اخبار سربازی و نظام وظیفه

ضوابط بخشش اضافه خدمت سنواتی مشمولان غایب

امیر دریادار دوم غلامرضا رحیمی پور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: اداره سرمایه انسانی سرباز معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح ضوابط بخشش اضافه خدمت سنواتی کارکنان وظیفه در نیروهای مسلح را اعلام کرد.

وی افزود: به موجب تبصره ۱ ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی، مشمولین غایبی که به خدمت سربازی اعزام می‌شوند در صورتی که در حین خدمت، حسن اخلاق و رفتار و جدیت در انجام وظیفه از خود نشان می‌دهند، یا در مناطق جنگی، امنیتی و عملیاتی… ابراز شجاعت و فداکاری نمایند به طوری که مراتب مورد گواهی فرماندهان و مسئولین جایگاه‌های سرتیپی و بالاتر باشد، تمام یا بخشی از مدت اضافه خدمت سنواتی آنان مورد بخشش قرار می‌گیرند.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: بر اساس این ضوابط، مصادیق اخلاق و رفتار، حسن انجام وظیفه و شرایط خاص طی دستورالعملی به تمام سازمانهای نیروهای مسلح ابلاغ گردیده و کارکنان وظیفه دارای غیبت سنواتی ۳ یا ۶ ماه می‌توانند با مراجعه به نیروی انسانی یگان‌ها از نحوه برخورداری از مقررات بخشش، آگاه شوند.

امیر رحیمی پور گفت: برخی از مصادیقی که موجب استفاده از بخشش حین خدمت می‌شود به شرح زیر است:

۱- خدمت کارکنان وظیفه چه بومی و یا غیربومی در منطقه امنیتی درگیر با حداقل ۶ ماه خدمت به صورت پیوسته و یا ۸ ماه به طور متناوب و کارکنان وظیفه غیربومی در منطقه امنیتی غیردرگیر و عملیاتی با حداقل ۱۰ ماه خدمت و کارکنان وظیفه غیربومی در منطقه محروم و بد آب و هوا با حداقل ۱۲ ماه خدمت در منطقه.

۲- خدمت در مشاغل سخت و زیان آور مانند امور حفاظت فیزیکی، دژبانی، رانندگی در مناطق کم برخوردار و…
۳- کارکنان وظیفه شاغل در مناطق عادی که حداقل یک سال در یگان پاسداری خدمت نموده باشند.

۴- کارکنان وظیفه که به واسطه شغل عموماً در معرض شرایط جوی سرما و گرما و یا به اصطلاح در محیط خارج از ساختمان‌ها خدمت نموده باشند.

۵- افرادی که دارای شرایط خاص می‌باشند (مانند کارکنان وظیفه یتیم، فرزند ایثارگران، کارکنان وظیفه متأهل، پدر در حبس مشروط به محکومیت امنیتی نباشد، فوت اعضای درجه یک خانواده در طول خدمت، کارکنان وظیفه تحت پوشش کمیته امداد و یا سازمان بهزیستی…)

۶- حسن نگهداری اموال در اختیار کارکنان وظیفه مانند رانندگان و …

۷- کارکنان وظیفه که در عین رعایت نظم و انضباط، در قبل از خدمت و در حین خدمت موفق به ثبت ابتکار منجر به تولید، محصول، مقاله علمی مهم و معتبر … شده باشند.

۸- کارکنان وظیفه حافظ حداقل یک جز قرآن، حافظ حداقل یک پنجم نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و اصول کافی.

۹- سرباز نمونه در جشنواره‌های سازمانی و نیروی مانند جشنواره حضرت علی اکبر (ع)، گرامیداشت روز سرباز، برتر دوره‌های آموزش (رزم مقدماتی، تخصصی، مهارت آموزی و …)

۱۰- نفرات اول تا دهم مسابقات فرهنگی، ورزشی، علوم قرآنی و علمی … که در سطح سازمان‌های نیروی مسلح برگزار می‌شود و نفرات اول تا سوم مسابقات فرهنگی، ورزشی، علوم قرآنی و علمی… در سطح یگانی، استانی و نیرویی شده باشند.

منبع:مهر

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

هم اکنون شما نیز می توانید اخبار ادارات، شرکت خود را با نام خود در همسونیوز منتشر نمایید.

ورود به سامانه ارسال اخبار

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا