اخبار سربازی و نظام وظیفه

وضعیت بهداشتی آسایشگاه‌های سربازان مناسب استبه گزارش خبرنگار مهر، سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در برنامه گفتگوی شبکه خبر اظهار داشت: برابر هماهنگی‌های صورت گرفته با ستاد کل نیروهای مسلح مقرر شد از ابتدای سال ۹۹ به صورت آزمایشی ۶ ماهه، تاریخ اعزام مشمولان به مراکز آموزش تجمیع و از ۱۸ دوره به ۱۱ دوره کاهش یابد.

وی گفت: همچنین برابر مصوبات اتخاذ شده و برابر ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح به منظور رفع برخی از مشکلات در پرداخت حقوق و بیمه سربازان و همچنین در نظر گرفتن سایر مزایای این طرح، اعزام مشمولان در نوزدهم هر ماه لغو و کلیه مشمولان دانشگاهی و غیر دانشگاهی یکم هر ماه به خدمت و مرکز آموزش اعزام می‌شوند.

رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی تصریح کرد: اولین دوره اعزام در سال ۱۳۹۹، اول اردیبهشت ماه است و مشمولان با مدرک تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در اول هر ماه و مشمولان دارای مدرک تحصیلی زیر دیپلم و دیپلم سوم هر ماه به خدمت اعزام می‌شوند.

سردار مهری افزود: مشمولان با ثبت درخواست اعزام به خدمت در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی پلیس +۱۰ برگ آماده به خدمت دریافت می‌کنند و مشمولانی که در گذشته برگ آماده به خدمت اخذ کرده‌اند نیز می‌بایست با مراجعه به دفاتر، برگ آماده به خدمت با تاریخ‌های جدید را اخذ کنند.

این مقام ارشد انتظامی خاطر نشان کرد: اعزام مشمولان در سال ۱۳۹۹ بر اساس شیوه فوق انجام می‌شود و نیروهای مسلح و سایر سازمان‌ها نیز می‌بایست برابر اعزام به شیوه جدید برای پذیرش مشمولان برنامه ریزی کنند.

وی افزود: برای سال آینده تمامی افرادی که قرار بود در ۱۵ اسفند اعزام شوند، به ترتیب مقطع تحصیلی در یکم و سوم اردیبهشت اعزام می‌شوند.

مهری تصریح کرد: البته این تصمیم گیری در تغییر تاریخ اعزام قبل از انتشار این ویروس گرفته شده بود و به صورت آزمایشی از اردیبهشت سال ۹۹ دیگر در تاریخ نوزدهم اعزامی نداریم و تمامی اعزامی‌ها در یکم و سوم هر ماه انجام می‌شود.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا افزود: مشمولان باید به مراکز پلیس بعلاوه ۱۰ مراجعه کنند و یک برگه معرفی به پزشک (این معرفی به پزشک ربطی به شیوع ویروس کرونا در ایران ندارد و یکی از مراحل اعزام مشمولان است) بگیرند و در تاریخی که بعد از آن معاینه پزشکی برایشان مشخص می‌شود، اعزام شوند.

سربازان در سلامت کامل هستند

وی ادامه داد: بنابراین برای همه مشمولان تمهیدات پزشکی در نظر گرفته شده، البته این را هم یادآوری کنم که اقدامات پزشکی بسیار خوبی در سطح پادگان‌ها برقرار است تا جایی که نیروهای مسلح به کمک سایر نهادها برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به میدان آمده‌اند.

مهری تصریح کرد: در مقر پادگان‌ها خصوصاً آسایشگاه‌های سربازان هیچ مشکل و بیماری گزارش نشده و رعایت مسائل بهداشتی در پادگان‌ها به خوبی انجام می‌شود و به صورت کلی بگویم که پادگان‌ها و نیروهای انتظامی برای مقابله با این ویروس آماده هستند.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا افزود: همان طور که دیدید یگان ویژه، معابر را ضدعفونی کرد و سایر پلیس‌ها هم مانند این یگان در کنار مردم و دستگاه‌های اجرایی هستند.

جریمه‌های سربازی را تا پایان سال پرداخت کنید

مهری با توجه به عدم اجرای قانون جریمه مشمولان غایب گفت: همان طور که در جریان هستید مجلس شورای اسلامی قانونی را تصویب کرده بود که افرادی که تا سال ۹۷، هشت سال غیبت کرده‌اند می‌توانند با پرداخت هزینه به اصطلاح سربازی‌شان را بخرند.

وی افزود: این افراد باید تا پایان سال ۹۸ این جریمه‌ها را می‌پرداختند؛ به دنبال این هستیم تا قانونی را برای افرادی که تا پایان سال ۹۸ جریمه‌هایشان را پرداخت نکرده‌اند، تصویب کنیم تا این افراد حداکثر تا پایان اردیبهشت سال ۹۹ بتوانند مبالغشان را پرداخت کنند.

به گفته رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، این قانون هنوز تصویب نشده است و بهتر است افراد تا پایان سال جریمه‌هایشان را پرداخت کنند.

تعویض کارت‌های کاغذی سربازی با کارت هوشمند

وی با اشاره به مهلت تعویض کارت‌های معافیت سربازی به کارت‌های هوشمند، گفت: در سال ۹۰ سازمان وظیفه عمومی ناجا به همه افرادی که دارای کارت پایان خدمت و یا معافیت هستند اعلام کرد کارت‌های مقوایی و کاغذی خود را با کارت‌های هوشمند تعویض کنند.

مهری تصریح کرد: بسیاری از افراد این کار را انجام دادند اما تعدادی از افراد هم هستند که هنوز اقدام به تعویض کارت‌هایشان نکرده‌اند. توصیه می‌کنم این افراد تا پایان سال به مراکز پلیس بعلاوه ۱۰ مراجعه کنند و درخواست برای تعویض کارت‌های مقوایی یا کاغذی به کارت هوشمند را پُر کنند.

منبع:مهر

این خبر را درهمسونیوز دنبال کنید

هم اکنون شما نیز می توانید اخبار ادارات، شرکت خود را با نام خود در همسونیوز منتشر نمایید.

ورود به سامانه ارسال اخبار

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا