یادداشت

ساماندهی کارگاه های ساختمانی و توقف ساخت و ساز در اولویت طرح اسقبال از بهار 1400


به گزارش همسو نیوز به نقل از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهردار تهران ضمن صدور بخشنامه ای با تأکید بر بخشنامه های قبلی از جمله: رعایت نحوه و ميزان اِشغال معابر، پوشش موقت نما، رعايت ايمني در كارگاه هاي ساختماني، نصب تابلو مشخصات پروژه، پوشش حصاركارگاهي طبق ضابطه و رعایت ضوابط جلوگيري از گسترش شيوع ويروس كرونا، دستورالعمل استقبال از نوروز را با محوریت حوزه شهرسازی و معماری به مناطق 22 گانه ابلاغ کرد.

گلپایگانی در این خصوص گفت: با توجه به تداوم بیماری کرونا در کشور و تأکیدات انجام‌شده جهت حضور شهروندان در منزل و همچنین کاهش تردد در سطح شهر، برنامه‌های استقبال از بهار امسال همچون سال گذشته همراه با تمهیدات خاصی می باشد؛ به‌طوری‌که سعی شده تأمین آسایش شهروندان به‌طور ویژه‌ای مدنظر قرارگرفته و با توقف کلیه فعالیت‌ها و عملیات ساختمانی، سلامت کارگران، کارفرمایان و همکاران ما در دستگاه نظارت، موضوع محوری معاونت شهرسازی و معماری در طرح استقبال از بهار قرار گیرد.

وی افزود: بدین منظور برای ساماندهی عرصه ساخت و ساز بخشنامه‌ای با عنوان «طرح استقبال از بهار 1400» در دستور کار قرارگرفته که شامل موارد متعددی ازجمله بازپیرایی و اصلاح منظر عمومی کارگاه‌های ساختمانی است.

معاون شهرسازی گفت: همچنین برای آمادگی بیشتر شهر برای استقبال از نوروز در این بخشنامه تدابیر و محدودیت‌هایی برای ساخت ‌وسازها در کلیه پروژه ها اعم از دولتی و خصوصی و… اندیشیده شده است، که بر این اساس کلیه فعالیت های اجرائی از 23 اسفند ماه تا 5 فروردین و عمليات تخريب و گودبرداري نیز از 23 اسفند تا 13 فروردین ماه ممنوع است؛ البته انجام تمهيدات لازم به منظور افزايش ايمني، اجراي سازه نگهبان و پايدارسازي جداره گود، زير نظر مهندس ناظر پروژه و با اعلام قبلي به اداره كل معماري و ساختمان شهرداری تهران بلامانع است.

وی افزود: همچنین از همکارانمان خواسته ایم با صـدور اخطاريه براي املاك داراي عمـليات گودبرداري، بر لزوم تسـريع در اجرا و تكـميل سازه نگـهبان طبق نقـشه هاي مصوب به نحوي اقدام کنند كه تا قبل از 27 اسفند ماه پايداري لازم براي گودها تأمين شود.

معاون شهرسازی و معماری گفت: از مناطق نیز خواسته ایم تا 27 اسفند ماه با صدور اخطاریه براي تاوركرين هاي (جرثقیل های برجی) رها شده و داراي خطر، ضمن بروزرساني اطلاعات مربوطه در سامانه ناحيه محوري، موارد را به اداره كل معماري و ساختمان منعکس کنند.

وی با تأکید بر بازپیرایی کارگاه های ساختمانی در این بخشنامه افزود: پيگيري زيباسازي سیما و منظر كارگاه هاي ساختماني از طريق تعويض حصارهاي كارگاهي مندرس و فرسوده، رنگ آميزي حصارها و توصيه به استفاده از گلدان در محل مناسب در كنار حصارهاي كارگاهي به طوري كه مزاحمتي براي تردد وسایل نقليه و يا افراد ايجاد نکند نیز مدنظر قرار گرفته است.

معاون شهردار تهران افزود: همچنین ايجاد نظم در محدوده كارگاهی از جمله رفع سد معبر ساختماني و جمع آوري مصالح ساختماني و يا نخاله ها، نصب علائم ايمني و ترافيكي هشدار دهنده در قسمت هاي مختلف پروژه در كارگاه هاي ساختماني و آزادسازي معابر پياده وفق بخشنامه هاي ملاك عمل و …جزء نکاتی است به آن توجه ويژه ای شده است.

گلپایگانی در پایان بیان کرد: از همکارانمان خواسته ایم به پيام هاي مردمی اعلامی در سامانه های 137 و 1888 مرتبط با این حوزه توجه مضاعف شده و با انجام تدابير لازم، ضمن بازديدهاي مستمر در این ایام، از حسن اجراي اين بخشنامه به خصوص در مورد پایش و رصد گودهاي رها شده مطمئن شوند، بر این اساس به منظور جلوگيري از هر گونه ساخت و ساز غيرمجاز نیز بر ضرورت فعاليت مستمر و محسوس اكيپ هاي شهربان به صورت شبانه روزي تأکید شده است.

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

هم اکنون شما نیز می توانید اخبار ادارات، شرکت خود را با نام خود در همسونیوز منتشر نمایید.

ورود به سامانه ارسال اخبار

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا