اخبار ویژهسیاسی

“دولت_ملت” مدرن در عراق شکل نگرفته است/ دولت تکنوکرات راهکار خروج از بحرانمدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه، با اشاره به بن بست سیاسی کنونی در عراق گفت: به نظر می رسد که یکی از محتمل‌ترین راهکارهای موقت برای خروج عراق از این وضعیت این است که فردی غیرسیاسی، غیرحزبی و تکنوکرات که مورد قبول شخصیت های اصلی عراق باشد، مسئولیت در این کشور را بر عهده بگیرد و در ادامه زمینه را برای برگزاری انتخابات زودرس و اصلاح قانون انتخاباتی این کشور فراهم کند.

قاسم محبعلی، در گفت وگو با ایسنا در ارتباط با پیشنهاد اخیر مقتدا صدر مبنی بر اینکه در عراق دولتی تشکیل شود که در آن جریان صدر و همچنین ائتلاف “دولت قانون” به محوریت نوری مالکی حضور نداشته باشد،  اظهار کرد: این به این معناست که دولتی غیرسیاسی و غیرحزبی در عراق تشکیل شود و احتمالا منظور آقای صدر این بوده که شخصی مثل آقای مصطفی کاظمی روند در عراق را ادامه دهد.

سه سناریو پیش روی عراق برای عبور از بن بست سیاسی

وی در پاسخ به این سوال که آیا به نظرش دیگر گروه های شیعه از جمله ائتلاف هماهنگی(جریان‌های شیعی) چنین موضوعی را می پذیرد با توجه به اینکه ائتلاف دولت قانون و آقای مالکی از گروه های عمده این ائتلاف هستند، افزود: در حال حاضر هیچ کدام از گروه های شیعه در عراق نمی توانند به تنهایی دولت تشکیل دهند. بنابراین سه سناریو می توان در مورد بن بست سیاسی موجود در عراق درنظر گرفت. بن بست اول برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور است به نحوی که یک گروه اکثریت مطلق را خود یا با ائتلاف به دست آورد و در ادامه اقدام به تشکیل دولت کند. سناریو دوم این است که دولت غیرحزبی در عراق به صورت موقت شکل گیرد و سناریو سوم که در واقع از ذهن دور است این است که گروه های مختلف شیعه از جمله ائتلاف شیعیان و جریان صدر با یکدیگر ائتلاف کنند و همچنین اختلافات موجود بین اکراد نیز برطرف شود و در ادامه نخست وزیر و رئیس جمهور انتخاب شوند که همان طور که اشاره کردم احتمال تحقق این گزینه بسیار کم است.

یکی از محتمل ترین راهکارهای موقت برای عبور از بن بست، تشکیل دولت غیرحزبی و غیر سیاسی در عراق است

این دیپلمات پیشین کشورمان تاکید کرد: به نظر می رسد برای وضعیت فعلی عراق جهت خروج از بن بست کنونی یکی از محتمل ترین راهکارهای موقت همان تشکیل دولت غیرحزبی و غیر سیاسی است، دولتی که مأموریت اصلاح قانون انتخابات و برگزاری انتخابات زودرس را داشته باشد و باید فردی تکنوکرات مسئولیت را بر عهده بگیرد که گروه های مختلف عراقی به نوعی بر روی آن اجماع و اتفاق نظر داشته باشند.

دولت_ ملت به معنای مدرن آن هنوز در عراق تشکیل نشده است

محبعلی با بیان اینکه یکی از مشکلات اصلی در عراق نبود یک حزب ملی و فراگیر در این کشور است، تصریح کرد: دولت، ملت به معنای مدرن آن هنوز در عراق و بسیاری از کشورهای خاورمیانه شکل نگرفته است و بیشتر احزاب در این کشور خانوادگی، طایفه ای و براساس فرقه و مذهب شکل گرفته‌اند. در واقع عراق هنوز به آن توسعه ی سیاسی لازم نرسیده که فارغ از مذهب، طایفه و خانواده، یک حزب براساس پلن سیاسی و اقتصادی شکل بگیرد و فعالیت کند و این خود یکی از موانع تحقق یک دولت مستقر و کامل در این کشور است.

انتهای پیاممنبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه