اخبار سربازی و نظام وظیفه

نگاهی دوباره به ماجرای عنابستانی و سرباز راهور؛ تکذیب، تحریف ، تقدیر!


به گزارش خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا؛ چهارم بهمن جاری اخباری در فضای مجازی مبنی بر برخورد فیزیکی یک نماینده مجلس شورای اسلامی با سرباز وظیفه راهور در خط ویژه دروازه دولت منتشر شد، این خبر به سرعت در تمام رسانه‌های داخلی، خارجی و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

نخستین واکنش‌ها

ساعتی بعد از انتشار این خبر و فیلمهای مربوط به روایت سربازی که از نماینده مجلس سیلی خورده بود، نخستین واکنش توسط سخنگوی نیروی انتظامی منتشر شد.

سردار مهدی حاجیان؛ سخنگوی نیروی انتظامی در این رابطه اظهار کرد: سردار حسین اشتری؛ فرمانده نیروی انتظامی بلافاصله دستور ویژه‌ای برای حمایت از حقوق  سرباز وظیفه راهور و پیگیری موضوع  از طریق معاونت حقوقی و بازرسی نیروی انتظامی صادر کرد.

وی تأکید کرد: در صورت احراز تقصیر نماینده مجلس، نیروی انتظامی از حق کارکنان خود به جدیت دفاع خواهد کرد. 

پس از این اتفاقات و واکنشهای به وجود آمده توسط مردم و برخی از مسئولان در این رابطه، علی اصغر عنابستانی؛ نماینده مردم سبزوار درباره حواشی پیش‌آمده پیرامون برخوردش با مأموران راهور در محدوده خط ویژه اتوبوسرانی به خبرگزاری صدا و سیما گفت: سرباز مذکور به راننده خودروی ما توهین کرد، بعد از این توهین؛ آنها از پشت و جلو راه را به روی ما بستند و این باعث شد تا شلوغ شده و با حضور جمعیت، التهاب ایجاد شود.

واکنش ستادکل نیروهای مسلح به ماجرا

امیر دریادار غلامرضا رحیمی‌پور؛ رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح نیز ساعتی پس از این ماجرا به اخبار منتشر شده واکنش نشان داد و گفت: ستاد کل نیروهای مسلح همه مسائل سربازان را دنبال می‌کند، این موضوع نیز در دست پیگیری و بررسی توسط نیروی انتظامی است.

وی با بیان اینکه قطعاً کوتاهی نخواهد شد اما باید مسئله بررسی دقیق شود، گفت: نیروی انتظامی به‌جد پیگیر موضوع است و ما هم به همه مطالبات سربازان ورود می‌کنیم.

نماینده سبزوار: ما حتی از ماشین هم پیاده نشدیم

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ما حتی از ماشین هم پیاده نشدیم لذا اینکه گفته می‌شود، عنابستانی بر صورت سرباز پلیس راهور سیلی زده است، اصلاً صحت ندارد.

وی خاطرنشان کرد: در حال پیگیری موضوع از طریق سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی هستیم.

رئیس پلیس راهور: کار سرباز ما کاملاً برگرفته از قانون بود

روز بعد از انتشار این خبر، سردار محمد حسین حمیدی؛ رئیس پلیس راهور تهران در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی تسنیم با بیان اینکه کار سرباز ما کاملاً درست و برگرفته از قانون بود و سرباز نباید به خودرویی که فاقد مجوز بود اجازه تردد در خط ویژه می‌داد، تصریح کرد: مستنداتی مبنی بر برخورد فیزیکی نماینده با سرباز پلیس راهور داریم که کاملاً کفایت می‌کند و باید ببینیم مرجع قضائی در این رابطه چه تصمیم‌گیری‌ای خواهد کرد و مستندات خود را نیز در این رابطه به مرجع قضائی ارسال کرده‌ایم.

رئیس پلیس کشور: نماینده مذکور مجوزی برای تردد در خط ویژه نداشت

همچنین سردار حسین اشتری با بیان اینکه نماینده مذکور مجوزی برای تردد در خط ویژه نداشته است، گفت:  قانون برای همه یکسان است و همه ملزم به اطاعت از قانون هستند و البته انتظار داریم کسانی که مسئولیت یا جایگاهی دارند بیش از دیگران نسبت به رعایت قانون التزام داشته باشند.

فرمانده نیروی انتظامی با تأکید بر اینکه زوایای مختلف این موضوع روشن و در حال بررسی است و قطعاً از این مأمور وظیفه‌شناس نیز حمایت خواهیم کرد، بیان کرد: در نمونه مشابه که دو سال گذشته در فرودگاه مهرآباد اتفاق افتاد و پس از بررسی‌های دقیق ، تخلف نماینده احراز شد، از نماینده مذکور شکایت کردیم و ضمن رسیدگی موضوع توسط دادگاه، نماینده مذکور ملزم به عذرخواهی و کسب رضایت شاکی و خانواده‌اش شد که این موضوع و نتایج آن در فضای مجازی هم انعکاس داده شد.

رئیس پلیس کشور یادآور شد: در تمام مواردی که به مأمور ما تعرض یا تعدی صورت گرفته، معاضدت قضائی کرده‌ایم و حمایت از نیرو برای ما یک اصل و وظیفه است.

انتشار فیلمی از لحظه وقوع این ماجرا/ عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید

در ادامه واکنشهای مردمی به این اتفاق و نکوهش نماینده مجلس در برخورد فیزیکی با سرباز راهور، فیلمی بی‌کیفیت از دوربینهای مداربسته منتشر شد که در آن ماجرای روی‌داده را به تصویر کشیده بود همچنین عنابستانی در بیانیه‌ای با پذیرش ورود غیرقانونی خودروی خود به خط‌ویژه در تشریح ماجرا اعلام کرد: سرباز مذکور به من توهین کرده بود؛ من که از توهین بی‌دلیل سرباز ناراحت شده‌ام پیاده می‌شوم و به او می‌گویم که “شما حق نداری توهین کنی؟ راه نمی‌دهی اشکال ندارد اما حق نداری به هیچ شهروندی ولو نماینده مردم توهین کنی” و او دوباره باتومش را به شکم من می‌کوبد و می‌گوید “گفتم هر خری هستی برای خودت هستی”!

وی مدعی شده بود: دستم را روی شانه‌اش می‌گذارم و هلش می‌دهم، یکی دو قدم به عقب می‌رود و دوباره باتومش را به‌سمت من پرت می‌کند!، برمی‌گردم و در صندلی عقب ماشین می‌نشینم و به راننده می‌گویم “بشین برویم‌”.سرباز که جلوی راه ما را سد کرده به راننده اتوبوس عقبی می‌گوید “از عقب سپر به سپر این ماشین بچسبان تا نتواند تکان بخورد”! خواهشهای راننده ما برای باز شدن راه به جایی نمی‌رسد!

عنابستانی گفته بود: معاون عملیات راهور از راه می‌رسد و عذرخواهی مختصری از ما می‌کند و قول می‌دهد که با سرباز و افسر خاطی برخورد کند و ما هم چون برای سفر به حوزه انتخابیه عجله داریم می‌رویم، با وجود قول سردار اشتری به اینجانب مبنی بر حل مسئله و برخورد با متخلفین، سه روز بعد فیلمی که افسر انتظامی از جنجال‌آفرینی خودش گرفته بود، با محوریت ادعای کاملاً دروغ و کذب «سیلی زدن» بنده به «صورت» یک سرباز در حال انجام وظیفه در فضای مجازی پخش می‌شود و سر از رسانه‌های خارجی در می‌آورد! و حمله بی‌سابقه و همه‌جانبه به این حقیر، مجلس و نظام شروع می‌شود و باقی ماجرا که می‌دانید!

این نماینده مجلس در این بیانیه مدعی شده بود: بنده به‌هیچ‌وجه به خودم اجازه سیلی زدن به صورت هیچ‌کس را نمی‌دهم چه برسد به صورت یک سرباز وظیفه و صرفاً بعد از چندین بار توهین زشت و به‌کار بردن الفاظ ناپسند توسط سرباز دوم که قاعدتاً باید حتی با مردم عادی چه برسد نماینده مردم در چارچوب قانون و ادب مواجهه نماید، فقط او را هل داده‌ام و اساساً سیلی در کار نبوده است!

عذرخواهی عنابستانی از مردم/ از سرباز راهور تشکر می‌کنم

در نهایت این نماینده مجلس با انتشار فیلمی ضمن عذرخواهی از مردم اظهار کرد: در چند روز گذشته از طرف دلسوزان و بزرگان مرتب دعوت به صبر و سکوت شدم تا ابهامات برطرف شود اما متأسفانه هر لحظه بر ابهامات اضافه شد که مجبور شدم ماوقع را در سایت و رسانه‌های خودم منتشر کنم.

نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی افزود: از یکایک مردم عزیز کشورم که به هر دلیلی احساساتشان این روزها جریحه‌دار شد، عذرخواهی می‌کنم.

وی تصریح کرد: کاملاً بدیهی است که برای اجرای قانون بین افراد جامعه هیچ تفاوتی وجود ندارد، ما نیز هیچ شأنی به جز خدمت‌گذاری به مردم و مطیع قانون بودن برای خودمان قائل نیستیم به همین دلیل از سربازی که قانون را اجرا کرد و مانع از خودروی ما به خط‌ویژه شد، تشکر می‌کنم.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ممکن است برای هر کسی اتفاق افتاده باشد که با شنیدن توهین عصبانی شود، ما همه انسان هستیم و ممکن است در برابر توهین دچار خطا شویم، با این وجود من باید بیشتر به خودم مسلط می‌بودم و در همین حد عصبانیت نیز برای من کار اشتباهی بود که مجدداً عذرخواهی می‌کنم.

عنابستانی متذکر شد: مردم حوزه انتخابیه خود که روزهای سختی برای آنها می‌گذرد و من شرمنده آنها نیز شدم، عذرخواهی می‌کنم.

نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مردم عزیز بدانند ما خاک پای همه آنها و خاصه مدافعان وطن و سربازان عزیز هستیم.

وی متذکر شد: مردم بدانند اگر بر اساس آنچه در رسانه‌ها آمده، عمل کرده بودم، در همان روز نخست پیش از رسیدن به منزل استعفا می‌دادم اما اکنون برای تمام کارهای کرده و نکرده عذرخواهی کرده و حلالیت می‌طلبم.

اتفاقات روی‌داده در نهایت و فعلاً با عذرخواهی نماینده مجلس ختم شد اما فارغ از این رویداد ذکر چند نکته حائز اهمیت است:

1. نماینده مذکور در این ماجرا اظهارات و واکنشهای متناقضی را بر زبان آورد، در ابتدا منکر پیاده شدن از خودرو شد، در ادامه مدعی شد که از خودرو پیاده شده و به دلیل توهین سرباز و کوبیدن باتوم به شکم وی، فقط سرباز را هل داده است، در آخر کار نیز وی ضمن عذرخواهی از مردم، از سرباز وظیفه راهور درباره انجام کار قانونی‌اش تشکر کرد و گفت: سربازی که قانون را اجرا کرد و مانع از خودروی ما به خط‌ویژه شد، تشکر می‌کنم.

2. پیش از ماجرا، اتفاقات دیگری از ورود غیرمجاز برخی از خودروهای مسئولان یا ارگانهای مختلف را به خط‌ویژه به بهانه‌های همچون تعجیل در رسیدن به مقصد، تعلق خودرو به نماینده مجلس یا ارگانهای نظامی و … شاهد بودیم که بعضاً در این ماجراها نیز درگیری‌هایی بین طرفین ماجرا روی داده است.

3. بررسی‌های پرونده اینچنینی در تعرض به مأموران انتظامی یا سربازان وظیفه نشان می‌دهد که بعد از گذشت زمان این پرونده‌ها نیز به فراموشی سپرده شده و آنچنان که باید و شاید از مأمور یا سربازی که وظیفه خود را انجام داده، صیانت نمی‌شود هرچند که فرمانده نیروی انتظامی تصریح کرده: در تمام مواردی که به مأمور ما تعرض یا تعدی صورت گرفته، معاضدت قضائی کرده‌ایم و حمایت از نیرو برای ما یک اصل و وظیفه است. به نظر می‌رسد نیروی انتظامی برای حمایت قاطع‌تر از ماموران زحمتکشی که در گرما و سرما _که معمولا با آلودگی صوتی و هوایی سپری می‌شود_ به خدمت مشغول هستند،  راه‌ها و ابزارهای جدی‌تر را نیز استفاده کند و همانگونه که بدون رودربایستی مقابل تخطی و تخلف شهروندان‌ می‌ایستد،  از قانون‌شکنی مسئولانی که بعضا قانونگذاران هستند نیز نگذرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

هم اکنون شما نیز می توانید اخبار ادارات، شرکت خود را با نام خود در همسونیوز منتشر نمایید.

ورود به سامانه ارسال اخبار

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا