶ شهر در ۳۰ استان بسته تشویقی ۱۹ بندی اجرایی شده است. همچنین ۲۱۵ شهر در ۲۴ استان نیز بسته بومی خاص خودشان را تدوین و مصوب کرده‌اند و در حال اجرای بسته خاص خود هستند. انتظار می‌رود نرخ نوسازی در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد این شهرها به‌دلیل وجود مشوق‌های کالبدی به‌همراه سایر مشوق‌های مالی و اداری، افزایش یابد.

نوروزیان تدقیق محدوده‌های هدف بازآفرینی را از دیگر اقدام‌های این دفتر در سال جاری برشمرد و گفت: محدوده و محلات هدف بازآفرینی شهر در سه گونه بافت تاریخی، بافت ناکارآمد میانی و سکونتگاه غیررسمی بر اساس مصوبات اخیر کمیسیون ماده ۵ استان‌ها، بررسی و در سامانه سینام بارگذاری شد.

وی ادامه داد: تاکنون در ۱۴۶ شهر، ۵۹ هزار و ۴۰۰ هکتار محدوده سکونتگاه‌های غیررسمی و در ۶۳۸ شهر، ۷۵ هزار و ۳۷۵ هکتار بافت‌های ناکارآمد میانی شناسایی شده‌است. همچنین محدوده بافت‌های تاریخی در ۲۰۱ شهر به مساحت ۳۲ هزار و ۷۳۴ هکتار تدقیق شد. علاوه بر این طی سال ۱۴۰۲، محدوده‌ها و محلات هدف در ۷۹ شهر بر اساس شاخص‌های جدید (مصوب شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران مورخ ۱۰/‏۰۳/‏۱۴۰۰‬ شناسایی شده‌است.

بر اساس اعلام شرکت بازآفرینی شهری ایران، نوروزیان گفت: طی سال گذشته ۴۲ طرح بازآفرینی شهری با اعتبارات دارایی‌های سرمایه‌ای در کل کشور به اتمام رسیده و اعتبارات لازم جهت تهیه ۱۰۱ طرح بازآفرینی از محل منابع داخلی شرکت بازآفرینی شهری پیش بینی و به استان‌ها ابلاغ شده است.

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

هم اکنون شما نیز می توانید اخبار ادارات، شرکت خود را با نام خود در همسونیوز منتشر نمایید.

ورود به سامانه ارسال اخبارمنبع:مهر

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا